- 08 Nisan 2019

Vakıf mallarının alınıp satılması caiz midir?

Diyanet Tv'de yayınlanan "Diyanet'e Soralım" programında "Vakıf mallarının alınıp satılması caiz midir?” sorusuna cevap verildi.

Diyanet Tv, yayınladığı "Diyanet'e Soralım" programı ile izleyiciler tarafından merak edilen sorulara cevap vermeye devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı Başkanlık Müşaviri Nurettin Muhtar Acar'ın katıldığı programda "Vakıf mallarının alınıp satılması caiz midir?" sorusu cevap buldu.


"İslam Hukuku açısından temelede her türlü mal mülkiyet kabul eder. Ancak bazı mallar ferdi mülkiyet altına girmezler. Bunlar dan biri de vakıf mallarıdır." diyen Acar, "Vakıf dediğimiz zaman kişinin kendisinin sahip olduğu mülkiyeti, esas sahibi olan Cenab-ı Hakk'a irca' edip maldan beklenen yararı hayır cihetinde harcamasıdır." şeklinde açıkladı. 


"Bir vakıf malı vakfedildiği amacı gerçekleştirmekten uzak bir hale gelmişse, vakfedilen yere eşdeğer aynı amaca hizmet edecek şekilde başka bir mülkiyetle değiştirilebilir." diyen Acar, "Vakfın amacına aykırı olmadığı, amacını gerçekleştirdiği sürece hiç kimsenin ferdi mülkiyet ile bunun üstüne mülkiyet tesis etmesi caiz değildir, alınıp satılamaz. Ancak bir başka vakıfla değiştirilebilir." şeklinde konuştu.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Erdal - akranlarına göre çok cazip bunu dagdaki çobanda biliyor bitişigindeki komşusu yıllık ellibine kiralarken vaffa ait yerler çokk daha cüzi oldugu için kapış kapış:) alanda verende biliyorki ortada bir haram var ama herkes salaga yatıyor

Yanıtla . 0Beğen 26 Nisan 11:58

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi