Reklamı Kapat

Keşke Aykut Kocaman Milli Takım’ın başına gelse

Lig Radyo yorumcusu Cüneyt Kaşeler ile Dünya Kupası’nı ve Milli Takım’ı konuştuk

+11
Haber albümü için resme tıklayın

RÖPORTAJ: İLHAMİ YETİŞ

FOTOĞRAF: UĞUR ŞENPİRE

Lig Radyo yorumcusu Cüneyt Kaşeler, “Türkiye’nin müthiş bir geleceği, uygun nesli var. Müthiş futbolcu çocuklar yetişiyor. Bunlar Lucescu ile olmaz, keşke Aykut Kocaman Milli Takım’a gelse. Aykut Kocaman’ı, kendi adıma oynattığı futbolu ligde eleştiririm ama Milli Takım’a tam uyacak bir insan” dedi.

Rusya’nın ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kupası’nı nasıl buldunuz? Önceki dünya kupalarını geride bıraktı mı, yoksa onların gölgesinde mi kaldı? Sizce Fransa kupayı hak etti mi?

Dünya Kupası’nda oynayabileceğin maç sayısı yedi. Hiç maç kazanmadan şampiyon olabilirsin. Penaltılara kadar uzar ve maçı kazanabilirsin. Taktiksel olarak herkes birbirini kilitlemeye çalışıyor. Ben bir gol yemeyeyim de nasıl olsa bir gol atarım. Mesela Fransa, dünyanın en atletik ve en güçlü oyuncuları orada ve üç tane farklı milli takım çıkarıp üçü ile Dünya Kupası’na katılıp üçü ile de iyi bir derece alacak bir takım Fransa Milli Takımı. Deschamps, tutarak oynatmayı seviyor. Düşünün yani Belçika maçının son dakikalarında Mbappe zaman geçirdi. Katılıyorum, keyifli bir Dünya Kupası değildi. Elbette Dünya Kupası’nı izlemek çok güzel fakat bu kadar taktiksel disiplinin olduğu bir Dünya Kupası sıkıcıydı. Belçika’nın yürümesini tercih ederdim. Bir de Dünya Kupası’nda şöyle bir sıkıntı var. Gruplar belli olduğu anda. 1. 2.’ye göre kimin kiminle oynayacağı belli oluyor öyle olunca işin tadı kaçıyor. Halbuki gruplar bittiğinde 1’nciyi bir torbaya koy, 2’nci bir torbaya koy kura çek. Şimdi ne oldu, Belçika bu tarafta olsaydı belki finale çıkacaktı. Hırvatistan’ın çıkabilmesinin sebebi o. Hırvatistan’ı beğeniyorum, zaten dünyanın en iyi orta sahasına sahiptiler, yani Modric, Rakitic ve Brozovic ile müthiş bir orta sahaları vardı. Beni şaşırtan şu oldu; Lovren’i Liverpool’dan takip ettiğim için biliyorum. Lovren’iLiverpool’lulara sor, Vida’nın da bu yılki performansına bak, takım halinde savunma yaptıkları için işi kurtardılar.

FATİH TERİM GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

Geçenlerde Aykut Kocaman ve Fatih Terim’in Dünya Kupası’nda oynatılan futbol hakkındaki düşüncelerini öğrenmiştik. Sizce hangisinin düşüncesi doğru? Ve herkesin dile getirdiği “Biz bu Dünya Kupası’nda olmalıydık, en az çeyrek final oynardık” düşüncesine katılıyor musunuz? Biz olsak ne yapardık?

Haklı ya da haksızdan çok ben Fatih Terim gibi düşünüyorum. Ne anlamda Fatih Terim gibi düşünüyorum; zaten Fatih Terim hayatı boyunca hücum futbolu ile oynattı Galatasaray’ı. 96-2000’leri düşünün, önde pres yapan hatta “gegenpress”i o zamanlar ilk Galatasaray yapıyordu bile diyebiliriz, yani ön alanda baskısıyla hep hücum oynattı. Gelelim milli takımlara, Milli Takım’da da hep kaos futbol deniyordu ya sürekli saldıran bir takımdık. Galatasaray bu sene ligin ikinci yarısında şampiyon olurken hem önde basan, hücum yapan bir takımdı ve en az gol yiyen takım olabilir. Fatih Terim geldikten sonra savunmayı da düzeltmiş oldu, o anlamda en iyi savunma hücumdur. Aykut Hoca’nın da söylediklerinde doğruluk payı var ama Aykut Hoca’ya şunu söylemek isterdim. Turnuvalarda bu işe yarar, ligde bu işe yaramaz. Hani Aykut Hoca diyordu ya “belirli takımların planı vardır”, diğer takımların da planı vardı. Herkesin bir planı var.

Türkiye, katılsa ne yapardı?

Hak etseydik katılırdık, katılsak ne olduğunu görürdük. Katılmadığımız turnuvayı hak etmemişizdir zaten. İtalya olsaydı, Hollanda olsaydı onları ne yapacaktık. Yani biz orada yoktuk, ben öyle bakıyorum. Türkiye’nin müthiş bir geleceği, uygun nesli var. Müthiş futbolcu çocuklar yetişiyor. Bunlar Lucescu ile olmaz, keşke Aykut Kocaman Milli Takım’a gelse. Aykut Kocaman’ı kendi adıma oynattığı futbolu ligde eleştiririm, ama Milli Takım’a tam uyacak bir insan.

Ronaldo - Messi tartışmasına dair sizin düşünceniz nedir? 

Messi’nin Allah vergisi bir yeteneği var. Dünyanın en yetenekli oyuncusu. Ronaldo ise hem yetenekli hem de dünyanın en çalışkan ve başarılı oyuncusu. Messi Barcelona’da bırakacak futbolu, onun başka bir hayali ve hayatı yok. Fakat Cristian Ronaldo Manchester United, Real Madrid şimdi de kendine yeni bir hedef daha koydu. İlla bir tartışma olacaksa ben Ronaldo’nun hayranıyım, Messi’yi çok seviyorum. Bu tartışma bana çok saçma geliyor.

MESSİ, İSPANYA MİLLİ TAKIMI’NI SEÇSEYDİ DAHA MUTLU OLURDU

Maradona, Napoli ile şampiyon oldu. Dünya Kupası’nı kazandı. Messi Barcelona dışına çıkmadı, bu tür eleştirilere nasıl bakıyorsunuz?

ValdonaTheGuardian’a bir yazı yazdı. Dedi ki, “Maradona yüzde yüz bir Arjantin yapımıydı” ama Messi bir Arjantin yapımı değil. Bence Messi İspanyol bir futbolcu yani 13 yaşından beri Barcelona’da yaşayan birinden bahsediyoruz. Arjantin’e gittiğinde şaşırıyor. Keşke İspanya Milli Takımı’nı seçseymiş Messi. Hem İspanya Milli Takım’ı daha da başarılı olurdu hem de o mutlu olurdu? Ben bu konudaki tartışmalara farklı bakıyorum. Arjantin’de Messi’ye göre bir takım kurmuyorlar, öyle de bir hata var. Messi’yi bu Dünya Kupası’na çağırmasa daha başarılı olabilirdi Arjantin. Yani İbrahimovic’siz İsveç gibi olabilirdi.

Ranolda, Juventus’ta başarılı olur mu?

Buffon’a sormak lazım. Ronaldo’nun Juventus’a geleceğini bilseydi ayrılmazdı. Çünkü hayatında bir Şampiyonlar Ligi kupası yok. Ben Ronaldo’nun Juventus’ta da başarılı olacağını düşünüyorum. Çünkü bu kadar çalışma azmi olan bir insan. Juventus armalı ceketi gördünüz, nasıl fit durumda. Her maçta oynuyor, bizde maç seçiyor ya oyuncular, Ronaldo neredeyse antrenman kaçırmıyor. O yüzden çok büyük saygı duyuyorum. Ben Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu olmasalar bile final görürler diye düşünüyorum.

BU İŞİN MUCİDİ MEHMET AYAN’DIR

Ilgaz Çınar’la Zeki-Metin gibisiniz? Sevilen ikilisiniz. “Gol Yolları” programını Lig Radyo’da yapıyordunuz? Ilgaz Çınar şimdi Bursaspor’da. Bursa’daki görevi nedir, başarılı olur mu?

Biz Edi ile Büdü gibiydik. Hatta Muppet Show’da o iki ihtiyar vardı ya, onlar gibiydik. Ilgaz Çınar’la bizi bir araya getiren Lig Radyo Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ayan’dır. O zamanlar Fırat İşbecer “Lig Radyo’da haftada bir gün program yapabilir miyiz?” demişti. Ben bir günlüğüne gittim. Ilgaz Çınar Galatasaray saati sunuyordu, ben konuk oldum. Mehmet Ayan dedi ki, “Böyle bir Galatasaraylı, böyle bir Fenerli program yapsa çok iyi olur.” Bu işin mucidi, bu şansı da veren Mehmet Ayan’dır. Bu vizyon onun sayesinde oldu. Ilgaz şimdi Bursaspor’un scout ekibinin başında. Önemli olan insanlar değil, kurumlardır Kurumların nasıl işletildiğidir. Eğer kurumsal yapıyı doğru kurarsan orada herkes başarılı olur. Kurumsal yapı yoksa kimse başarılı olamaz. Fenerbahçe’de Obradovic, Gherardini’yi getirdi, onunla birlikte başarılı oldu. Eğer o imkânı sağlamasalardı Obradovic de başarılı olamazdı. Bu kadar teknik direktör gidip geliyor, eğer onlara gerekli ortamı kuramazsan hiç kimse başarılı olamıyor.

Spor Radyoculuğu ile TV yorumculuğu arasında nasıl bir fark var?

Ben 1994’ten beri radyodayım, Kent FM’de başlamıştım. 7 senedir Lig Radyo’dayım. Bizimkisi sesli gazetecilik. Televizyon arasında bir fark yok. Televizyonda seni çekiyorlar ya o sıkıntı oluyor. Çünkü radyoda rahatsın. Aynı anda iki üç işi birden yapabiliyorsun ama TV’de zor. Gazetecilik kısmına gelirsek, muhabirlerin işi çok zor. Ben muhabir arkadaşlara çok büyük saygı duyuyorum. Çünkü onların haberi almak için yönetici ile de arasının iyi olması lazım, ben yorumcuyum, benim kimseyle aramın iyi olmasına gerek yok.

BİR LUCESCU RAHAT ÇIKAR TÜRKİYE’DEN

Lucescu, Zenit’ten ayrıldığında dediler ki, Romanya Milli Takımı’nın başına geç. O da dedi ki, “Oraya genç bir hocanın geçmesi lazım. Ben çok yaşlandım” dedi. Sonra Türkiye’ye getirdik adamı. Yani ben Lucescu ile olacağını düşünmüyorum. Türkiye’de o kadar çok teknik direktör var. Yalçın Koşukavak var, Tamer Tuna var, Bayram Bektaş var. Denenmemiş bir sürü isim var. Bir Lucescu rahat çıkar Türkiye’den, ne gerek var. Lucescu artık başarılı teknik direktör değil.

CÜNEYT ÇAKIR TÜRK HAKEMLİĞİNİN ÜSTÜNDE BİR HAKEM

Cüneyt Çakır’ı nasıl buldunuz?

Cüneyt Çakır’ın mükemmel bir kariyeri var. Cüneyt Çakır, Türkiye’nin en iyi hakemi. Benim eleştirdiğim nokta Cüneyt Çakır’ın Türkiye’de çifte standardı. Eyyam yapıyor olması. Yani Dünya Kupası’ndaki gibi yönetsin Türkiye’deki maçları, zaten hiçbir sorun olmaz. Dünya Kupası’nda yönettiği gibi niye yönetmiyor? Diyorlar ki bizden dolayı yönetmiyor. Tamam sen yönet. Gerekirse hakemliği bırakırsın burada. Cüneyt Çakır, Türk hakemliğinin üstünde bir adam. Ben Fırat Aydınus’u eleştiriyorum, o niye orada değil. O çok daha yetenekli ve çok daha iyi bir hakem, o niye orada değil, kendi özeleştirisini yapsın. Ben Türkiye’deki hakemlerin güvenilir olduğunu düşünüyorum fakat profesyonellikte bugün paralar açıklandı, 300 bin TL’nin üzerinde para kazanmışlar. Daha fazla maç almak için belirli şeyleri idare ediyor olabilirler.

GRİ POZİSYONLAR CAN SIKACAK

Türkiye’de gol çizgisi  teknolojisi yok VAR sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

VAR sistemi elbette mevcut durumdan daha iyi olacaktır, matematiksel bir gerçek bu. Çünkü belirli hataları orada tespit edecekler. Zaten Burçin Keskin anlatmıştı Dünya Kupası’nda hakemlerin doğru karar vermesi yüzde 95’ten yüzde 99,3’e çıkmış VAR’dan sonra. Fakat şöyle sıkıntılar var. Mesela Hırvatistan - İngiltere maçında Hırvatistan’ın attığı gol bence faul. Orada ne hakem ne de VAR buna müdahale etmedi. Final maçına gelelim Griezmann’ın ilk golde önce faul yok. Bu tür gri pozisyonlar can sıkacak diye düşünüyorum. Elbette artısı olacak. Türkiye’de asıl sıkıntı ne biliyor musun? Gol çizgisi teknolojisi yok. Sen VAR teknolojisi koymuşsun, gol çizgisi teknolojisi yok. Nasıl olacak şimdi? Bir şey daha söyleyeyim, UEFA diyor ki “Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne katılan takımlarda gol çizgisi olmak zorunda” diyor. Şimdi Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Başakşehir’de olacak. Peki bunlar ligde kullanılacak mı, kullanılmayacak mı?

BURADA OLSA SAVAŞ ÇIKAR

VAR bizde faydalı olur mu?

Elbette faydalı olacak ama şunu söyleyeyim; mesela Cüneyt Çakır Nijerya maçında penaltı vermedi. Fenerbahçe - Galatasaray maçında düşünelim bunu. Hakem Griezmann’ın pozisyonu gibi pozisyon oldu faul verdi. Orada gol oldu ve VAR buna karışmadı, yıkılmaz mı ortalık sizce? Brezilya - Belçika maçında Brezilya’nın penaltısını vermedi hakem. Bence penaltıydı. Diyorlar ki VAR’a göre müdahale yapıldığında saha dışına çıkmıştı. Sen onu bir geçeceksin, yani burada savaş çıkar.

24 Temmuz 2018 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?