- 01 Ocak 2020

Soma Termik Santrali'ne mühür vuruldu, faaliyetleri durduruldu

Bacalarına filtre takılması gereken termik santrallerden biri olan Soma Termik Santrali, verilen sürenin tamamlanmasının ardından gerekli şartları yerine getiremediği için mühürlendi.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin çalışmaları durduruldu
Büyütmek için resme tıklayın

Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyet gösteren ve içinde her birinde 1 buhar türbini jeneratörü, 1 kazan, 1 kondeser, 1 soğutma kulesi olan ve 165 megawatt gücünde 6 ünitesi bulunan Soma Termik Santrali, gerekli şartları karşılayamadığı için faaliyetlerini durdurdu.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan denetlemenin ardından santralin kömür giriş kapıları mühürlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın meclisten geçen termik santral düzenlemesini veto etmesinin ardından termik santraller için 1 Ocak 2020’ye kadar tanınan süre doldu. Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan Soma Termik Santrali de faaliyetlerini durdurdu.

Soma’da 20 bin vatandaşın evine sıcak su sağlayan termik santralde bakanlık yetkililerinin inceleme yaptığı öğrenildi. Bakanlık yetkilileri santralin gerekli şartları taşıyıp taşımadığını da denetledi. Yapılan denetlemelerin ardından yetkililer tarafından santralin kömür giriş kapıları mühürlendi. Çevre ve Şehirlik Bakanlığı ile Manisa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı ekipler incelemelerini tamamlarken, bugün içerisinde santral için bir karara varılması bekleniyor.

Öte yandan santralde çalışan işçilerin işten çıkarılmadığı ve işçilere 'mesaiye gelin' denildiği de öğrenildi.

Soma Termik Santrali'nin işletmesi 2015 yılında Konya Şeker'e verilmişti. 6 üniteden oluşan ve 990 MW gücüyle Soma Termik Santrali'ni bünyesine katan Konya Şeker, elektrikte pazar payını yaklaşık yüzde 3’e çıkardı. Soma Termik Santrali ile birlikte Konya Şeker'in toplam büyüklüğü 1526,66 MW oldu.

KÜTAHYA'DA 2 TERMİK SANTRALE MÜHÜR VURULDU

Kütahya'nın Seyitömer beldesi ile Tavşanlı ilçesinin Tunçbilek beldesinde faaliyet gösteren 2 termik santral, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekipleri tarafından 'Geçici faaliyet belgesi' olmadığı için mühürlenerek üretim faaliyetleri durduruldu.

Edinilen bilgiye göre, Kütahya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Kütahya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, sabah saatlerinde özel bir şirket tarafından işletilen Kütahya merkeze bağlı Seyitömer beldesinde ve Tavşanlı ilçesine bağlı Tunçbilek beldesinde faaliyet gösteren termik santrallerde denetim yaptı. Ekiplerin denetimleri sonucu, "Geçici faaliyet belgesi" bulunmadığı belirlenen işletmeler mühürlenerek üretim faaliyetleri durduruldu. Her iki santralde de teknik olarak 15 saat boyunca üretimde aksama olmayacağı belirtildi.

AFŞİN-ELBİSTAN A TERMİK SANTRALİ DE MÜHÜRLENDİ

Kahramanmaraş Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin çalışmaları insan ve çevre sağlığının korunmasıyla amacıyla durduruldu.

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “Vatandaşlarımızın sağlığının ve çevrenin korunması amacıyla kamu birimlerimiz her türlü tedbiri almaktadır. Bu çerçevede, Afşin-Elbistan Elektrik Üretim AŞ’nin çalışmaları ‘geçici faaliyet belgesi’ alıncaya kadar durdurulmuştur. Bu süreçte ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımız çevre standartlarını sağlayarak üretim ve istihdamın devamı için gerekli çalışmaları sürdürmektedir” denildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Serhat Çelik - Devlet insan sağlığına önem veriyordu da neden zamanında kendi takmadı filtreleri. Filtreleri satanlar kimler ya da kimin tanıdıkları ona bakmak lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 11:17
06

Mert Ali - bu santrallerin satılması zaten bir rezaletti,adrese teslim ihaleydi.bunlar 6 yıldır bu santrallere çivi dahi çakmadan çalıştırdılar.çoktan parayı fazlasıyla çıkardılar. Özelleştirmeye HAYIR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 23:30
05

Serdar Acar - Termik santraller Türkiye için stratejik öneme sahiptir. Böylesine değerli yatırımlar için oldu-bitti kararlar almak ne kadar doğru? Karar alırken bin kere düşünmek lazım. Kimseyi mağdur etmemek lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 20:39
02

Kadir Öztaş - gayet doğal bir şekil halk sustuk ca şekil değişmez normal şartlarla kapatılır çok ta basit bir ALLAH ın kulunun sesi çıkıyor mu ? yok o zaman kapatmaya satmaya devam yürü ülkem güçleniyorsun kim tutar seni kaldığımız günlere bakar mısınız!...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 02 Ocak 10:13
03

Serdar - @Adem 01 nolu yoruma cevabı: Veya ambara lazım buğday meselesi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 11:42

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi