- 02 Kasım 2017

Türkiye'de bir KPSS gerçeği maalesef var

Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi Tarafından düzenlenen "Türkiye İhracat Haftası" programına katıldı. Programda bir konuşma yapan Bakan Sarıeroğlu, "Türkiye'de bir KPSS gerçeği maalesef var. Ben hayatında KPSS'ye girmemiş birisiyim. Maalesef şu anda gençlerimiz eğitimlerinden sonra bir iki sene boyunca evlerinde sınava hazırlanan ve ailelerinde hayatını buna göre düzenlediği kötü bir durumla karşı karşıyayız. Gençlerimizi bu durumun içinden hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Ülkemizin işçiye de, çiftçiye de ihtiyacı var, mühendislerimizin de fabrikalarda çalışmasına ihtiyacımız var. Her alanda gençlere ihtiyacımız var. Ama gençlerimizin tamamı kamuda çalışmak gibi bir hedef önüne koymuş durumda. Bu durumdan gençlerimizi hep birlikte çıkarmamız gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalarımızı daha etkili şekilde yürüteceğiz. Önümüzdeki dönemde Türkiye açısından en büyük risk olarak görüyorum. Ancak bu genç iş gücümüzden alacağımız enerji ile biz güçlü adımlar atabiliriz diye düşünüyoruz" dedi.

KADINLARIN İSTİHDAMI

Bakan Sarıeroğlu, "Kadının çalışma hayatına girişte ve çalışma hayatına devam etmesi ile ilgili sorunlarla alakalı çok ciddi adımlar atıldı. Başta iş ve aile yaşamını uyumlaştırma olmak üzere, iş gücü piyasasına girişte karşılaşmış oldukları sorunlar olmak üzere atmamız gereken adımlar hala mevcut. Olduğumuz aşama da çok kıymetli bir aşama. 10 sene içerisinde 6.5 milyonluk istihdam yaratmışız ve bunun 3 milyonunu kadınlar oluşturuyor. Bu önemli bir başarı hikayesidir. İnşallah kadın gücüyle, kadın dayanışmasıyla, yeni politika uygulamalarıyla son on yılda aldığımız aşamayı çok daha ileri bir seviyeye getirebileceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu.

ENGELLİLERİN ATAMASI

Jülide Sarıeroğlu, "Çok güncel bir konu, taşeron konusu. Sayın Başbakanımız da grup toplantısında ifade etti. Kamu boyutu ile alakalı olarak inşallah yakın zaman içerisinde, bu sene bitmeden bu konuyla ilgili bir aşama kaydetmiş olacağız. Engelli kardeşlerimizin atanma talepleri vardı, üçüncü atama diye. Göreve geldik ikinci atamalarını gerçekleştirdik. Ama bazı teknik kısıtlamalarda bir eşleşme sorunumuz vardı. Rakamımız kısıtlı olmuştu. Son Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda yaptığımız sunum sonrasında 5 binlik bir ek engelli kardeşlerimize atama imkanı oluşturduk. Yarısını 2018'in ilk çeyreğinde yarısını, 2018'in son çeyreğinde gerçekleştireceğiz. Bu bir üçüncü atama" diye konuştu.

İSTİHDAMA İSTANBUL MODELİ

Bakan Sarıeroğlu, "İş ve meslek danışmanlarımızın bir talebi var. İş-Kur'un kurumsal kapasitesini güçlendirmek bizim için temel öncelik. Bu bağlamda İstanbul özelinde gelecek dönemde özel bir çalışma olacak. İstanbul'da 890 bin işsizimiz var. Türkiye'deki işsizlerin neredeyse dörtte biri İstanbul'da. İstanbul'da işsizlik sorunuyla alakalı olarak sıkıntıyı bertaraf edebilirsek bunun etkisinin Türkiye üzerinde çok büyük olacağına inanıyoruz. Yeni bir örgütlenme modeliyle, yeni bir çalışma modeliyle, iş dünyamızla ortaklık ve işbirliğiyle, çözüm ortağı olarak birbirimizi görüp İstanbul'a özel bir çalışma planını gerçekleştiriyoruz" dedi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

Nafi - kpss işe girmek için engeldir

Yanıtla . 1Beğen 21 Kasım 17:12
07

Nafi - yenimi aklına geldi kpss işe girmemizde engel

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 15:31
06

Onur - dilli düdüklükle olmaz siz gibi basiretsiz bir partinin kaldırabileceğini sanmıyorum

Yanıtla . 1Beğen 16 Kasım 14:07
05

Ilhan - Kpss Dünyada sadece türkiyede var.

Avrupada diplomalarla cv'ni gönderiyorsun.

Gittigin okul ve diploma veyahutta çalistigin isyeri tecrübene göre ise giriyorsun.

1. Kpss sedece türkiyede var

2 . Teog veya lise kayit icin imtihan sadece türkiyede var.

3. Üniversite giris imtihani sadece türkiyede var.

Hatta okulda okul kitabi disinda ders gören sadece türkiyeye has özellik. ( ders kitaplari neredeyse hic kullanilmiyor) benim ilkokul,ortaokul ve lise ögrencilerim var. Kaynak kitap diye ikinci kitapla ders yapiyorlar.. bir ton para ödüyorum .. üc cocuk ve her ders icin ayri kaynak kitap......

Allah akilli yöneticiler nasip etsin...

Yanıtla . 0Beğen 15 Kasım 20:15
04

Veysel Karakus - KPSS işi ehline vermemenin diğer adıdır.

Yanıtla . 0Beğen 11 Kasım 18:02
03

Ömer - Kpss ye girseniz bazıları soruları çalsa hakkınız yense.. Hırsız sizlerin evlerine girse.. Fazla çalışıpta intihar etseniz.. O zaman bu ülkeye birşeyler yaparsınız. Adam veya kadın hırsızlık gasp tan 27 suçu var hala duşarda suç işliyo. Benim ülkemdeki adalet.. Kpss ye giriyo sorular çalınmış netler yüksek bizimkisi dışarda torpili de yok bir yere atanamıyo. Asgari ücret malum anca zenginler [patronlar] daha zengin oluyo. Doktoru işçisi fazla çalışıyorlar sonra ya kafayı yiyip yada intihar ediyorlar. Hersene birşey düzeltseniz 15 yılda şy halimizin 100 katı olurduk.

Yanıtla . 0Beğen 10 Kasım 09:36
02

Kalbikırık - sen eskiden fetöcü idin yoksa onlarmı kattı seni...

Yanıtla . 2Beğen 03 Kasım 09:23
01

Fatih - yaparsanız memurluğu en cazibeli iş tabiki herkes kamuda çalışmaya yönelir. tabiki orada bulunmak ister.

Yanıtla . 1Beğen 03 Kasım 00:12