Veysel Karani’nin ülkesi sahipsiz değil

TDV başlattığı kampanya ile milyonlarca Müslümana ulaşırken, Yemen'deki Müslümanlara her türlü desteği sağlıyor… 30 milyonluk Yemen’deki 22 milyon müslüman yokluk ve şiddetle karşı karşıya… TDV ise başlattığı kampanya ile milyonlarca Müslüman’a ulaşırken, onlara her türlü desteği sağlıyor… Gönül coğrafyamız başta olmak üzere Mazlum ve Mağdur bölgelere el uzatmayı sürdüren Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat sorularımızı yanıtladı.

Ahmet Sesli
Ahmet Sesli Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kriz bölgelerindeki insani yardımlarla Anadolu insanının merhamet eli olan Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), özelikle son dönemde Yemen’de yaşanan drama seyirci kalmadı. Başlattığı kampanya ile bölgeye ekipler gönderen TDV, milyonlarca Müslüman’ın gıda, sağlık, giysi ihtiyacını karşılamayı sürdürüyor. Yemen’de sürdürülen insani yardım çalışmaları ile ilgili gazetemize bilgiler veren TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, bölgedeki içler acısı durumu anlattı, ülkenin sahipsiz olmadığını söyledi.Müslüman ülke iş savaşa sürüklendi, yüz binlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarcası ise yaralı! 30 milyonluk ülkenin 22 milyonu şiddet ve yoklukla karşı karşıya kalırken, 2,6 milyon kişi barınma sorunu, 17 milyon kişi acil insani yardıma muhtaç, 7 milyon kişinin ise durumu kritik. 16 milyon insan temiz içme suyu bulamazken, 16,5 milyon kişi ise yeterli sağlık hizmetine ulaşamıyor. Sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede, 3 milyon kadın ve çocuk beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyor. Tüm bu dram ve acılar sürerken TDV ise bir karınca misali bölgede aralıksız yardımlarını sürdürüyor…

145 ÜLKEDE FAALİYET GÖSTEREN BİR TEŞKİLATIZ

Türkiye Diyanet Vakfı, başta İslam ülkeleri olmak üzere mazlum ve mağdur coğrafyalara kardeş elini uzatıyor. Türkiye Diyanet Vakfı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Türkiye Diyanet Vakfı genel itibari ile baktığınızda dünya da belki de birçok alanda faaliyet gösteren en büyük vakıf ve teşkilattır. Çünkü dünya genelinde birçok STK belli alanlarda hizmet yürütürken, Türkiye Diyanet Vakfı birçok alanda bu ulvi görevi yürütmektedir. Bir bölgeye cami yapmaya giderken bile bunun yanında fakir fukaraya yardım eli uzatılıyor ya da farklı bir ihtiyaç ve talep varsa bunlar gideriliyor. Türkiye Diyanet Vakfı 145 ülkede faaliyet gösteren bir teşkilat. Birçok kriz bölgesine insani yardım ulaştıran ilk kuruluştur Türkiye Diyanet Vakfı. Kısacası dünya üzerinde ne kadar mazlum varsa, ne kadar kanayan yara varsa derman olmak için canla başla çalışıyoruz. Bu milletin evlatlarının emanetlerini mazlum ve mağdur coğrafyalara ulaştırmak için en önde gitmenin gayreti içerisindeyiz.

VEYSEL KARANİ’NİN ÜLKESİ YEMEN’E YARDIM EDİYORUZ

Türkiye Diyanet Vakfı kriz bölgelerine ilk yardım ulaştıran vakıfların başında geliyor. Ve son dönemlerde büyük bir dram yaşayan Yemen’e de kardeş elini uzatıyorsunuz. Öncelikle Yemen’deki tablo ile ilgili biraz bilgi verir misiniz?

Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan, İslam coğrafyasında önemli bir yere sahip olan ve ecdadımız Osmanlı’dan izler taşıyan Veysel Karani’nin ülkesi eskilerin deyimiyle mutlu Yemen’de 2015 yılında ülkede başlayan iç savaş nedeniyle insanlar açlık ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya. Yemen’in bizim milletimizin gönlünde ayrı bir yeri var. Uğruna nice şehitler verdiğimiz Yemen’de maalesef bugün büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. 5 yıldır süren Yemen iç savaşı günümüzün en büyük insani krizlerinden biridir. Bizler de tarihi bağlarımızın farkında olarak hak ve batıl mücadelesinde kıyamete kadar Hakk’ın ve mazlumun yanında olmaya çalışıyoruz. Şuanda Yemen’deki en büyük problem yetersiz ve sağlıklı gıdanın bulunulmamasından kaynaklanıyor.

ÜLKEDE 22 MİLYON KİŞİ ŞİDDET VE YOKLUKLA KARŞI KARŞIYA

Güvenlik ve sağlık sorunlarının yaşandığı bir ülke. 30 milyonluk Yemen nüfusunun 22 milyonu her geçen gün artan şiddet ve yoklukla mücadele ediyor. 17 milyon kişi acil insani yardıma muhtaç, 7 milyon kişinin durumu kritik. Bu insanlar yardım ulaştırılmaması durumunda hayatını kaybedecek. 16 milyon insan temiz içme suyuna ulaşamıyor. 16,5 milyon kişi yeterli sağlık hizmetine ulaşamıyor. Sağlık alt yapısının tamamen çöktüğü ülkede, 3 milyon kadın ve çocuk beslenme yetersizliği ve ciddi sağlık sorunları yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyor. 274 sağlık tesisi hasarlı, 31’i kullanılamaz halde. Bin 600 okul çatışmalardan etkilendi, 2,9 milyon çocuk eğitim imkânı bulamıyor. Balıkçılık, hayvancılık ve tarımla uğraşan 1,7 milyon kişi gelirini kaybetti. Temel gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacının had safhada olduğu Yemen, ülkedeki açlık ve susuzluk tehlikesi yüzünden büyük bir insani kriz yaşıyor.

‘YEMEN’E SESSİZ KALMA’ KAMPANYASIYLA SEFERBER OLDUK

Türkiye Diyanet Vakfı Yemen için nasıl bir çalışma yürüttü, yürütüyor, geri dönüşler nasıl oldu anlatır mısınız?

Milletimiz, nerede mazlum ve mağdur varsa her zaman onların yanında yer almıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak tüm mazlum ve mağdur coğrafyalarda olduğu gibi bugün derin tarihi bağlara ve ortak bir geçmişe sahip olduğumuz Yemen’de yaşanan büyük insanlık dramına da kayıtsız kalmadık. Diyanet İşleri Başkanı ve Türkiye Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleştirilen programla ‘Yemen’e Sessiz Kalma’ insani yardım kampanyasını başlattık. Milletimiz Yemen kampanyasına büyük teveccüh gösterdi. Necip milletimiz yaşanan insanlık dramına kayıtsız kalmayarak Yemen’deki kardeşlerimiz için adeta seferber oldu. Savaş, şiddet ve açlıkla mücadele eden, feryatları arşı alayı titreten kardeşlerimizin yanlarında olabilmek adına Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı olarak ülkede krizin başladığı ilk andan bu yana insani yardım faaliyetleri başta olmak üzere eğitim, kurban, ramazan ve hayır çalışmaları sürdürüyoruz.

BİR ÖĞRENCİ ÖĞLE YEMEĞİ OLAN TOSTU YARDIM SANDIĞINA BIRAKMIŞ

Kampanyamız Türkiye’de ve dünyada çok ciddi anlamda ses getirdi. Özellikle ülke içinde 7’den 70’e toplumun her kesiminden destek gördü. Türkiye’nin birçok ilinden 4-6 yaş Kur’an kursu öğrencilerimiz biriktirdikleri harçlıklarını Yemenli kardeşlerine bağışladı. Birçok ünlü sima gerek katıldıkları programda gerekse sosyal medya hesaplarından kampanyamıza destek verdi. Mesela Rize’de, il merkezinde bulunan Doğuşçay İlköğretim Okulu’ndaki bir öğrencimiz Cuma günü gittiği camide hocamızın vaazında ‘Yemen için bir öğün yeme’ sözünden etkilenerek bağış sandığına öğlen yemeği için aldığı tostu bırakıyor. Belli ki kardeşleri açken tok durmayı kendine yedirememiş. Belki cebinde verecek parası yoktu, o an elinde tost vardı ve bağış sandığına onu bıraktı. Sahabevari bir davranış biçimi. TDV Bursa İl Eğitim Koordinatörlüğü’nde burslu olarak eğitim gören 30 ülkeden 121 öğrenci, Yemen için 38 bin liralık yardım toplayarak bunu vakfımıza ulaştırdı. Bu destekler amacımıza ulaştığımızı gösteriyor. Yardım kampanyasının ardından gördük ki tarih boyunca mazlumların yanında olan milletimiz, Yemen'in çığlığına da sessiz kalmadı. Türkiye çapında Yemen için toplanan yardımlar ve daha sonrasında ülkemiz ve dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın destekleri bizleri bir kere daha mutlu etti.

HAYIRSEVERLERİMİZİN DESTEĞİYLE 8,5 MİLYON TL YARDIM YAPTIK

Bölgede daha çok barınma ve gıda ihtiyaçlarını mı gideriyorsunuz yoksa daha kapsamlı bir yardım faaliyeti mi yürütülüyor?

Türkiye Diyanet Vakfı olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızla birlikte hayırsever milletimizin bağışlarıyla Yemen’e bu zamana kadar 8,5 milyon Türk Lirası tutarında yardım yaptık. Ekiplerimizle birlikte bölgedeki sivil halkın ihtiyaçlarının tespitini yaparak Yemen’in Marib, Taiz, El Cevf, Sey’un şehirlerinde yaşayan muhtaç ailelere insani yardım ulaştırdık. Yemen'in Marib ve Sey’un bölgelerinde Hudeyde kentindeki çatışmalardan kaçanların sığındığı 100 binlerce insanın kaldığı ve aylarca yardım yapılamayan kamplara acil gıda paketleri dağıttık.  İnsani yardım çalışmalarımızı yerel sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız gıda yardımları her ailenin bir aylık gıda ihtiyacını karşılayabilecek niteliktedir. Yine ülkedeki problemlerden biri de susuzluk. 16 milyon insan temiz suya ulaşamıyor. Bu kapsamda geçmişte bölgede açtığımız su kuyularının kontrolünü gerçekleştiriyor, ihtiyaç tespitinde bulunarak yeni kuyular açmak için çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca milletimizin göndermiş olduğu adak, akika ve şükür kurbanlarını dağınık kamplarda kalan ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıyoruz.

2019’DA DA YARDIMLARIMIZ SÜRÜYOR

2018 yılı itibariyle de; milletimizin emaneti 4 bin 600 hisse kurbanı keserek ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Ramazan ayında, 2 bin 500 gıda kolisi, 500 kişilik iftar verdik. 2 bin 500 müzmin hastaya ilaç yardımında bulunduk. Temiz suya ulaşmanın zor olduğu bölgelerde 40 tanker temiz su dağıtımı gerçekleştirdik. Yemen genelinde çalışmalarımız 2019 yılında da devam ediyor. 2019 yılı planlamalarımız kapsamında; 2 bin hisse adak, akika ve şükür. 5 bin aileye kışlık barınma malzemesi. 125 bin kişiye hizmet verecek su kuyusu projeleri. 10 bin öğrenciye eğitim kiti. 5 bin kişilik kışlık kıyafet ve ramazan ve kurban faaliyetleri yer alıyor.

2,6 MİLYON KİŞİNİN BARINMA SORUNU VAR

Yemen’de yaşanan krizle birlikte bölgede acil ihtiyaçların başında neler geliyor?

Çatışmalar nedeniyle evlerini terk etmek durumunda kalan 2,6 milyon kişinin öncelikli olarak barınma ihtiyacı bulunuyor. Kendi yaşadıkları bölgeden göç eden insanlar kamıştan yapılan derme çatma yerlerde yaşıyor. Bu nedenle bölgede acilen barınak, çadır, battaniye gibi ihtiyaçlar ön planda. İnsanlar göç ederken pek çok şeyi geride bırakıyorlar, giyim, temizlik ürünleri, temel gıda malzemeleri, mama ve çocuk beslenme ürünlerine ihtiyaç duyuluyor. Bölgedeki arkadaşlarımızın ziyaret ettiği hastanelerde en fazla yaşanan vaka yetersiz beslenme kaynaklı hastalıklardan dolayı tedaviye gelen küçük yaşta çocuklar. Günde en az 50 civarında başvuru geldiği belirtiliyor. Gıda ve temiz suya ulaşımda büyük problemler yaşanması nedeniyle yetersiz beslenme ve temiz su eksikliğinden kaynaklı bulaşıcı hastalıklar oluşuyor ve bu hastalıklar genellikle küçük yaştaki çocuklarda yaşanıyor. Çocuklar için takviye, tamamlayıcı gıdaya ihtiyaç var. Okulların kullanılamaz hale geldiği, enflasyonun ciddi oranda yüksek olduğu bölgede iç savaş mağduru çocukların eğitimi ile ilgili çalışmalar kısıtlı ve bu nedenle önümüzdeki yıllarda bir neslin kaybolması söz konusu. Bölgede bulunan arkadaşlarımızın görüşme ve gözlemlerinin ardından ön görülen temel ihtiyaçları yerinde tespit ederek, kalıcı çözümler üretmek ve bu kapsamda milletimizin yardım elini Yemenli kardeşlerimize ulaştırmak için çalışmalarımız sürüyor. Türkiye Diyanet Vakfı olarak bütün faaliyetlerimizi hayırseverlerimizin bağışları ve düzenlediğimiz kampanyalarla gerçekleştiriyoruz.

ÇÖZÜM, ÜMMET OLARAK TEK VÜCUT OLMAK!

Özelde Yemen genelde ise mazlum ve mağdur coğrafyalarda dramın son bulabilmesi için nasıl bir yol izlenmesi gerekiyor kısaca anlatır mısınız?

Bizim bütün sorunlarımızın çözümü birlik ve beraberlikten geçiyor. Biz ayrı gayrı olduğumuz zaman, beraberliğimizi kaybettiğimiz zaman başımıza her şey gelir ve geliyor. Birlik olduğumuz zaman bütün sorunlar çözülüyor. Milletçe 15 Temmuz’da nasıl beraberce dik durduysak ümmetin sorunlarına da dünya üzerinde yaşadığımız sorunlara karşı da tek çözüm birlik ve beraberlikten geçer. Ümmet bir olduğu müddetçe hiçbir güç bunu yıkamaz. Ne zaman Müslümanlar birlik ve beraberliklerinde gevşekliğe düştüler işte o zaman problemler başladı. Biz rengimize, yürüyüşümüze çok fazla bakmadan ümmetin maslahatının olduğu yerlerde birlik göstererek, dik durarak zulme karşı durmalıyız. Küfrün karşısında tek vücut olmak zorundayız. Bizim sorunlarımızın başı da çözümü de budur.

Millî Gazete / Bünyamin GÜLER - Ahmet SESLİ 

25 Şub 2019 - 06:30 -

Muhabirler : Ahmet Sesli , Bünyamin Güler


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?