Reklamı Kapat

Aslolan faizsiz kazançtır

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ile sanayi sektöründe yaşanan gelişmeleri, TOSİ projesini ve faizsiz sistemi konuştuk.

Haber albümü için resme tıklayın

İşsizlik ve istihdam oranları hakkında dikkat çeken veriler sunan Kaan, “Faizsiz sistem alternatif sistem değil, asıl sistemdir. Asıl olan faizsiz kazançtır. Sömürü sistemi olan faiz sistemi, sonradan ortaya çıkmıştır. Onun için faiz sistemini bitirerek adil bir ekonomik sistem kurmak zorundayız” dedi.

EKONOMİ İÇİN “İYİ” SİSTEMİ

MÜSİAD’ın kâr odaklı ve üretimi besleyen faizsiz çözümlerin oluşturulması için çalışma yaptığını ifade edip, “Önümüzdeki süreçte yeni bir alternatif model ortaya koyacağız” demiştiniz. Bu model hakkında bilgi verir misiniz? Çalışmanın son durumu nedir?

Genel kurulda yapmış olduğumuz bir konuşmaydı bu. Basında da bunu açarak yavaş yavaş devam ediyoruz. İlk önce dedik ki; ekonomik büyüme için MÜSİAD’ın iyi bir formülü var. İyi formül derken dirilişin İYİ’si gibi dedik. Yani İmalat, Yatırım ve İhracat olarak belirttik. Burada üretimin arttırılması için aynı zamanda yatırım ortamının da iyileştirilmesi konusu var. Bunun içinde TOSİ dediğimiz orta ölçekli sanayi bölgeleri diye bir şey ortaya atmıştık. Kamuoyunda karşılık buldu. Şu anda da alternatif projeler üretilmeye başlandı. Çünkü bizde küçük organize sanayi siteleri var. Organize sanayi bölgeleri var. Fakat ortada kalkınmayı sağlayacak sanayi bölgeleri Türkiye ’de yok. Bu işletmeler Almanya ’nın büyümesini sağladı. Bununla birlikte üretim ve yatırım yapacaksınız. Krediye, sermayeye haliyle ihtiyacınız var. Bu kredi ve sermaye, MÜSİAD olarak amaç ve gayemizin de içinde olduğu faizsiz ve helal kapsamında olması gerekli. Daha önce basına kar odaklı diye yansıdı ama helal meselesinde kar ve zarar ortaktır. Biz burada faizsiz finans açısından neler yapabiliriz onu planlıyoruz.


Millî Gazete© | Fotoğraf: MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan

Bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşacağınız GPAS ve VİZYONER zirveleri hakkında bilgi verir misiniz?

Evet, 16-17 Kasım da GPAS (Global Katılım Finans Zirvesi) diye bir programımız olacak. GPAS’a Cumhurbaşkanımız da katılacak. Bunun dışında VİZYONER başlıklı zirvemiz de 11-12 Ekim’de yapılacak. Bu projeler ile ilgili dünya da geniş çaplı araştırmalar yaptık. Baktığımızda genel itibariyle faizsiz sistemi kim kullanıyor diye, ağırlıklı olarak Yahudilerin ve Katolik Hıristiyanların kullanmadığını gördük. Malezya, İngiltere ve Lüksemburg’da ağırlıklı olarak faizsiz fonların kullanıldığını gördük. Peki, “Kullanmayanlar bunu niçin kullanmıyor?” diye sorduk. Dini açıdan yasak olduğu için, tahrif edilmiş Tevrat ve İncil’de bu yasak olduğu için. Bunu niye söylüyorum. Biz de Müslüman olarak, en son mükemmel bir şekilde Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (S.A.V.) inen Kur’an-ı Kerim ki en mükemmel bizim dinimizdir. Orada da faiz haram olarak kabul edilmiş. Peki, biz niçin bunu yapamıyoruz. Esas faizsiz sisteme geçmesi gereken biz değil miyiz? Çünkü ortada proje yok. Onun içinde Girişim Sermayesi Fonu diye bir açıklama yaptık.

Neden başka bir proje üretilmiyor?

MÜSİAD’ın amacı da bu; “Neden başka bir sistem yok?” sorusuna cevap vermek, projeler ortaya koymak zaten. Biz bunların dışında arama konferansları yaptık. İnsanlardan raporlar aldık. Üniversitelerden, bankalardan, katılım bankalarından raporlar aldık. Ayrıca

Katılım Bankaları Birliği de bu zirveye destek veriyor. Türkiye’de üretimi artıracak faizsiz modelleri GPAS’ta detaylı olarak açıklayacağız. Bunu yaparken tabi ki birkaç başlık da verdik. Birincisi, “Girişim Sermayesi Fonu” ikincisi “Tarımsal Finansman” üçüncüsü de “Hayvancılık” ile ilgili. Üç tane projemiz var. Neticede Muşaraka dediğiniz zaman, Mudaraba dediğiniz zaman, her ikisinde de para koyulup projeye katılınabiliyor. Bunun yanı sıra hedefler arasında tekafül dediğimiz İslami sigortacılık da var.

ASIL OLAN FAİZSİZ SİSTEMDİR

GPAS (Global Katılım Finans Zirvesi) projesiyle ne hedefleniyor?

GPAS ile ilgili olarak genel algıyı yükseltmek istiyoruz. Amacımız şu; faizsiz sistem alternatif sistem değil, asıl sistemdir. Asıl olan faizsiz sistemdir. Sömürü sistemi faiz sistemi sonradan ortaya çıkmıştır. Bunu bir kere yerine koyalım. İkincisi bizim faizsiz modeller ortaya koymamız lazım. Şu anda katılım bankacılığı var biliyorsunuz. Murabaha, Mudaraba ve Muşaraka şeklinde dinimizde de yer alıyor. Türkiye’de genelde uygulanan Murabaa sistemidir. Bunun haricinde başka proje enstrümanlarını henüz kullanmıyoruz.


Millî Gazete© | Fotoğraf: MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan

KREDİSİZ ÇALIŞMAK MÜMKÜN

Anlattığınız faizsiz modeli firmanızda da başarıyla uyguladığınızı kaydediyorsunuz? Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Biz kredi ile çalışmıyoruz. “Nasıl başarıyoruz?” sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz:

Biz tabi ki iki alanda çalışıyoruz. Süt ürünleri ve zeytin alanında. Kesinlikle kredili çalışmıyoruz. Bunu nasıl başarıyoruz? Türkiye’nin konjonktürüne göre masrafları kısıyoruz. Reklâma devasa bütçeler ayırmıyoruz. Yıllık büyümeyi, belli oranda Türkiye’nin enflasyonu ölçüsünde bir oranda belirliyoruz. Ona göre de risk almadan risksiz çok fazla reklâma para harcamadan direk pazar odaklı bir çalışma yapıyoruz. Bunu yaparken de rahat ödeme alabildiğimiz yerlere mal satarak yapıyoruz. Böylece risksiz piyasa oluyor. Reklâm pazarlama ve satış masrafları oldukça maliyetli. Bunlardan tasarruf edip uygun fiyata mal satarak ciro yapıyoruz. Yani sürümden kazanıyoruz. Kâr ettiğimiz oranda da yatırım yapıyoruz. Bu şekilde de açık vermiyoruz. Biz bunu yaparken de Türkiye’nin ilk 400 firmasında yer alan firmamızın iddiası şu: “Kredisiz çalışmak mümkün.” Bu gerçekleştirilemeyecek bir şey değil. Bizim gibi birçok firma mevcut. Bu sistem her yerde uygulanabilir.

TOSİ’nin çıkış noktası olarak buradan mı yola çıkıldı?

Bu açıklamanın TOSİ ile çok alakası yok. TOSİ ile orta ölçekli sanayi bölgesi oluşturarak hedefimiz; 200-250 m2 de sıkışmış sanayi sitelerinin ortaya alınıp kalkınmasını, büyümesini sağlamak. Şu anda küçük sanayi siteleri yüzde yüz dolmuş durumda. Bunları ortaya alıp büyümelerini sağlamamız lazım.

Millî Gazete

11 Ekim 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ömer Bayram - Tabiki kredisiz yani faizsiz ekonomi mümkündür. Sorun, buna inanan ya da böyle bir derdi olan insanların olmaması.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ekim 08:05

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?