Başarılı olursak ümmet de başarılı olur

Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulunan Afgan ekonomist Dr. Hayatullah Atid, Afganistan’da ekonomik sıkıntılara karşı görüş ve yardımlara ihtiyaçları olduğunu söyledi. Atid, “Müslüman kardeşlerimizin yardımları ve görüşleri Afganistan’da başarılı olursa ümmetimiz de başarılı olacaktır” dedi.

ABD işgaline karşı büyük mücadeleler verilen ve özgürlüğe kavuşulan Afganistan’da, savaş sonrası toparlanma süreci devam ediyor. Ekonomik anlamda sıkıntılı günler yaşanan Afganistan’ın durumunu, Müslümanların yapması gerekenleri ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı, Afgan ekonomist Dr. Hayatullah Atid ile konuştuk.

“EKONOMİK GÖRÜŞLERE, YARDIMLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Afgan ekonomist Dr. Hayatullah Atid, Afganistan toplumunun iki temel sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek, “Bunlardan bir tanesi, önce İngilizler, ardından Ruslar ve son olarak Amerika’nın ihtilalini bu topraklardan def ettik ve Afganistan topraklarında emniyeti sağladık. İkinci sorun ise ekonomik anlamda halkımız ciddi sıkıntılar yaşıyor. Düşmanı topraklarımızdan atmak konusunda tecrübeliyiz fakat Afganistan halkının ekonomik konusundaki gelişmesinde görüşlere, yardımlara ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“İSLÂM DÜNYASININ KANAYAN YARALARINA MERHEM OLMAYA ÇALIŞMALIYIZ”

“Afganistan’da Müslümanlar kendi ayakları üstünde duramazsa sadece Afganistan olarak değil ümmet olarak başarısız olacağız” diyen Atid, “Eğer Müslüman kardeşlerimizin yardımları ve görüşleri Afganistan’da başarılı olursa ümmetimiz de başarılı olacaktır. Afganistan’ın yeraltı kaynakları Körfez ülkelerinden de fazladır. Bu yüzden İslâm coğrafyasını daha güzel günler beklemektedir. İslâm’ın bize ihtiyacı yok, bu dinin sahibi Allah’tır. Biz bu dine, bu davaya hizmet ederek dünya hayatımızda izzet kazanabiliriz. Müslümanlar olarak hepimiz kendi alanımızda İslâm dünyasının kanayan yaralarına merhem olmaya çalışmalıyız” dedi.

“ERBAKAN HOCA, ÜMMETİN ENDER ŞAHSİYETİYDİ”

Tanışma esnasında Millî Gazete’yi “Erbakan Hoca’nın gazetesi” diyerek tanıtılınca gözleri ışıldayan ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızı çok sevdiğini söyleyen Atid, “Erbakan Hoca İslâm ümmetinin ender şahsiyetlerinden biriydi. O sadece iktisadi bir akıl değildi. O bir liderdi. Türkiye’nin kaydettiği birtakım gelişmelerin, Erbakan Hoca’nın fikriyatının meyvesi olduğunu düşünüyoruz. Ben, Erbakan Hoca’nın fikirlerinin gençlerimize ulaşmasını, fikirlerinin diğer dillere tercüme edilmesini böylelikle gençlerimize ilham kaynağı olmasını temenni ediyorum. Kendisi eşsiz ve birçok şeye muvaffak olmuş bir liderdi. Allah Teala’dan kendisine rahmet etmesini, bu dünyada yapmış olduğu hizmetleriyle beşeriyeti faydalandırmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

- Milli Gazete, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.milligazete.com.tr/haber/10044366/basarili-olursak-ummet-de-basarili-olur