Reklamı Kapat

Hekimlerin yüzde 88,3’ü memnun değil, yüzde 72’si yurt dışına gitmek istiyor, yüzde 90,9’u umutsuz!

Bugün 14 Mart Tıp Bayramı…

Milliyetçi Hekimler Derneği tarafından yapılan geniş kapsamlı bir anketin bazı sonuçlarını paylaşmak istiyorum:

* “Ülkemizde hekim olarak çalışmaktan memnun musunuz?” sorusuna hekimlerin yüzde 50’si ‘kesinlikle memnun değilim!” dedi. Yüzde 38,3’ü de ‘memnun değilim!” cevabını verdi. Yani, hekimlerin yüzde 88,3’ü ülkemizde hekim olarak çalışmaktan hoşnut değil! Sadece bu sonuç bile son derece vahim bir tabloyu açıklamakta.

* Hekimlerin yüzde 72’si yurt dışında çalışmaktan yana!

* Hekimler neden yurt dışında çalışmak istiyor? Ankete göre, hekimler en fazla şunlardan dolayı ülke dışında çalışmak istemekteler; “Gelecek kaygısı, sağlıkta şiddet, yönetimsel, ekonomik nedenler, çalışma şartları, performans baskısı, mobbing, mesleki eğitim.”

* Ankete göre tıp fakültesi öğrencilerinin yurt dışında öğrenim görme taleplerinin gerekçeleri ise şöyle sıralanıyor: “Bilimsel amaçlı, mobbing, sağlıkta şiddet, çalışma şartları, ekonomik.”

* “Ülkemizde hekimliğin iyi bir geleceği olduğuna dair umudunuz var mı?” sorusuna hekimlerin yüzde 90,9’u ‘Hayır’ cevabını vermekte.

* Ankete göre, hekimler en fazla şu ülkelerde çalışmak istemekte: Almanya, İngiltere, Kanada, İsviçre, İsveç, ABD, Avustralya…

* Ankete göre, hekimler yurtdışına gitmek için şu hazırlıkları yapıyor; “Dil öğreniyorum”, “Yurtdışı sınavlarına çalışıyorum”, “Yurtdışı kurumlarıyla iletişim halindeyim”, “Yurtdışı denklik almaya çalışıyorum”, “Yurtdışından iş buldum”.

DOKTORLAR YABANCI DİL KURSLARINA AKIN ETMEKTE!

1.446 hekimin katıldığı bu anketi gerçekleştiren Milliyetçi Hekimler Derneği’nin düzenlediği bir sosyal medya programını da izleme fırsatı buldum, geçenlerde.

500 kadar hekim sağlık sorunları hakkında, aynı anda görüşlerini açıkladı, canlı yayında. Halen de var, kayıtlı, isteyen izleyebilir söz konusu görüş ve düşünceleri.

Şunu ifade etmek istiyorum; burada söz alan hekimler anladığım kadarıyla siyasetle öyle fazla da ilgili değiller! İktidar karşıtı falan da değiller. Bu husus da dikkatimi çekti.

Yani, iktidara yakın duran, en azından muhalif olmayan hekimlerin bile çokça ama fazlaca şikâyetleri, dertlenmeleri çarpıcı… 

***

* Son bir yıl içinde kamudan, özel hastanelerden istifa eden ve yurtdışına giden hekimlerin sayısında artış var.

* Tıp fakültesi öğrencileri dikkat çekici bir şekilde, yurtdışı eşdeğerlik ve uzmanlık sınavlarına hazırlanmakta.

* Yabancı dil kursları doktorlar tarafından son dönemde oldukça rağbet görüyor.

* Sosyal medyada bu haberler arttıkça bu fikirler daha fazla rağbet görür hale gelmekte.

***

* Şunu söylemek istemiyorum; sağlık berbat, sağlık batıyor, sağlık uçuruma yuvarlanıyor! Sağlıkta elbette iyi şeyler de yapıldı. Ama son dönemde atılan bazı adımlar, bazı söylemler, bazı uygulamalar hekimleri ziyadesiyle tedirgin ediyor. Bu tedirginliği gidermek de muhalefetin değil, iktidarın görevi. Bunu söylüyorum…

BAKANDAN HEKİMLERE MEKTUP!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimlere ‘özel’ bir mektup yolladı. “Değerli hekim arkadaşım” diye başlayan mektupta şu ifadeler yer alıyor:

* “Zor zamanlarda hekimlik yapan ve bir taraftan mesleğinin gereklerini yerine getirmeye çalışırken öte yandan hekimlik hizmetinin daha iyi şartlarda yapılabilmesi için düşünen bütün arkadaşlarıma ve size içten selam ve saygılarımı sunuyorum. Bu mesleği layığınca yüceltmek için her samimi çabadan yararlanıyoruz.”

* “Bildiğiniz gibi, pandemi, yaygın mücadele isteyen bir hastalığın sonuçları dışında, bütün toplumları, sosyal psikolojileri ve ekonomileri başta olmak üzere, birçok yönden sarstı. Bu dönemde, meslek grubu olarak, en ağır fedakârlıkları gösteren, toplumların da hayranlığını ve saygısını kazanan kesim bizler olduk.”

* “Pandemi, hekimlerin, tüm sağlık çalışanlarının ölümle hayat arasındaki o sınır çizgisinde insandan yana eşsiz bir çaba sarf ettiğini gözle görünür kıldı. Bizleri ve eşsiz tıp mesleğini yücelten performansı sağlık çalışanları olarak hep birlikte gösterdik. Mesleki kimliklerimizi yerli yerine koyan ama tüm bireyselliklerin üstünde bir takım ruhuyla hareket ettik. Bence bu ruhun korunması her zaman önemlidir. Ekip uyumu konusunda hekimlerin rolü inkâr edilemez. Bazı durumlarda tıbbi müdahalenin adeta müzikal bir uyum gerektirdiğini ise hepimiz biliriz.”

* “Bugün hekimliğin saygınlık kaybına uğradığını hocalarımızdan tıbbiye öğrencilerine kadar çoğu kişi ifade ediyor. Fakat unutulmamalı: Tarihi insanlık kadar eski olan tıp ve toplumun halen nadide insanı olan hekim, temelde değer kaybına uğramış olmadığı için bu saygınlık kaybı geçicidir. Hayatla ölüm, hastalıkla sağlık arasında sıkışan bir insan hekimine ve tıp bilimine gerekli saygıyı gösterecektir.”

* “Hekimlik, bize, sadece tahsil yoluyla toplum içinde statü sağlayan mesleklerden biridir. Biridir diyorum ama bir ikincisini bilmediğimi de itiraf etmeliyim. Bu statü bizleri bazı teamüllerle sınırlar. Örneğin haklarımız, taleplerimiz konusunda geliştireceğimiz dilin, tutumdaki üslubun mesleğin doğasıyla örtüşmesi gerekir. Mesleğin bu doğası hastaları gözetmeyi de şüphesiz içerir. Çünkü ihmal edilen hastanın, tarafları kimler olursa olsun, çözüm aranan sorun sebebiyle nesneleştirilmiş ve üzerinden mesaj verilen kişi konumuna düşürüldüğünü herkes bilir. Hasta da bilir. Biz, hekimler olarak, hastanın bu şekilde aracı kılınmasından kaçınmalıyız. Bir meslektaşınız olarak görüşüm budur.”

* “Saygıdeğer hekim arkadaşım, mevcut koşullarda ülkemizde hekimlik yapmanın zor tarafları olduğunu biliyorum. Sorunların, aşılması zor değil, aşılması kolay sorunlar olduğuna, gerekli emeğin sarf edildiğine inanmanızı istiyorum.”

* “Temel amaçlarımız; ekonomik açıdan adil bir düzenleme, malpraktis davalarının hekimlere tehdit olmaktan çıkarılması, artan şiddet olaylarına karşı caydırıcılığı daha yüksek bir yasal çerçeve ve emeklilikte hekimlerin yargı mensuplarına benzer haklara sahip olabilmelidir.”

* “Devletimizin sizler için en iyisini yapma kararlılığından emin olun. Yaklaşan 14 Mart Tıp Bayramımızı yürekten kutluyorum. Mesleğinizde ve görev yaptığınız kurumda her birinize mutluluklar diliyorum. Selam ve sevgilerimle…”

***

Mektubu okudunuz. Ne anladınız?

Sağlıkla ilgili tartışmaların ve sorunların zirve yaptığı günümüzde Sağlık Bakanı’nın hekimlere mektup yazması elbette güzel bir şey.

Ama sanki, Bakan Fahrettin Koca, bir çırpıda 100 tane sayılabilecek sağlık sorunlarına değinebilirdi, bu mektubunda. Daha somut konulardan bahsedebilirdi, hekimlere umut verebilirdi, bir gelecek öngörebilirdi!

Öyle değil mi?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Bir Düşünsek - Acaba bu ülkedeki Adalet , Savunma ,Sanayi ve Teknoloji , Milli Eğitim vs...Bakanlıkları çalışanları gibi çalışanlar doktorlardan çok mu maaş alırlar çift çift mi maaş alırlar da hiç iş bırakmazlar hakimi savcısı subayı mühendisi öğretmeni memuru neden 15 gün de bi işi bırakıp pretosto etmezler ya da yurt dışında ki ücretlerle aldıkları ücretler aynımıdır ki çalışıp üretip işlerine bakarlar ikide bi beyaz önlük giyip iş bırakmazlar ...Neyi nasıl düşünsek acep...

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 14 Mart 16:33
01

Tarık - Fahrettin Koca da gidecek mi?

Adda'ya...

Yani görevden alınacak mı?

Bence kalsın...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mart 10:51


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?