- 03 Şubat 2020

Depremde ağır hasar alan caminin çöküş anı kameralara böyle yansıdı

Video görüntülerinde Elazığ depremi sonrası ağır hasar alan caminin yıkımı dron ile kaydedildi. Daha sonradan ise vatandaşlarla röportaj yapıldı.

24 Ocak Cuma günü merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi olan 6.8’lik depremde birçok yapı ağır hasar gördü. Ağır hasarlı olan binalar içerisinde acil yıkılması gereken 323 bina için çalışmalar başlatıldı. Şu ana kadar 71 yapının yıkıldığı kentte merkeze bağlı Çatalçeşme Mahallesinde bulunan Çatalçeşme Camii de depremden dolayı ağır hasar aldı. Ağır hasar alan caminin yıkım çalışması bugün başlatıldı. Yıkım çalışması yapıldığı sırada kontrollü müdahale ile cami tamamen çöktü. O anlar ise cep telefonu kameralarına yansıdı.

Çocukluklarında teneke kutularla harç taşıdıkları camide yıkım çalışmasının başladığını belirten mahalle sakinlerinden Selami Başkaya, “Üzüntülüyüz çocukluğumuzun geçmiş olduğu yerler, sokaklar şu anda depremden dolayı harabeye dönmüş durumda. Yine aynı şekilde çocukluğumuzun geçtiği babamızın evi de. Allah'a şükürler olsun bu kadar büyük depremde az bir zayiat verdik fazla bir can kaybı vermedik. Depremden zarar gören ailelere büyük geçmiş olsun vefat edenlere de Allah'tan rahmet diliyorum” dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Gökhan Hani̇ - DEPREM IŞIMASI

Yeryüzünde meydana gelen depremlerin asıl kaynağı,kırık fay hatlarının sıkışıp oynamalarıyla boşalan enerji ile doğru orantılı değildir.Depremin asıl kaynağı gökyüzünde ısı ve ışık kaynağı olan;Güneş;teki hidrojen gazının sıkışıp patlamasıyla açığa çıkan devinimsel kozmik dalga ışınım enerjisidir.

Isı ve ışık kaynağı olan Güneş;te meydana gelen patlamayla açığa çıkan devinimsel kozmik dalga ışınım enerjisi,yeryüzündeki kırık fay hatlarını harekete geçirebileceği gibi yeni kırık fay hatları oluşturur.

Güneş;te 27 günlük periyotlarla meydana gelen patlamalardan çıkan bu enerji gücü,önce güneşe en yakın gezegen olan Merküre daha sonra venüse sonra dünyaya doğru ilerler.Dünya;ya gelmeden dünya atmosferine doğru ilerler.Dünya atmosfer tabakalarından,troposfer,stratosfer,kemosfer,mezosfer,ozonosfer,iyonisfer ve eksozfer katmanlarında çeşitli değişimlerden absorbsiyon,refleksiyon ve difüzyona uğrayarak kinetik enerjiye dönüşür.

Kinetik enerjiye dönüşen devinimsel kozmik dalga ışınım enerjisi,yeryüzü kırık fay hatlarını,yerçekimi kuvvetiyle harekete geçirerek büyük depremleri oluşturur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 21:13

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi