Kuvvetler ayrılmadan olmaz

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesinin 60’ıncı kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmada “mahkemelerin temel görevinin adaleti korumak olduğunu” söyledi ve “kuvvetler ayrılığının olmadığı yerde anayasadan bahsetmenin mümkün olmadığını” vurguladı.

“47 ÜLKENİN BAŞVURDUĞU AİHM’İN ÖNÜNDE BİZDEKİ KADAR DOSYA YOK”

AYM Başkanı Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törende bireysel başvuru dosyalarındaki yığılmadan da şikâyet etti ve, “Anayasa Mahkemesi gerçekten 60 yıllık tarihinin en ağır ve yoğun iş yüküyle karşı karşıyadır. Bilhassa bireysel başvuruda çok hızlı bir artış söz konusudur. Bugün itibarıyla 95 bin civarında bireysel başvuru Anayasa Mahkemesinin önündedir. Bireysel başvuruyu kabul eden hiçbir ülkenin Anayasa Mahkemesinin önünde, bırakalım anayasa mahkemelerini, 47 ülkeden başvuru alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) önünde dahi bu kadar başvuru yok” dedi.

“ÇÖZÜM, İHLALLERİN KAYNAĞININ KURUTULMASINDAN GEÇİYOR”

Arslan, bu konudaki kanuni düzenlemelerin gecikmeksizin yapılması gerektiğini belirtti ve, “Şayet bireysel başvurunun etkili ve verimli bir hak arama yolu olarak yoluna devam etmesini istiyorsak bireysel başvuruda iş yükünü radikal bir şekilde çözmenin yolu, bireysel başvurunun objektif etkisinin hayata geçirilmesidir. Daha açık bir ifadeyle ihlallerin kaynağını kurutmaktır. Bu da ancak AYM bir ihlal kararı verdikten sonra ihlale sebep olan kanun veya idari makamların kararları veya yargı kararlarının ortadan kaldırılmasıyla mümkündür” diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10064043/kuvvetler-ayrilmadan-olmaz