- 31 Mayıs 2019

Şirket ortakları nasıl zekat verirler?

Diyanet TV'de yayınlanan "Sıkça Sorulan Sorular" programında "Şirket ortakları nasıl zekat verirler?" sorusuna cevap verildi.

Diyanet TV'de yayınlanan "Sıkça Sorulan Sorular" programında "Şirket ortakları nasıl zekat verirler?" sorusuna cevap verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Cami Hizmetleri Daire Başkanı Zekeriya Abdulazizoğlu bir şirkete ortak olanların zekatını nasıl verecekleri sorusuna cevap verirken "Şirketler hükmi şahıs niteliğinde olduklarından şirketlerin kendisi değil de ortaklardan her birinin hissesi tek başına veya varsa diğer malları ile birlikte nisap miktarına ulaşırsa zekata tabi olur. Buna göre asli ihtiyaçlarından fazla, nisap miktarı; 80.18 gram altın veya değeri mala sahip olan kimsenin bu malın üzerinden bir yıl geçmesi halinde zekatını vermesi gerekir." dedi.

"Sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin duran varlıkları yani üretim aletleri, makine ve benzeri şeyler zekattan muaftır." diyen Abdulazizoğlu, "Bir yıllık borçlar, malzeme, işçilik, üretim, pazarlama, yönetim, f,nansman v.b.giderlerim maliyet hesapları yapılıp çıkarıldıktan sonra dönen varlıklar yani yarı mamül ve üretilmiş mallar, hammaddeler, nakit para, çek vesaire net karla birlikte kırkta bir oranında zekata tabidir." dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi