Reklamı Kapat

İşyerinin Devrinde Veya Satılması Halinde İşçinin Hakları

Değerli okurlar, bugün işverenlerin özellikle ekonomik durum nedenleri ve çeşitli sebeplerle işyerini satması veya devrine karar vermeleri sonucu işyerinde çalışanların hak edişleri için muhataplarını, devreden-devralan işverenler ise sorumlu tutuldukları işçilik alacaklarının neler olduğunu bilmesi için bu konuyu işleyeceğim, faydalı olması dileğiyle.

İŞYERİ DEVRİ NEDİR?
İş Kanunu’nun 6. maddesine göre; işyerinin veya işyerinin bir bölümünün hukuki bir işleme dayalı olarak başka birine devri işyeri devri olarak adlandırılır. Söz konusu maddede “başka birine devri” ibaresi kullanılarak devralanın devirden önce işveren sıfatına haiz olmasının zorunlu olmadığı belirtilmiştir.
İşyeri devrinden söz edilebilmesi için devre konu olan bir işyeri bulunmalı ve söz konusu işyerinde çalışan işçi olmalıdır.

DEVRALAN İŞVEREN SGK’YA BİLDİRİM YAPMALI MIDIR?
İşyerini devralan işveren devir veya intikal tarihini takip eden on gün içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) işyeri bildirgesi vermelidir. Ayrıca işçiler için işten ayrılış veya işe giriş bildirgesi verilmesi gerekmemektedir.

İŞYERİ DEVRİ NEDENİYLE İŞ SÖZLEŞMESİ FESHEDİLEBİLİR Mİ?
İşyeri devri işçi veya işveren için haklı fesih sebebi değildir. Ancak devirden sonra iş sözleşmesinin feshedilmesi için geçerli veya haklı fesih sebepleri ortaya çıkarsa iş sözleşmesinin feshedilebilmesi mümkündür. Örneğin devirden sonra işçinin çalıştığı birimi kapatan işveren, işçiyi başka bir bölümde çalıştırma imkânı bulamıyorsa iş sözleşmesini geçerli nedenle feshedebilir.

DEVİRDEN SONRA DEVREDEN İŞVERENİN SORUMLULUĞU SONA ERER Mİ?
Devir halinde, devirden önce doğmuş olan ve devir tarihinde ödenmesi gereken fazla çalışma ücreti, hafta tatili ücreti, ulusal bayram ve genel tatil günü ücreti gibi borçlardan devreden ve devralan işveren birlikte sorumludurlar. Ancak devreden işverenin sorumluluğu iki yıl sonra sona erer. Bu konuda tek istisna kıdem tazminatıdır. Devreden işveren, devirden önce doğmamış ve devir tarihinde ödenmesi gerekmeyen borçlardan sorumlu değildir. Örneğin yıllık ücretli izin hakkı iş sözleşmesi feshedilmediği sürece paraya dönüşmeyeceğinden devralan işverenin kullandırılmayan yıllık ücretli izinleri kullandırma yükümlülüğü devam eder. Aynı şekilde devreden işverenin ihbar tazminatından da sorumlu olması düşünülemez.

DEVİRDEN ÖNCE SONA EREN İŞ SÖZLEŞMELERİNDEN KİM SORUMLU?
İşyerinin devri ile birlikte iş sözleşmeleri tüm hak ve borçlarıyla devralana geçer. Ancak devralan işveren devirden önce sona eren iş sözleşmelerinden sorumlu tutulamaz.

HANGİ HALLERDE TAZMİNAT VE DİĞER ALACAKLAR DOĞUYOR?
Eğer devirle beraber işyeri şahıs işyeri oluyorsa bu durumda bu işyerinde çalışan işçinin devir durumunun kendisine bildirilmesinden itibaren altı iş günü içinde tazminatını talep etme hakkı bulunuyor. Nitekim 4857 sayılı İş Kanunu’nun 22. maddesine istinaden işverenin çalışma şartlarında yapacağı değişiklikleri işçiye yazılı olarak bildirme zorunluluğu bulunuyor. Kendisine değişikliğin tebliği itibariyle 6 gün içinde cevap vermesi gereken işçi olumsuz cevap vermesi halinde işveren geçerli nedene dayanarak iş akdini feshedebiliyor. Öte yandan, el değiştirmek suretiyle intikali sağlanan işyeri limitet veya anonim şirket unvanını taşıyor ise bir diğer adıyla sermaye şirketiyse, bu işyerinde çalışan işçinin kıdem tazminatı hakkı bulunmuyor.
Hizmet sözleşmesinin imzalandığı tarihle işe fiilen başlanılan tarih aynı değilse, 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olan işçi için hesaplanacak kıdem tazminatında dikkate alınacak başlangıç işçinin fiilen işe başladığı tarih olacaktır. Yargıtay’ın kökleşmiş kararına göre işyerinin devredilmesinden önce doğmuş ücret ve diğer alacaklarda (fazla çalışma, hafta tatili çalışması, bayram ve genel tatil ücretleri) devreden ve devralan işveren müteselsilen sorumlu. Ancak devreden işveren için sorumluluğun devir tarihinden iki yıl süreyle sınırlı olduğunu belirtmek durumundayız.
Sorumluluğun müteselsil olması nedeniyle bahse konu haklar için çalışanın iki yıl içinde hem eski hem yeni işverene ya da ikisine birden başvurabiliyor fakat iki yıl geçtikten sonra ise işçinin devralan yeni işveren dışında muhatabının kalmayacağı hususunu hatırlatmakta yarar var.
Devralan yeni işverence ödenecek kıdem tazminatı çalışanın kıdem tazminatını hak edecek şekilde ayrılması halinde, önceki işverenin yanında geçen süreyle birlikte toplam süre göz önüne alınarak hesaplanması gerekiyor. Ücret alacaklarında, çalışanın iş akdinin sona erdiği tarihten itibaren beş yıl içinde talepte bulunabileceğini, aksi halde alacakların zamanaşımına uğrayacağını bilmesi gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa İşcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.



Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?