Reklamı Kapat

Milli Görüş ve Kalkınma

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Bir Müslüman’ın en önemli özelliği hiç şüphesiz İslam’ca duruşudur. Saadet Partisinin istikametini belirleyen şey de hakkı üstün tutma dirayetidir. Türkiye; AK Partinin yürüttüğü hile rejimi ve faizci kapitalist köle düzeni ile iflasın eşiğine gelmiştir. Bir ülkede yürütülen şey; hile rejimi ve faizci kapitalist köle düzeni ise, bu ülkenin güçlenerek kalkınması mümkün olmaz. Türkiye’nin kurtuluşu ve maddi ve manevi kalkınmasını tamamlayan bir ülke olması, Milli Görüş zihniyetine dönmesi, Adil Düzen’e geçmesine bağlıdır. Bu bir zan değildir. Milletlerin yükseliş ve yıkılış sebeplerine bakıldığında, bu hakikati görmek mümkündür. “Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye” için tek çare Milli Görüş ve Adil Düzen’dir. Türkiye, Avrupa, Asya ve Afrika kıtaları arasında bir kavşak ve köprü durumundadır. Bu kıtalar arasında her türlü mal ve enerji geçişi bölgemiz üzerinden olmaktadır. Bu geçişlerin büyük ölçüde ülkemize kaydırılması, milli ekonomimiz yönünden önemlidir. Bu, mübadele edilen malların, ülkemizde üretilmesini sağlar. Türkiye, aynı zamanda Asya ve Ortadoğu’daki, bol petrol ve doğalgaz gibi, enerji hammaddelerinin Avrupa’ya ulaştırılmasında da köprü konumundadır. Ayrıca ülkemiz bu konumu itibariyle de finans merkezi haline gelme potansiyeline sahiptir. Türkiye, Avrupa-Amerika ile Asya-Afrika arasındaki bütün ekonomik münasebetlerde Uzakdoğu’nun değil, dünyanın santrali olabilmek için her türlü imkân ve şartlara sahiptir. Bu imkân ve şartlar, Türkiye’nin aynı zamanda dünyanın finans merkezi olmasını gerektiren şartlardır. Türkiye’nin hızlı kalkınması ve güçlü bir yapıya kavuşması için yüksek teknolojinin ülkeye kazandırılması ve bu sahada Türkiye’nin diğer ülkelerin önüne geçmesi de önemlidir. Çünkü teknoloji, gelişmekte olan ülkelerin, gelişmiş olan ülkelerin önüne geçebilmesi için bir imkân ve fırsattır. Bu imkân Allah’ın insanlığa bahşettiği bir rahmettir. Türkiye, vatandaşlarının refahının sağlanması amacıyla, bu tip büyük projelerin hayata geçirilmesi için yeterli kaynağa sahiptir. Bu kaynaklar, vergi, zam, faiz, düşük ücret, düşük taban fiyatı, iç ve dış borç ile değil; şuurlu teşvik politikaları, israfın önlenmesi, üretim ve verimliliğin artırılması, ithal ikamesinin sağlanması ve ihracat imkânlarının seferber edilmesi ile temin edilmelidir. Tekraren ifade edelim ki bu sadece, Milli Görüş, Adil Düzen ve Saadet Partisinin inanmış kadroları ile olur.

REFAH

Refahın ve ekonomik büyümenin en önemli araçlarından birisi üretimdir. Dış borçlar ve borç faizleri, üreterek kalkınmamıza ve ekonomimize büyük bir yük getirmekte ve güçlenmemize engel olmaktadır. Bunun için, bir yandan başta D-8’ler olmak üzere, kalkınmakta olan ve sömürülen ülkelerle yeni ilişkilerin kurulmasına ve adil bir düzene sahip yeni bir dünyanın oluşturulmasına gayret gösterilmeli, diğer yandan da kaliteye ve maliyetlerin düşürülmesine önem verilerek üretim desteklenmelidir. Toplumsal varlığımızın belkemiği olan ve helal kazanç için bütün sermayesini ve emeğini seferber edip gece gündüz çalışan esnaf ve sanatkârlarımız, aynı zamanda ekonomimizin de can damarlarıdır. Ülkedeki üretimin ve istihdamın çok büyük bir kısmını sağlayan KOBİ’ler, çiftçiler, esnaf ve sanatkârlar desteklenmeli ve korunmalıdır. Refahın sağlanması için Milli Görüş’ten başka çare de yoktur.

TARIM VE HAYVANCILIK

Ülkemiz; tarih boyunca medeniyetlere beşiklik yapmış bir bölgededir. Tarihin ilk dönemlerinden itibaren Anadolu’da tarım yapılmış, tarih boyunca “Anadolu toprakları” üzerinde yaşayan insanları beslemiştir. Bu gün ise, uygulanan yanlış politikalar neticesinde, Anadolu toprakları, üzerinde yaşayan nüfusu besleyemez duruma getirilmiştir. Daha düne kadar yeryüzünde kendini besleyebilen yedi ülkeden biri olduğumuz halde, bugün tarım ürünlerini de ithal eder hale getirildik. Ülkenin dengeli ve yeterli beslenmesi ve herhangi bir engelleme halinde, kendi gücüyle ayakta durabilmesi için tarım, stratejik öneme sahiptir. Topraklarımız, iklimimiz, sahip olduğumuz bitkisel çeşitlilik, su potansiyelimiz ve yetişmiş insan gücümüz en büyük güç kaynağıdır. Sulanabilir tarım arazilerinin sulama ve drenaj yatırımları hızla tamamlanmalı, verimliliği artıran ve toprağı koruyan sulama yöntemleri çiftçilerle birlikte uygulanmalıdır. Son yıllarda yavaşlatılan GAP bir an önce tamamlanmalıdır. Üretici birliklerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Tarımda bilgi birikimi ve bilgi akışı sağlanmalı, tarım kuruluşları, ilgili fakülteler ve üreticilerle birlikte, yönlendirici planlama yapılarak arz-talep dengesinin bozulmaması sağlanmalıdır. Tarım destekleri; ABD ve Batı ülkelerinde olduğu gibi, girdiler ve ürün üzerinden yapılmalı ve yeterli seviyeye çıkartılmalıdır. Tarımın gelişmesini engelleyen art maksatlı kotalar kaldırılmalıdır. Tohum üretimi ve ileri teknoloji gerektiren tarım ve hayvancılık alanları desteklenmelidir. Yok edilmiş olan hayvancılık yeniden ihya edilmelidir. Bütün bunlar da yine Milli Görüş ister.

ENERJİ

Enerji günlük hayatımızın, iktisadi ve sosyal faaliyetlerin temel ihtiyaçlarındandır. “Yeniden Büyük Türkiye” hedefleri için büyük miktarda enerjiye ihtiyaç vardır. Türkiye’nin sürdürülebilir bir kalkınmayı gerçekleştirebilmesi, doğru, tutarlı ve milli bir enerji politikasının uygulamasına bağlıdır. Yıllardır engellenmiş olan nükleer teknolojinin ülkemize kazandırılması ve nükleer enerjinin milletimizin hizmetine sunulması gerekir. Enerjide dışa bağımlılığı asgari seviyede tutmak için öncelikle yerli kaynaklar değerlendirilmelidir. Ülkemiz zengin petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu bir bölgede olmasına rağmen, yeterli üretim yapılamamaktadır. Enerji sahasında araştırma-geliştirme çalışmaları ve enerji tesislerinin makine ve teçhizat imalatı desteklenmelidir. Doğalgaz; ısınmada ve sanayide, zaruri bir ihtiyaç maddesi haline gelmiştir. Doğalgazın en ucuz şekilde kullanıcısına ulaştırılabilmesi için, başta D-8’ler olmak üzere, bütün doğalgaz üreten ülkelerle, anlaşmalar yapılmalı ve mevcut anlaşmalar bu hususlar dikkate alınarak yenilenmelidir. Bütün bunlar Saadet Partisi iktidarını beklemektedir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?