'AKP ile HDP gizli görüşüyor'! Garo Paylan Saray'ın imdadına yetişti

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, HDP milletvekili Garo Paylan'ın sözde Ermeni Soykırımı iddialarıyla ilgili Meclis'te verdiği önerge kapsamında, "Garo Paylan, sarayın HDP ile gizli pazarlık yaptığının kanıtı sanki" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Yazısında AKP'nin seçimlerde Kürt oylarını almak için HDP'le gizli görüşmeler yaptığını ve taviz vermeye hazır olduğunu ifade eden Ataklı, "Abdullah Öcalan’ın ev hapsine alınmasından Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına, bölgesel özerklikten Kürtçenin bazı illerde resmi dil olmasına kadar bir dizi teklifin, kurulan gizli pazarlık masalarında konuşulduğu ileri sürülüyor... İşte tam bu sırada HDP milletvekillerinden biri kalkıyor ve üstelik tam da 23 Nisan günü 'Ermeni soykırımının tanınması için' Meclis’e bir önerge veriyor" dedi.

İşte Can Ataklı çarpıcı değerlendirmelerle dolu yazısı şu şekilde:

"Bu köşenin okurları ve izleyicilerim sarayın HDP ile gizliden gizliye görüşmeler yaptığını ve el altından bazı tavizler vermeye hazır olduğunu söylediğimi bilirler.
Çünkü Erdoğan da kurmayları da çok iyi biliyor ki, önümüzdeki ilk seçimlerde HDP oyları cumhurbaşkanlığı seçiminde çok belirleyici olacak.
Erdoğan için artık milletvekili seçiminin çok büyük bir önemi yok.
Çünkü yapılan anketlerdeki en kötü sonuçta bile AKP’nin oyları yüzde 30’u buluyor ve bu oran partinin en az 201 milletvekili ile Meclis’e gireceğini gösteriyor.
Bugünkü ucube sistem için artık Meclis çoğunluğunun önemi yok.
Elbette en az 300 milletvekilinin desteği sarayı rahatlatır ama Meclis’te 201 yandaş milletvekilinin bulunması da yeterli olabilir.
Çünkü Meclis’teki aritmetik denge ne olursa olsun cumhurbaşkanı seçilen kişiye soru sormak, onu denetlemek, suçlamak ve yargılamak neredeyse olanaksız.
Bunun için en az 400 milletvekilinin bir araya gelmesi gerekiyor.
Bu durumda 201 milletvekilinin desteği ile cumhurbaşkanı neredeyse tamamen dokunulmaz hale geliyor.
Ancak bunun için mutlaka seçilmek gerekiyor.
İşte Erdoğan’ın açmazı burada.
AKP genel başkanı ister ilk tur ister ikinci tur yüzde 50+1’i bulmak zorunda. Bunun için de HDP oylarına ihtiyacı var.
İşte bu nedenle uzunca bir süredir HDP ile alttan görüşmeler yapıldığı biliniyor.
Abdullah Öcalan’ın ev hapsine alınmasından Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına, bölgesel özerklikten Kürtçenin bazı illerde resmi dil olmasına kadar bir dizi teklifin, kurulan gizli pazarlık masalarında konuşulduğu ileri sürülüyor.
HDP bunları açıktan yalanlamadı bugüne kadar.
Ancak çeşitli açıklamalarda elbette iktidar eleştirisi yapılıyor ancak cumhurbaşkanlığı seçiminde partinin tavrının “demokrasiden yana olacağı” belirtilerek bu lastikli ifade ile aslında saray için de bir açık kapı bırakılıyor. Saray ise bir yandan bu gizli görüşmeleri sürdürürken diğer yandan HDP’yi terörün destekçisi olarak ilan ediyor hem de muhalefetin 6’lı masasındaki 7’inci ortak olduğu vurgusunu yapıyor.
İşte tam bu sırada HDP milletvekillerinden biri kalkıyor ve üstelik tam da 23 Nisan günü “Ermeni soykırımının tanınması için” “Meclis’e bir önerge” veriyor.
Akıl ve mantık dışı bir girişimdir bu. Muhalefeti hançerlemek, Erdoğan aleyhine oluşan havayı bir anda tersine çevirecek çok stratejik bir hamledir yapılan.
Garo Paylan’ın bu inanılmaz girişimi HDP konusunda her türlü tahriklere rağmen sakin durmayı başaran muhalefet partilerini çok zora sokacaktır.
Başta 6’lı masayı paylaşan partiler olmak üzere Garo Paylan’ın bu akıl almaz girişimini en sert biçimde kınamaması mümkün olabilir mi?
Yine her türlü tahrike rağmen HDP ile ilgili olumsuz bir tavır almayı düşünmeyen muhalefetteki vatandaşların da buna tepkisiz kalması düşünülemez.
Sonuçta saray ve soytarılarının aylardır çabaladığı HDP ile muhalefetin arasının iyiden iyiye açılması operasyonu başarısızlıkla sonuçlanacağı bir sırada Garo Paylan, sarayın imdadına koşmuş ve muhalefeti ağır bir travmaya sokmuştur.
HDP bu girişimin masum bir talep olduğunu kanıtlayamaz.
Muhtemelen “Partimizin görüşünü yansıtmamaktadır” açıklaması yapabilirler.
Bunun da kimseyi ikna edeceğini sanmıyorum.
Belki bir tek çok hızlı biçimde ihracı tepkileri dindirebilir.
Garo Paylan giderek güçlenen demokrasiye de bir hançer sokmuştur ne yazık ki."

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10059720/akp-ile-hdp-gizli-gorusuyor-garo-paylan-sarayin-imdadina-yetisti