Reklamı Kapat

PKK darbe dönemlerinde güçlendi!

Mardin’in sözü dinlenen ve bölgede “Rî Sîpî” denilen kanaat önderlerinden Mehmet Ali Altıntaş Milli Gazete’ye geçmişten günümüze Kürt meselesi ve Mardin’in sorunlarını anlattı…

Büyütmek için resme tıklayın

Güneydoğu ve Mardin’de tanınan ve bölgeyi de iyi bilen birisiniz, size göre bu bölgenin en büyük sorunları nelerdir anlatır mısınız?
Hem iş hem de ziyaretler nedeniyle özellikle Mardin ve Şırnak çevresine hâkimim. Bu bölgenin başta gelen en büyük sorunu ekonomidir. Ekonominin de tetiklemesiyle tabi ki terör olayları meydana geliyor. Çünkü terörün buralarda yaygın olmasının en büyük nedeni ve destekçisi ekonomik sıkıntılardır. Diğer bir sorun ise Barış Süreci’nin yerini silah ve kavgaya bırakmasıdır. Barış Süreci’nde herkes huzurlu bir şekilde hayatını idame ettirip, ekmeğini yiyordu bu bölgede. Ancak sürecin baltalanmasından sonra bölgede turizm bitti. Turist Mardin’e gelmeye korkar oldu. İki sene içerisinde 150’den fazla esnaf işyerini kapattı ve bölgeyi terk etti. Nusaybin, Derik ve Kızıltepe gibi ilçelerde yaşanan terör olayları esnafın belini büktü. Hendekler kazıldı, çatışmalar çıktı ortada kalan ve zarar gören halk oldu maalesef.

MİLLİYETÇİ POLİTİKA BÖLGEDE KAYBETTİRİR!

Peki size göre olaylar bu noktaya nasıl geldi?
Ak Parti oylarının düşmesi, Ceylanpınar’da iki askerin şehit olması ve Barış Süreci’nin bitmesi olayların bu noktaya gelmesi için bir başlangıçtı bana göre. 7 Haziran seçimlerinden sonraki süreç Ak Parti’nin oylarını yüzde 50’lere çıkardı. Maalesef ülkemizde oy potansiyeli üzerine kurulan bir düzen var. Seçimler için ne yazık ki bazı şeyler görmezden geliniyor. Bu olayların yaşanmasından dolayı sadece bölge illeri değil, diğer bölgelerdeki iller de büyük zararlar gördü. Başka bir sebep ise izlenen yanlış politikalardır. Hükümet, ne yazık ki MHP’nin milliyetçi politikasına döndü ve onlarla beraber hareket etti. Bu politika ise maalesef bölgedeki vatandaşları hem üzdü hem de kardeşliğe olan inancı zedeledi. Çünkü milliyetçi politika bölgede kaybettirir.

‘BİRLİKTE NE YAPABİLİRİZİ?’ KONUŞMALIYIZ

Mardin Kürt’üyle Türk’üyle ve Arap’ıyla farklı ırklardaki insanların bir arada yaşadığı bir ilimiz. Kardeşliğin pekiştirilmesi için neler yapılabilir?
Biz asırlardır burada Kürt, Türk ve Arap bir arada yaşadık, yaşıyoruz. Ülkemizi seviyoruz. Bölünmeyi aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. ‘O ne dedi?’ ‘bu ne dedi?’ tartışmalarını bırakıp, ‘birlikte ne yapabilirizi?’ konuşmamız gerekiyor. Ne Türk’ün Kürt’le ne Kürt’ün Arap’la ne de Arap’ın Türk’le bir problemi yok. Biz yıllardır birbirimize kız alıp vermişiz, bir bedenin uzuvları olmuşuz bize ayrılıktan kimse bahsetmesin. Biz Hz. Nuh Peygamber’den beridir bu bölgede yaşıyoruz hiçbir yerden gelmedik. Ne Hindistan’dan nede başka bir yerden gelmedik. Türkler, Ortaasya’dan geldi ve biz onlara kucak açmışız zamanında ve beraber Malazgirt’te Çanakkale’de omuz omuza çarpışmışız. İnancımız kültürümüz aynı. Ama Kürt kimliğini yok saymanız mümkün değil, burada böyle bir halk var. Ve bu kardeşliğin devam ettirilebilmesi için topyekün Türkiye olarak oynanan oyunları bertaraf edip, kenetlenmemiz gerekiyor.

ZULÜM VE HAKSIZLIK PKK’YI BÜYÜTTÜ

Ülke olarak bir Irak ve Suriye olmamak için dikkatli davranmamız gerekiyor. Bizim bu ülkeden başka bu topraklardan başka gidecek yerimiz yok. Rahmetli Erbakan ve Özal’ın, zamanında bu bölgeye büyük hizmetleri oldu. Terörün panzehiri daha çok yatırım ve sahip çıkmaktır. Hendek siyasetinden bölge halkını kurtarmak için, teröre destekleri kesmek için devlet hizmetleri arttırılmalı. Buradaki insanların ihtiyacı devletin imkânlarından ve nimetlerinden herkesin faydalanmasıdır. Geçmişe bakarsak PKK’yı güçlendiren 1980 Darbesi’dir. Neden peki hiç düşündünüz mü? Darbe zamanı bu bölgede çok büyük işkenceler oldu. Bu halk çok zulüm gördü. Darbeden önce PKK’ya bu kadar destek yokken sonra ise PKK gücüne güç kattı. Çünkü zulüm ve haksızlık gören halk destek olarak arkasında PKK’yı gördü. İşte bunlar için halka sahip çıkılırsa buralara yatırımlar yapılırsa ev-bark, iş-güç sahibi olan vatandaşlar dağa çıkmaz.

ÖNCEKİLER KOBANİ’YE ÇALIŞIP, BURAYI UNUTTULAR!

Mardin Büyükşehir Belediyesi uzun bir süredir kayyum tarafından yönetiliyor. Bunun artı ve eksileri oldu mu, olduysa nelerdir?
Önceki belediye başkanı önünü göremedi. Çünkü seçildikten hemen sonra Kobani olayları oldu. Belediye başkanları da Kobani olaylarına çalıştılar. Oraya çalışırken de tabi ki buradaki hizmetleri unuttular. Devlette devamlılık esastır. Burada kim hizmet yaparsa yapsın başımızın üzerinde yeri vardır. Kayyum döneminde birçok hizmet yapıldı. İnşallah bu hizmetler devam eder. Son iki haftadır Mardin’de turist sayısı arttı. Belediyenin bu konuda çalışmaları var. Ücretsiz servis imkanlarıyla Mardin’e turistleri getiriyorlar. Bu Mardin için güzel bir durum. Turizm turları şuan iyi gidiyor. Mardin’in cazibe merkezine alınması işsizliği azaltabilir. Bunun yanında Mardin’de tarımın da desteklenip, yaygınlaştırılması lazım. Aynı şekilde komşularımızla ticaretin geliştirilmesi lazım ki işsizliği bir nebze de olsa azaltalım. Çünkü Mardin’deki mevcut işsizliğin yanı sıra bir de yaklaşık 200 bin Suriyeli mülteci de olunca işsizlik daha da yükseldi. Çocuklarımız çalışacak iş bulamıyor.

Bünyamin Güler

10 Temmuz 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?