Reklamı Kapat

28 Ülkedeki muhtaçlara ‘cansuyu’ olacak!

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, Cansuyu’nun 14’üncü kurban organizasyonunu Millî Gazete’ye anlattı..

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Her yıl dünyanın dört bir tarafındaki mağdur ve mazlum insanlara el uzatan Cansuyu Derneği, bu sene 14’üncü kurban organizasyonunu gerçekleştiriyor. Her yıl katlanarak artan kurban sayılarıyla bu yıl üç kıta, 28 ülkede mazlumlara hayırseverlerin kurbanlarını vekaleten kesecek olan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, yurtdışındaki organizasyonları, kurban bedelleri ve gidilecek bölgeler hakkında sorularımızı cevaplandırdı.

EKİPLERİMİZLE 28 ÜLKEDE KURBANLARIMIZI KESECEĞİZ

1- Efendim malumunuz Kurban Bayramı yaklaşıyor. Öncelikle Cansuyu olarak Kurban Bayramı’na nasıl hazırlanıyorsunuz?

Cansuyu Derneği olarak bu yıl 14’üncü kurban organizasyonumuzu hazırladık. Çalışmalarımızı Ramazan ayı içerisinde başlattık. Ramazan’dan sonra bu yıl kurban kesimi yapılacak ülkeleri hemen belirliyoruz. Onları belirledik. Oradaki partner kuruluşlarımızla temaslarımızı gerçekleştirdik. Sonra yönetim kurulumuzda bu kurban kesilecek ülkeleri değerlendirdik. Bunlardan 27 tanesi belirledik, Türkiye ile 28 ülke kararlaştırdık. Hazırlıklarımızı da o istikamette gerçekleştirdik. Ekiplerimizi tanzim ettik. Her ülkeye dört kişi olmak üzere. Ayrıca daha kuvvetli kesim yapacağımız ülkelere 6 veya 8 kişilik ekipler oluşturduk. Allah nasip ederse bu ekiplerimizi gitmeden önce eğitimden geçireceğiz. Onlar bölgelerde nasıl hareket edecekler, partnerlerle nasıl ilişki kuracaklar, hayvanları nasıl satın alacaklar, nasıl kesecekler, kesim anında görüntüleri nasıl kayıt edecekler? Ve akabinde de hesabı kitabı nasıl yapacaklar? Bu konularda eğitimler verilecek kendilerine.

EKİP BAŞLARINI 5-6 YIL TECRÜBESİ OLANLARDAN SEÇİYORUZ

Yani yetişmiş insan gücüyle çalışmak istiyoruz. Gittiği bölgede ne yapacağı bilmeyen, şaşkın şaşkın hareketler yapan bir konuma düşmesini istemiyoruz arkadaşlarımızın. Zaten ekip başları aşağı yukarı daha önce 5-6 kere kurban organizasyonlarına gitmiş, yöneticilik yapmış arkadaşlarımız. Onlar ne yapacaklarını çok iyi biliyorlar. Yeni katılan arkadaşlarımız için aslında bu eğitimleri yapıyoruz. İnşallah onlar da eğitildikten sonra 4 başı mamur olayın başının ve sonunun kontrolü avuçlarının içerisinde olacak şekilde ekiplerimizi bölgelere göndereceğiz inşallah.

BU YIL DÖRT AYRI FİYAT BELİRLEDİK

2- Kurban bedellerini nasıl belirliyorsunuz, bölgelere göre farklılık gösteriyor mu?

Dünya coğrafyasında farklı bölgelerde, farklı ülkelerde, hatta bir ülke içerisinde farklı bölgelerde hayvan fiyatları değişebiliyor. O bakımdan her yıl kurban fiyatlarını yeniden değerlendirmeye alıyoruz. Bir de o bölgede o yıl yaşanmış olaylar olabiliyor. Sel felaketi, iç kargaşalar oluyor vs. o yılki fiyatları etkiliyorlar. Dolayısıyla biz her yıl mutlaka fiyatlarımızı güncelliyoruz. Ve ona göre de yönetim kurulunda toplantılarımızda bu ülkelerin kurban fiyatlarını, göndereceğimiz ekipleri, onların masraflarını, ülke içerisinde çalışma yaparken gidip gelmelerini, nakliyeleri, kurban kesimlerini ve dağıtım için gereken masrafları topluyoruz. Ona göre kurban fiyatlarını belirliyoruz. Bu yıl dört fiyat belirledik. Fiyatlarımız Afrika için 500 TL, Asya için 550 TL, Türkiye ve Filistin kampları için bin 100 lira, Gazze için de bin 700 lira olmak üzere dört kategoride fiyat belirledik.

HAYIRSEVER NEREYİ İSTİYORSA ORADA KESTİRİYORUZ

Hayırseverler, kurban kesecek kardeşlerimiz, kurbanlarını nerede kesmek istiyorlarsa o ülkenin bedelini yatıracaklar, inşallah onların kurbanlarını orada vekaleten satın alacağız. Vekaletlerini intikal ettirerek kestireceğiz. Yine aynı bölgede kurbanlarını et olarak dağıtacağız. Ve bunu Kurban Bayramı’nın 1’inci, 2’nci ve 3’üncü günü ikindi vaktine kadar bitirecek şekilde ayarlıyoruz. Ekiplerimizi ona göre belirliyoruz, imkânlarımızı ona göre ayarlıyoruz. Ve 3’üncü gün ikindi sonrasına kurban bırakmadan geçmiş yıllarda olduğu gibi inşallah bu yıl da kurbanlarımızı kestireceğiz.

HER SENE YENİ ÜLKELER LİSTEMİZE GİRİYOR

3- Geçtiğimiz yıllarda kesmeyip bu sene ilk defa kestireceğiz ülkeler ya da bölgeler var mı, varsa nereler?

Tanzanya’yı ekledik. Daha önce Kenya’da kesimler yapıyorduk ancak Kenya’da bazı ekiplerimiz bazı saldırılara maruz kaldı. Yağmalamalar oldu. Partnerlerimiz bunu engelleyemedi. Dolayısıyla aşağı yukarı 3 yıldır Kenya’da kesim yapmıyorduk. Bu sene yeniden Kenya’da organize olduk. İnşallah Kenya’yı ekledik. Ayrıca Gambiya’yı ve Bennin’i ekledik. Yani her sene bu ülkelere yenileri eklenebiliyor. Bazıları çıkarılabiliyor. Bizim irademiz dışında bazen gelişmeler olabiliyor, ondan vazgeçmek zorunda kalabiliyoruz. Her sene değişkenlik arz edebiliyor.

AFRİKA İÇİN VERİLEN KURBANI ASYA’DA KESMİYORUZ

4- Yurtdışında Türkiye’den birden fazla dernek, kurum, kuruluş kurban organizasyonları düzenliyor. Hayırseverlerimiz Cansuyu’nu neden tercih etsinler, Cansuyu’nun farkı ne, anlatır mısınız?

Hayırseverlerin Cansuyu Derneği’nin tercih etmesinin muhtelif sebepleri var. Birinci biz şeffaf bir derneğiz. Yani her hayrın hesabını verebilecek pozisyondayız. Bunun için kayıtlarımız gayet muhkemdir. 2007 yılında sistemimizi kurduk. 2007’den bugüne kadar bir kardeşimiz yılların muhtelif zamanlarında muhtelif aylarında değişik mahiyetlerde yardımlar yapmıştır. Her ne vermişse 2007’den bugüne kadar bütün hesaplar kayıtlarımızda mevcuttur. İstendiği zaman onların dökümünü çıkartıp kendisine veririz. Ayrıca kurban uygulamalarımızda tamamen bir şeffaflık söz konusudur. Bir kere biz kurban keseceğimiz ülkeleri baştan ilan ediyoruz, ona göre ücret talep ediyoruz. Verilen ücret hangi ülkenin ücretiyse mutlaka o ülkede kesiyoruz, başka ülkede kesmiyoruz. Yani Afrika için almışsak kurbanı Afrika’da kesilir. Asya için almışsak Asya’da kesilir, Afrika’da kesilmez. Ayrıca biz kurban kesimlerimizde mutlaka imkânlar çerçevesinde çekimlerimizi yapıyoruz. Dönen kardeşlerimiz bu görüntüleri bize getiriyor. Buradaki tanıtma birimimiz onları ayrıştırıyor. Ve bir müddet sonra kurban veren hayır sahiplerine cep telefonlarına mesajla bir şifre gönderiyoruz. Ve o şifre ile girmek suretiyle internet üzerinden kendi kurbanlarının kesilişini görüyorlar.

KURBANLARA HALEL GELMEMESİ İÇİN TİTİZLİK GÖSTERİYORUZ

5- Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kaldı. Okuyucularımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Yaptığımız her faaliyeti İslam fıkhına uygun olarak yapmak konusunda büyük bir titizlik sarf ediyoruz. Bunun için kurban bedellerini belirlerken, bir kişinin kurbanına başka bir kişinin parasını eklemekten uzak duruyoruz. Onun kurbanına hiç kimsenin parası dahil edilmemektedir. Olayın bütünlüğüne dikkat ediyoruz. Dikkat ettiğimiz başka bir husus ise kurbanlar kesildikten sonra etlerini herhangi bir şekilde sonraya bırakmıyoruz veyahut başka bir şeyle değiştirmiyoruz. Olduğu gibi et olarak muhtaçlara dağıtıyoruz. Ve bunu da kurban süresi içerisinde dağıtıyoruz. Rıza-i İlahi istikametinde o kardeşlerimizin ibadetlerine herhangi bir şekilde halel gelmeyecek şekilde gerçekleştiriyoruz. Bundan biz kendimizi mesul tutuyoruz. Çünkü bir hayrın işlenmesine vesile olan o hayrın işlemiş kadar ecir alır, mükafat alır. Biz de o ecri, mükafatı almaya gayret gösteriyoruz. Bizim yönetimimizden en alttaki çalışanımıza, gönüllümüze kadar hep bu bilinçle çalışır. O sebeple de her sene kurban sayımız katlanarak devam ediyor.

YAPABİLİYORSANIZ KENDİNİZ KESİN, YOKSA BİZ BURDAYIZ!

Ben bütün hayırsever kardeşlerimin yaptıkları ibadetleri, kestikleri kurbanları Cenab-ı Hak kabul etsin diye dua ediyorum. Tabii her sene söylediğim bir şey var. Bizim dernek olarak bir görevimiz var. Hayırseverlerin kurbanlarını kesiyoruz. Ama Müslüman olarak bir görevimiz var. Bu Cenab-ı Hak tarafından bize vacip kılınan kurban ibadetinin devam etmesidir. Bu ibadetin gelecek nesillere intikal ettirilmesidir. Kurban ibadetinin gelecek nesillere intikal ettirilebilmesi için bilhassa gençlerin ve çocukların kurban kesimlerine şahit olması ve kesime dahil edilmeleri gerekir. Aksi takdirde bu ibadet zaman içerisinde unutulabilir. Ve yahut da farklı mecralara dönüşebilir. Bu bakımdan güzel olan, her Müslüman’ın kendi kurbanını kendisinin kesmesidir. Ancak her ne sebeple olursa olsun, kurbanlarını kesmekten mahrum olanlar için biz buradayız. Biz onlar adına vekaletlerini alırız, kestiririz ve etlerini de muhtaçlara dağıtırız. 

RÖPORTAJ: BÜNYAMİN GÜLER

FOTOĞRAF: MUHAMMED KURTAR

22 Temmuz 2018 -

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?