Yeni sistem, yeni sorun

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talebiyle bir gecede eğitim sistemi değiştirilmiş, ortaöğretimden liseye geçişte TEOG yerine Liseye Geçiş Sınavı (LGS) uygulanmaya başlanmıştı. 2 Haziran’da uygulanan LGS tercih sonuçları Pazartesi günü sabah saatlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. LGS’de öğrencilerin yaptıkları tercih hatalarını ve eğitim sistemini, eğitim koordinatörü Şerafettin Kurt ile konuştuk.

Baki Sancak
Baki Sancak Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Şerafettin Bey, TEOG’dan sonra getirilen LGS ile yapılan, özellikle tercihlerdeki değişiklikleri anlatabilir misiniz?

TEOG’da bütün liseler puanla alıyordu. Bütün liselerin de yüzdelik dilimleri vardı. Bu yüzden öğrencilerin tek bir tercih yapması yetiyordu. LGS ile birlikte üç alanda öğrenciler tercih yaptılar. Nitelikli, yerel ve pansiyon gibi. Yerel yerleştirmede 3 Anadolu, 1 imam-hatip, 1 meslek lisesi yazma zorunluluğu var. Nitelikli okullarda böyle bir sınırlama yoktu.

Velileri ve öğrencileri tercih sırasında zorlayan konular nelerdi? TEOG’daki yüzdelik dilimler ile LGS’deki yüzdelik dilimler nasıl bir karışıklığa yol açtı?

TEOG’daki yüzde 3’lük dilim içerisinde hiçbir okul nitelikli okul olmaktan çıkmadı. O yüzden yüzde 3’e kadar okulların tamamında tercihlerin hiçbirinde sıkıntı çıkmadı. Yüzde 3 ile yüzde 10’luk dilim arasındaki birçok okul nitelikli okul olmaktan çıkarıldı. MEB, sadece yüzde 10’luk dilime kadar alınacak öğrencileri açıkladı. Ancak diğer yüzdelikleri açıklamadı. İnsanlar da TEOG’daki yüzdelik dilimlerden çıkarım yapmaya çalıştılar. Orada da sapmanın ne kadar olacağını hesaplayamadılar. Bu, insanları birazcık tedirginliğe itti.

“İSTEDİĞİM OKULA YERLEŞEMEDİM”

Bu sene ilk kez gerçekleştirilen LGS ile birçok öğrenci istediği okula yerleşemedi. Siz Kadıköy genelinde birçok öğrencinin tercihine yön verdiniz. Karşılaştığınız sorunlar var mı?

Yerel yerleştirmede Kadıköy özelinde ben şu sorunu gördüm. MEB, yerel yerleştirme ile öğrencinin ikametgâhına en yakın okula gideceğini söyledi. Ancak Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, Ümraniye Soyak’taki bir öğrencinin de, Kadıköy’deki bir öğrencinin de kayıt alanında görülüyordu. Burada kayıt alanlarının doğru bir şekilde ayarlanamadığını görüyoruz. Mustafa Saffet Anadolu Lisesi, geçen yıl 204 öğrenci aldı. Bu sene de 210 öğrenci almıştır. Yerel yerleştirmede Kadıköy’de ilk akla gelen okulların başında gelir. Bu okul, yüzde 10’luk dilime giremeyen ama yine yüzdelik olarak üst sıralarda öğrencilerin tercih edeceği bir okul. Bu okulu bir de Ümraniye’deki öğrencinin kayıt alanına yerleştirirseniz ortada bir haksızlık meydana gelecektir.

Tercih sonuçları açıklandığında sosyal medyada hep “Benim puanım daha yüksek, ama ilk sıraya yerleşemedim” gibi yakınmalarla karşılaştık. Bu öğrencilerin istedikleri okula yerleşememelerindeki sorun nedir? Sizin karşılaştığınız böyle bir durum var mıdır?

MEB tarafından bir öğrencinin bir okula yerleşebilmesi için okulun kayıt alanında olması, ilk sıraya yazılması, yakın bir ortaokulda okumuş olmak gibi kıstaslar açıklandı. Bunların eşit olması halinde de okul ortalaması, devamsızlık ve doğum tarihi gibi kıstaslara bakılıp bir eleme yapılacağı söylendi. Benim de yaptığım bir tespitte, bir kız bir de erkek öğrenci tercih yaparken ilk tercihlerine Hacı Mustafa Tarman Anadolu Lisesi’ni yazıyor. İkisi de kayıt alanında, ikisi de yakın bir ortaokulda okumuş. Bu durumda MEB diğer kıstaslara bakıyor. Kız öğrencinin okul ortalaması 90, erkeğin ise 69. Yerleşmesi gereken bu şartlarda kız öğrenci olması gerekiyor. Ancak erkek öğrenci bu okula yerleşiyor. Sonuca kendisi bile şaşıyor. Erkek öğrenci LGS yüzdeliğinde 99,82’lerde. Bu çocuk “Ben bu okulda okuyamam” diyerek muhtemelen meslek lisesine naklini aldıracaktır.

02 Ağustos 2018 -

Muhabir Baki Sancak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?