“Kadir Gecesi’ni bulunmaz bir fırsat olarak görmemiz lazım”

Müslümanların arasında büyük bir heyecan ve coşkuyla geçen Ramazan-ı Şerif, Kadir Gecesi’yle ihya ediliyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa Efendimizin (S.A.V.) sünnet-i seniyyesi olan Kadir Gecesi duaları, affedilmenin ve cehennemden kurtuluşu müjdeliyor. Millî Gazete okurları için Kadir Gecesi’ne ilişkin sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi, Ramazan ayının bağışlanma için Müslümanlara verdiği imkan, fırsat ve müjdelerin bu gecede toplandığını belirtti.

“KADİR GECESİ’Nİ RAMAZAN-I ŞERİF’İN SONUNDA ARAYINIZ”

Cevat Hocam, Yüce Allah’ın (C.C.) kullarına bir mükâfatı olan Kadir Gecesi ve Ramazan-ı Şerif hakkında neler söylemek istersiniz?

Ramazan ayı ve Kadir Gecesi aslında Yüce Allah’ın (C.C.) Müslümanlara bir hediyesidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.), ‘Recep, Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan, müminlerin ayı” diye buyuruyor. Allah her zaman rahman, rahim ve affedicidir. Ama Yüce Rabbimiz (C.C.) ümmeti Muhammed-i çok seviyor, neden, çünkü Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’yı (S.A.V.) çok sevmiştir. Ondan dolayı biz Müslümanlara Ramazan-ı Şerif lütfedilmiştir. Böylesine güzel bir mükafat olan Ramazan ayının içerisinde bir de Kadir Gecesi var. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Kadir Gecesi’ni Ramazan-ı Şerif’in sonunda aramamız gerektiğini buyurmuştur.

“27’NCİ GECE KADİR GECESİ’DİR DİYE NET BİR ŞEY YOK”

“Kadir Gecesi’ni Ramazan-ı Şerif’in sonunda arayınız” hadis-i şerifi var ama genelde Ramazan ayının 27’nci gecesi Kadir Gecesi olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni nedir Hocam?

Kadir Gecesi, Müslümanlar arasında Ramazan ayının 27’nci gecesi olarak kabul edilir. Ancak Ramazan-ı Şerif’in son on gününden herhangi bir gece Kadir Gecesi olabilir. Yani 27’nci gece Kadir Gecesi’dir diye net bir şey yok. O yüzden Ramazan ayının son 10 gününün her gecesini Kadir Gecesi bilip ona göre ibadet etmek gerekir. Bu nedenle Peygamber Efendimiz (S.A.V.) Ramazan-ı Şerif’in son on günü itikafa girermiş ki Kadir Gecesi’ni daha iyi ihya edebilmek için. Tabi itikâf önemli bir sünnet ve Resulullah Efendimizin (S.A.V.) ümmeti olarak itikâfa önem göstermemiz gerekir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) ailesinden de itikaf konusunda özel bir gayret, çaba beklemiştir.

“KADİR GECESİ DAHA BÜYÜK BİR FIRSATTIR”

Kadir Gecesi’nin hikmeti nedir Hocam, Kadir Gecesi’ni Müslümanlar nasıl değerlendirmeli.

Kur’an-ı Kerim’in tamamı Levh-i Mahfûz’dan Ramazan ayında Kadir Gecesi dünya semasındaki Beytülizzeye toplu olarak inmiştir. Daha sonra peyderpey ihtiyaca göre ayet ayet nazil olmuştur. Kur’an-ı Kerim’de Kadir Suresi’nde, bu gecenin bin geceden daha hayırlı olduğuna işaret edilmiştir. Bu sebepten dolayı ibadet yaparken Kadir Gecesi’ne denk gelen bir Müslüman, 1 rekât namaz kılarsa 1000 rekât namaz kılmış gibi olur. Müminler güzel bir Ramazan geçirirse, ibadetlerini yerine getirmeye çalışırsa zaten Ramazan-ı Şerif’in hürmetine bazı günahlar dökülür. Kadir Gecesi de daha büyük bir fırsattır bağışlanmak için. Kadir Gecesi’nde Allah (C.C.) için ibadetlerimizi artırmamız lazım, bol bol zikir çekmemiz lazım. O gece samimi bir şekilde bağışlanma dileyerek tövbe istiğfarda bulunmak lazım. Kadir Gecesi’ni bulunmaz bir fırsat olarak görmemiz lazım.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10069000/kadir-gecesini-bulunmaz-bir-firsat-olarak-gormemiz-lazim