- 28 Ocak 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ecevit'i mi taklit ediyor?

Tv5'te yayınlanan 'Öyle mi gerçekten?' programında konuşan Prof. Dr. Osman Altuğ, "Acaba şu sorunun cevabını cumhurbaşkanı nasıl verir? AVM lerin kuru...

Tv5'te yayınlanan 'Öyle mi gerçekten?' programında konuşan Prof. Dr. Osman Altuğ, "Acaba şu sorunun cevabını cumhurbaşkanı nasıl verir? AVM lerin kurucusu kendisidir. Onun döneminde Avm ler çoğalmıştır. Acaba bunların kurulması ve işlemesi sırasında verdiği destekten pişman mı? Pişman demek ki... Diyor ki ben bunlara sahip çıktım. İnşaat aşamasında... Sonra açılış izinlerini verdi.  Alışveriş marketlerinin ithal malzemleri satmasını kim sağladı? Hükümet... Acaba bunlar cumhurbaşkanın verdiği imkanı kötüye mi kullandılar? halka zulmetmek için mi kulandılar? sorularını sordu.

Fiyat kontrol sistemi hakkında konuşan Altuğ, "Fiyat kontrol sistemi, devletin fiyatlara müdahale etmesidir. Devlet prensip olarak fiyatlara müdahale etmez. Fiyatların oluşmasında ottaya çıkan arz talep dengesinin sağlaması için gerekli tedbirleri alır." dedi. "Eğer üretim tüketimi karşılamıyorsa gerekli önlemi almalıdır." diyen Altuğ, "Bunun yerine 'asarım keserim' dediğin zaman bu rejimin adı fiyat kontrol rejimi bile değildir." şeklinde konuştu. 

Son zamanlarda cumhurbaşkanının dikkat çeken konuşmalarına da değinen Altuğ, "Marketleri sömürücü olarak göstermek son derece yanlıştır. 1977'de Ecevit, fiyat kontrol tebliği yayınladı. Fiyatlarınızı biz belirleyelim dedi. O zaman Türkiye'nin nüfusu kaçtı, şimdi kaç? Bir de üretime, tüketime bak... Ecevit'in bu politikasının adı 'ortanın solu' politikası. Acaba sayın Cumhurbaşkanı marketleri karalayarak ortanın solu politikasına mı geçecek? En azından gıda maddelerinin fiatkarını devlet mi belirlesin demek istiyor?" şeklinde konuştu. 


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Zafer Çalışkan - RTE deyince akan sular durur çok bilen çok yanilir

Yanıtla . 0Beğen 01 Şubat 14:14
06

Abdullah Titiz - Hocam , sozlediklerinizde DEVLETIN FONKSIYONUNU COK GUZEL iZAH ETMISSINIZ, lakin nerden cikti bu Ecevit ortaoyunu ? Ecevit in amaci da politikti, bugun ku de . Nereden nereye iliski kuruyoorsunuz .

Bugun chp de ola marketlerin bu sinsiligine bi ses cikarmak zorunda kalacakti. Belki de sessiz kalacakti :0 CHP bu belli olmaz ne zaman ne yapacagi.

Sozun ozu mesele Orta SOL / SAG meselesi degil , artik kurtulun bu 70 lerin politik dilinden .

Bu marketleri sehir disina tasimak, ithal urune oransal kisitlama getirmek ve nufus yogunluguna gore zincir market sayisi belirlemek .

Ithal mi satiyor kendisi ve musterisi bilir . Ithale ozenen, bayilan, ciksin sehirdisina, odesin alsin ne alacaksa .

Yanıtla . 0Beğen 30 Ocak 13:21
04

Fazıl - Gıda maddelerinde fiyat artışını önlemek için üretim teşvik edilmelidir derken, tüketimi azaltmak için ne yapmalıdır, niçin söylemiyorsunuz sayın profesör? Yoksa karne yada

midelere kelepçemi düşünüyorsunuz? Zat-ı alinizin çeşitli hareketlerle verdiği bilgiler çok etkili olup,hafızalara çok kolay yerleşiyor! Bizi mahrum bırakmazsanız seviniriz.

Yanıtla . 4Beğen 28 Ocak 19:59
01

Mutlu - herhalde markete gitmiyorsun hocam.istedikleri ürüne istedikleri zammı yapıyorlar.mutlaka bunların önüne bir türlü geçilmeli,yapılan fahiş zamlar engellenmelidir.

Yanıtla . 7Beğen 28 Ocak 17:39
05

M.gariban - @Mutlu 01 nolu yoruma cevabı: Yoo hoca Marstan alış veriş yapıyor.!

Marketlerde onbinlerce ürünün büyük çoğunluğu nerden geliyor ???

Hoca ithalat ekonomisi derken ne anlatmak istiyor ?

Yanıtla . 3Beğen 28 Ocak 22:29
03

Selimoğlu - @Mutlu 01 nolu yoruma cevabı: Hoca fahiş zamların önüne geçilmesin demiyor ki güzel kardeşim. Devlet olarak sen fiyatları dengeleyici politikalar izlersin üretimi artırır üretici ile tüketici arasındaki dindarlara fırsat vermessin fiyatlar kendiliğinden dengelenir. Geçmişte Milli Görüşçü Belediyeler bunu çok güzel yapmıştır.

Yanıtla . 14Beğen 28 Ocak 19:03
02

Ahmet Rufai Yüksel - @Mutlu 01 nolu yoruma cevabı: Serbest Piyasa ekonomisinde fiyat belirleme pek uygun olmaz diye düşünüyorum, çünkü arz talep dengesi bu şekilde kurulabilir. Tek çare üretim, fiyat müdahalesi fayda vermez...

Yanıtla . 14Beğen 28 Ocak 18:39

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi