Tek tuşla "istifa ettim" dedi: AKP'de kalanlar korku içinde

2019 yılında AK Parti’den istifa ederek Demokrat Parti’ye geçen Yalova eski belediye başkanı Barbaros Binicioğlu, kopuş sürecini anlattı. Tek tuşla "istifa ettim" diyen Binicioğlu, "AK Parti’nin bugünkü durumu yozlaşmadır. Şu anda AK Parti’de kalanların ya korkuları vardır ya maddi beklentileri" dedi.

Kamuoyunun uzun yıllar 'Kurtlar Vadisi Pusu' dizisindeki 'Eşref ve Sami Bey' rolleriyle hatırladığı Binicioğlu, Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'nin yönelttiği sorularını yanıtladı.

Binicioğlu, AK Parti’den kopuş sürecine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

 "AK Parti’nin içerisine inanarak girdim. Demokratikleşme, özgürlük iddiasıyla bir çıkış yakaladı ve kuruluş felsefesi iyiydi. Ama zamanla kuruluş felsefesinden uzaklaşmaya, kadroları değişmeye başladı. AK Parti’nin ideallerinden kopuş süreci bana kalırsa 2009–2010 yıllarıdır. O yıllarda rant ortaya çıkmaya başladıkça parti kendi ilkelerinden kopmaya başladı. Ben de yeni dokuya uyum sağlayamadım ve bir gece e-Devlet’e girerek AK Parti’den tek tuşla ayrıldım. Aşağı yukarı 3 sene önce AK Parti’den ayrıldım. Herkes yeni ayrıldım zannediyor ama ben sessiz sedasız ayrıldım, deklare etmedim. 

AK Parti’den ayrıldıktan sonra bir süre siyasete mesafe koydum. Kendi inşaat işlerim vardı; onlarla ilgilendim. Daha sonra Demokrat Parti’nin Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın davetiyle aslında özüm olan partime geri döndüm. Yani başladığım yere geri döndüm denebilir.

Ben 2003 yılında imar rantlarının devlete kazandırılması konusunda bir kanun teklifi hazırlamıştım. O zaman anladım ki imar rantları, yolsuzluklar siyaseti finanse ediyor. Hatta o zaman birisi bana "Sen herhalde bir daha başkan olmak istemiyorsun" dedi.

2002 yılında AK Parti’ye katılırken neysem bugün de aynı yerdeyim ama bugün AK Parti orada değil. Ben AK Parti’ye karşı olan bir ittifakın içinde değil, Türkiye’nin geleceği için bir araya gelmiş altı partinin olduğu ittifakın içindeyim.

AK Parti’nin bugünkü durumu yozlaşmadır. Şu anda AK Parti’de kalanların ya korkuları vardır ya maddi beklentileri. Ülke siyaseti kurumsal değilse çok fazla iktidarda kalınması, liderlerin koltuğu bırakmak istememesi o partiyi yozlaştırır. Çekilmeyi bilmek lazım."

- Milli Gazete, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10070847/tek-tusla-istifa-ettim-dedi-akpde-kalanlar-korku-icinde