İnşaatçılardan kira fiyatları uyarısı: Erişilemeyecek rakamlar olacak

Türkiye genelinde Birim Konut Fiyatları yıllık yüzde 113,2 artışla metrekare başına 8 bin 640 TL seviyelerine ulaştı. Üç büyükşehir için birim fiyat ortalamalarına bakıldığında ise, İstanbul 13 bin 836 TL/metrekare ile ilk sırada yer alırken, İstanbul’u 10 bin 61 TL/metrekare ile İzmir, 6 bin 225 TL/metrekare ile Ankara takip etti.

Habertürk'ten Cem Ali Çinkılıç'a değerlendiren  İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, kira fiyatları hakkında kritik yorumlarda bulundu.

Konut fiyatlarındaki artışın, malzeme fiyatlarındaki artışı yakalamadığını belirten Durbakayım, "Bunun nedeni inşaat setörünün sürekliliğini sağlamak için önce karlardan fedakarlık edildi, sonra daha evvel ucuz yapılmış imalatlar hesaba katıldı. İleriyi satın almak suretiyle, piyasayı kaybetmemek adına halen çoğu proje kafa kafaya, hatta bir miktar zararına gidiyor. Yani sattığını parayla yerine koyması mümkün değil. Asıl maliyetler henüz tam olarak kira fiyatlarına yansıtılmadı. Bir an evvel konut üretimi için bir tedbir alınması lazım. Çünkü, yarın kiralama noktasında erişilemeyecek rakamlar olacaktır. Bu da insanları birlikte oturmaya itecektir." ifadelerini kullandı.

- Milli Gazete, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10058058/insaatcilardan-kira-fiyatlari-uyarisi-erisilemeyecek-rakamlar-olacak