Elbet Bir Gün Ödeşirler!

Zeki Ceyhan
Zeki Ceyhan

İktidar emeklilere verilecek bayram ikramiyesini geçen yılki seviyesinde tutarak emeklileri “yok saydığını” ortaya koymuş oldu!
Oysa emekliler bizzat iktidar partisine mensup kişilerce yapılan emekli ikramiyelerinin artırılacağı yolundaki açıklamalar ile ciddi bir beklenti içine girmişti!
Söz konusu beklentileri önce Çalışma Bakanı’nın açıklaması sonra Cumhurbaşkanı’nın Çalışma Bakanı’nı teyit eden açıklaması sona erdirdi!
Ve emeklilerin “farklı bayram ikramiyesi” beklentisi suya düşmüş oldu!
Yani emekliler “yok sayıldıklarını” gördüler.
Varsın olsun!

Elbette bir gün ödeşme dönemi gelir çatar!
Seçimlerde de emekliler iktidarı yok sayar olur biter! “Efendim yeterli kaynak yok ki iktidar emekliye nasıl daha fazla ikramiye versin” diye mazeret öne sürecekler kendilerini hiç boş yere yormasınlar.
Bu ülkede her şey herkesin gözü önünde cereyan ediyor.
Her gün ne tür israflar yaşandığına cümle âlem hap birlikte tanık oluyor.
Her şey herkesin gözü önünde cereyan ederken ve her gün yaşanan israflar cümle âlemin gözü önündeyken “yeterli kaynak yok ki” gibi bir mazeret nasıl inandırıcı olabilir?
Emekliler “yok sayıldıklarını” görmeden önce medya da yer alan kimi haberlere bakıp kendileri için de böyle bir çalışma yapılacağı konusunda umutlanıyorlardı.
Mesela kimi kurumların yönetim kurulu üyelerinin “huzur hakkına” yüzde 190 zam yapılabiliyor ve bu tam şöyle açıklanıyordu:

“Huzur hakkı eski seviyesine ve günümüz koşullarına uygun bir noktaya taşınmıştır.”
Emeklilerin beklentisi de kendilerine bayramda verilen ikramiyenin günümüzün koşullarına uygun bir noktaya taşınmasından başka bir şey değildi ki!
Evet, bu konuda müthiş bir beklenti oluşmuştu!
Beklenti karşılıksız kalınca bu sefer müthiş bir hayal kırıklığı yaşanmaya başlandı.
Ama emekliler adına yapılan çağrıların hiçbiri muhatap bulamadı ve emekliler yok sayıldıklarını bir kez daha gördüler.

Elbette bu yok sayılmanın bir ödeşme günü olur.
Seçimler böyle bir ödeşme için bulunmaz fırsattır.
Emekliler seçimlerde kendilerini yok sayanları yok sayarak onlara tarihi bir ders verme şansına yakalayacaktır. Bundan sonra başlarına gelecekleri düşünme sırası iktidarda olacaktır.

- Milli Gazete, Zeki Ceyhan tarafından kaleme alındı
https://www.milligazete.com.tr/makale/10064238/zeki-ceyhan/elbet-bir-gun-odesirler