Reklamı Kapat

Sıraya Dikkat Edelim

Bir Müslüman’da bulunması gereken özellik ve güzellikler, Kur’an-ı Kerim’de konulara, durumlara göre bildirilmiş ise de bu yazımızda anlamaya çalışacağımız ayette on tane özellik art arda sıralayıvermiş.
Ve bu sıralama Rabbimize aittir:

“Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mümin erkekler ve mümin kadınlar, itaat eden erkekler ve itaat eden kadınlar, doğru erkekler ve doğru kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar. (Allah’tan) korkan erkekler ve (Allah’tan) korkan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, namuslarını koruyan erkekler ve namuslarını koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar, Allah onlar için büyük mükâfat hazırlamıştır.
Bir iş hakkında Allah ve Resulü hükmettiği zaman, hiçbir mümin erkek ve mümine kadına, işlerinde istediklerini yapma hakkı yoktur. Kim Allah’a ve Resulüne isyan ederse, apaçık bir sapıklığa sapmış olur.” (Ahzab süresi, ayet 33/35-36).

“Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar” Müslüman, kayıtsız, şartsız, amasız, fakatsız, ancaksız, acabasız, kâinatı/evreni ve evren içinde nokta kadar bile yer tutmayan kişiyi yaratan Allah ve O’nun Resulünün emir ve yasağını kabul eden ve uygulayan insandır.
“Allah’a ve Resulüne itaat ediniz, namazı kılınız, zekâtı veriniz, orucu tutunuz, hac yapınız, ana-babaya güzel davranınız, içki içmeyiniz, kumar oynamayınız, akrabaya, komşulara, arkadaşlara iyilik yapınız, fakire yardım ediniz, haksız yere adam öldürmeyiniz, cimrilik yapmayınız, saçıp savurmayınız, zina etmeyiniz, faiz yemeyiniz, yetim malı yemeyiniz” gibi emir ve yasakları duyduğunda ama çağımızın şartları gibi gerekçeleri hatırına bile ayak bastırmadan Allah’a teslim olana Müslüman denir.
Biraz önce okuduğumuz ayette:

“Bir iş hakkında Allah ve Resulü hükmettiği zaman, hiçbir mümin erkek ve mümine kadına, işlerinde istediklerini yapma hakkı yoktur.” Aklımın ne olduğunu, mahiyetini bilemezken ben, bu akılla, beni, seni, onu yaratana, “Amma, Biden, lakin Putin ne der” derse o Müslümanlığını tekrar gözden geçirmelidir.
“Mümin erkekler ve mümin kadınlar”

“Allah üçtür” diyenlere, “Allah hiçtir” diyenlere, “Allah-ü Ehad” (Allah birdir) diyen,
Onun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayır ve şerrin Allah’tan olduğuna iman edene mümin denir. Kitaba imanın içinde, Kur’an-ı Kerim’in bütün ayetlerine iman vardır.
“İtaat eden erkekler ve itaat eden kadınlar”
Allah’a ve Resulüne itaatte, kayıtsız şartsız itaat gerekir.
Allah’ın ayetlerine, Resulünün sahih sünnetine aykırı emir veya yasak koyan kimse, ne olursa olsun ona itaat etmemek de ibadettir. “Doğru erkekler ve doğru kadınlar”
Sevgili Peygamberimiz, “Mümin yalan söylemez” buyurmuş.
Birçok insan tanırım, haramlardan kaçınır ama yalandan kaçınmak aklına bile gelmez.
Şahıslarla veya devletle olan işlerinde yazılı beyanları, yalandan sayan çok az insanımız var.
Bu hastalık korona hastalığından beter bir hastalıktır. İki dünyamızı mahveder.
“Sabreden erkekler ve sabreden kadınlar”

Rabbimizin emirlerini yerine getirirken sabır, yasaklarından uzaklaşırken sabır, zenginliğe sabır, fakirliğe sabır, makama sabır, şehvete sabır…
“(Allah’tan) korkan erkekler ve (Allah’tan) korkan kadınlar”
“Korkan” diye terceme edilen “Haşyet” kelimesi, daha ince manaları kendinde toplamaktadır.
Sevdiğim her şeyi yaratanın, beni her yerde her saniye gördüğünü hatırdan çıkarmadan, O’nun mülkünde O’nun verdiği ayakla yürürken, O’nun verdiği gözle görürken, O’nun verdiği akılla O’na başkaldırırsam, O’nun emir ve yasaklarını çiğnersem, O’nun sevgisini yitiririm korkusuyla, O’na doğru, O’nun gösterdiği yoldan yürümek anlamına gelir. Kâfirlikle, kayalardan bile katı olabilen kalbimizi Allah’ın ayetleri ile yumuşatalım.

Bir zamanlar eşkıya başı olan Fudayl bin Iyaz (h. 107, m. 725-187-803), yine bir baskın sırasında bir çadırdan gelen Kur’an sesiyle irkilir:
“İman edenlerin Allah’ı zikretmesi ve Hak’tan ineni (okuması) için gönüllerinin (aşkla) haşyet/ürperme zamanı daha gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilenler gibi olmasınlar. Onların üzerinden uzun zaman geçti de kalpleri kaskatı oldu. Onlardan birçoğu fasıktır” (Hadid süresi ayet 53/16).
Ayet sona erince eşkıya başı Fudayl, “Geldi, geldi, zamanı geldi” der, eşkıya kafilesinden ayrılır, o günden sonra Kufe’de İmam Ebu Hanife’nin derslerine katılır, daha sonra Mekke’ye yerleşir ve ölünceye kadar orada kalır.
Fudayl, hem hadisçilerin, hem fakihlerin, hem mutasavvıfların sevgilisi olur. Allah hepsine rahmet etsin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?