- 29 Nisan 2019

Iskat nedir, vefat eden kişinin namaz borçları ödenebilir mi?

Diyanet TV'de yayınlanan "Diyanet'e Soralım" programında bir izleyici tarafından sorulan "Iskat nedir, vefat eden kişinin oruç borçları nasıl ödenir?" sorusuna cevap verildi.

Diyanet TV'de yayınlanan "Diyanet'e Soralım" programında izleyiciler tarafından sorular cevaplandırılmaya devam ediyor. Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı İdris Bozkurt, bir izleyici tarafından sorulan "Iskat nedir, vefat eden kişinin oruç borçları nasıl ödenir?" sorusuna cevap verdi.

"Iskat; Üzerimizdeki borcu düşürmek demek. Neyle alakası var bunun? İnsanın hal-i hayatında yapması gereken yükümlülükleri, özellikle de mali yükümlülükleri mesela orucu... Oruç tutamadığı zaman kişi fidyesini ödeyecek. Veya keffaretler gibi bir takım mali yükümlülüklerimiz olan zimmetimizden düşürülen şeyleri düşürme işine ıskat diyoruz." diyen Bozkurt, "Kişi hal-i hayatında oruç tutamadıysa veya başka mali borçları varsa bu borç hesaplanacak yakınları da bunu ödeyecek." dedi.

Bu borçların ödenmesinin mecburiyeti konusunda da açıklama yapan İdris Bozkurt "Borcu olan kişi bu borcunu söyleyerek vasiyet etmeli. Borcunu varislerine bildirirse yakınları kendisinden kalan mal ile bu borcu ödeyecek. Fakat kişi vasiyet etmemişse ödemek zorunda değiller. Yakınları isterse 'onu borcundan kurtaralım' derlerse gönüllü olarakyapabilirler." şeklinde konuştu. 

Oruç ve diğer mali borçlar için ıskat olduğunu belirten Bozkurt, namaz için bu kuralın olmadığını belirterek, "Namaz için böyle bir şey yok. Ne kitapta ne sünnette namazın bu yolla silineceğine dair, borçtan düşürüleceğine dair bir uygulama yok." dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

numan - namazın ıskatı ile ilgli olarak Büyük İslam Alimi ömer Nasuhi Bilmem in Büyük islam ihmihaline bakabilirsiniz.

"Kazaya kalmış beş vakit farz namazlarıyla vitir namazlarının affedilmesi ümidi ile yapılan bir sadaka verme muamelesine "ıskat-ı salât" denilmektedir. "

"öyle ki, bir mükellef, bu namazları -ima ile olsa bile- eda ve kazaya gücü varken eda ve kaza etmeksizin vefat etse, bun-ların ıskatı için, yani bunların uhrevî mesuliyetinden kurtulabilmesi ümi-diyle, onun adına sadaka verilebilmesi için malının üçte birinden vasi-yette bulunmuş olması lâzımdır. Bu takdirde mal varlığının üçte birinden namaz fidyesi verilerek kendisinin ilâhî affa nail olması Cenab-ı Hak'tan niyaz edilir."

DİYANET kendini ömer nasuhi bilmemin ilmihalinden güncellemeldir.

Yanıtla . 1Beğen 09 Mayıs 12:26
09

Mustafa - @numan 08 nolu yoruma cevabı: Diyanet, Ömer Nasuhi Bilmen'in ilmihalinde yok demiyor, Kitab ve Sünnet'te böyle bir uygulama yok diyor. Kişiyi hangisi bağlarsa onu alır.

Yanıtla . 3Beğen 10 Mayıs 09:37
04

Diyanet - ilk defa doğru bi fetva verdi tebrik ederim.

Yanıtla . 2Beğen 06 Mayıs 11:11
02

Süleyman - Dinayet bu konuda yanlış yol gösteriyor.

Bu borç ölen kişinin borcudur. Alacaklı olan Allah'ı taladır.

Ahmete,Mehmete ödeme yapılarak ölen bu borçdan kurtulmaz.

Bu Afrika ilkel inançların da olur.

Yanıtla . 11Beğen 03 Mayıs 10:53
05

Hakan - @Süleyman 02 nolu yoruma cevabı: Neye göre bu cvp

Yanıtla . 1Beğen 08 Mayıs 19:35
03

Hakan Eymür - @Süleyman 02 nolu yoruma cevabı: Haşa, Cenab-ı Allah borçlanmaz, alacaklı olmaz. Kullandığımız ifadelere dikkat edelim.

Yanıtla . 1Beğen 06 Mayıs 10:53
01

Mehmet Sezai Aydıngöz - Desene, parası olanlar borçtan kurtulacak,,olmayanlar borçlu olarak kalacak. Rabbimizin emri: Sağlıklı bir mükellef(Baliğ ve baliğe)yolcu ve misafir değillerse oruçlarını tutacak. Sağlığı el vermeyen veya yolculuğu ve misafirliği sonunda, tutamadıkları gün kadar oruçlarını tutacaklar.Hastalar,eğer hastalıkları sürekli ise, mali imkanı elveriyorsa,her gün için bir fitre verecek. Müsait değilse, Allah cc. Affına sığınacak. Hal böyle iken, adam orucunu keyfe maaşa yiyecek, öldüğün de de yakınları onun fidyesini ödeyerek borcundan kurtaracak. Bu mantık Allah cc. Adaletine sığmaz. Bu itibarla, ibadetin ıskatı olmaz. Asi ol ver parayı kurtul mantığı tevkifi değildir. Vesselam.

Yanıtla . 13Beğen 29 Nisan 16:15
06

Hakan - @Mehmet Sezai Aydıngöz 01 nolu yoruma cevabı: Keyfi oruç tutmayanlar için degil o

Yanıtla . 1Beğen 08 Mayıs 19:38

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi