Reklamı Kapat

Milli Görüş ve Erbakan

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

2022 yılı 11. Erbakan Haftası; “Adil devlet ve insanca yaşam” teması ile kutlanacaktır. Ömrünü “Adil Bir Düzen” kurmaya, herkesin insanca yaşayabileceği “Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya” inşa etmeye adayan Erbakan Hoca’mız, bütün bunları milletimize anlaşılır bir dille telkin ve teklif etmiştir. Milli Görüş’ün önde yürüyen bayrağı “Önce Ahlâk ve Maneviyat” esasıdır. Milli Görüş; Türkiye’nin kendi insan ve ekonomik gücü ile kalkınabileceğini, milli ve manevi değerlerini koruyarak, şanlı tarihinden güç ve kuvveti alarak daha hızlı adımlarla yürüyebileceğini savunmaktadır. Erbakan Hoca’mız, Milli Görüş hareketine Milli Nizam Partisi ile “bismillah” diyerek yol vermiştir. Sırasıyla, Selamet ile inşallah, Refah ile maşallah, Fazilet ile elhamdülillah diyerek geleceğe emin adımlarla yürümüş, Saadet’e ulaşanlara selam olsun diyerek de zihinlere İslam Birliği fikrini nakşetmiştir. Elde ettiği bütün imkânları, milletimizin saadet ve selameti için kullanmıştır. İktidarda bulunduğu dönemlerde, Kıbrıs Barış Harekâtı, manevi kalkınma ve ağır sanayi hamlesi, D-8 gibi muazzam hizmetlere imza atmıştır. Milli Görüş; hayra motor şerre firen olmuştur.

VİZYON

Milli Görüş; milletimizin önüne sömürü ve zulüm araçları ile değil, yerli ve milli olan adil tekliflerle çıkmıştır. Bu teklifler şunlardır: 1. Önce Ahlâk ve Maneviyat: Materyalizm ile hiçbir saadete ulaşılamaz. Toplumu iri ve diri tutacak olan ahlâk ve maneviyattır. Toplum; ahlâk ve maneviyatla güçlü olur. 2. Adil Düzen: Faizin, haksız vergilerin, israf ve sömürünün olmadığı adil bir düzen kurulmadan milletimiz saadet bulamaz. Adil Düzen, paranın mal gibi alınıp satılmasını reddeder. Bu durumun adaleti bozduğunu, güçlüyü daha güçlü yaptığını savunur. 3. Reel Ekonomi: Milli Görüş; üreten, sanayileşmeye önem veren, milletimizin refahını sağlayacak olan adil bir ekonomik düzenden yanadır. Emek ve servet hırsızlığına karşıdır. 4. Yerli ve Milli Eğitim: Bir ülke için önemli olan meselelerden birisi de talim ve terbiyedir. Talim ve terbiye; insanın, yaratıldığı fıtratın muhafazası için doğumundan ölümüne kadar, itikatta, ilimde, akılda, din ve ahlâkta, ibadet ve amelde, beden ve ruh sağlığında, sosyal hayatta, iktisatta, ekonomide, siyasette, hukukta; hidayet, feraset, dirayet sahibi salih kimseler olarak yetiştirilmesi, dünya ve ahiret saadeti için hazırlanması ilmi ve işidir. Milli Görüş, eğitimi; her sınıf ve seviyedeki insanın düşünce ve davranışlarında, yanlışı değil doğruyu, zararlıyı değil faydalıyı, zulmü değil adaleti, çirkini değil güzeli, kötüyü değil iyiyi seçip uygun vasıtalarla ameli meleke kazandırmaya yönelik planlı programlı çalışma süreci olarak görür. 5. Hakkın hak anlayışı: Milli Görüş; adil devlet ve insanca yaşam için hakkın hak anlayışını esas almayı zorunlu görür. Hakka göre haklar, dört şeyden doğar. A-Doğuştan insanlara verilen haklar, temel insan hakları. Bunlar; yaşama, mülkiyet, neslin korunması, aklın korunması, inanç hürriyeti ve diğer seyahat, iş tutabilme, meslek seçebilme gibi haklardır. B-Emek. C-Rıza ile yapılan anlaşma ve mukaveleler. D- Adalet gereği doğan haklar. İnsanın özlemi mutluluk içinde yaşamaktır. Mutluluk ancak gerçek hak anlayışı ile sağlanabilir. İnsanların saadeti için gerçek hak anlayışını benimsemek ve uygulamak şarttır.

ÖNCE İNSAN

Milli Görüş; “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” inanışına sadık bir harekettir. Erbakan Hoca’mız ömrü boyunca bu inancın mücadelesini vermiştir. İnsanların hayırlısı insanlara faydalı olandır. Erbakan Hoca’mıza göre; tarih boyunca insanlar hep Milli Görüş ile saadet bulmuşlardır. Tarihimize baktığımızda milletimiz bin yıl Milli Görüş’le dünyaya hâkim olmuştur. Bütün dünyada adil bir düzen kurup huzur, barış ve saadeti sağlamışız. İnsanlığın saadeti için 5 şeye ihtiyaç vardır: I. Huzur, barış, kardeşlik: Bunlar yönetimin ana ilkesinin kin, hırs, intikam değil, sevgi ve şefkat olmasına bağlıdır. Milli Görüş’ün temel ilkesi sevgi ve şefkattir. II. İnsan hakları ve hürriyetler: Milli Görüş; herkese hürriyet, herkese insan hakkını vermenin mücadelesini verirken, diğerleri yani hayırcılar ve işbirlikçileri, “Biz buna razı olamayız, bu hakları verirsek çıkarlarımız zarar görür” diyorlar. III. Adalet: İnsan haklarını topluma çok görenler, adaleti kendi elleriyle yok etmiş olurlar. İnsan hakkı olmayan yerde adalet olmaz. İnsan; haklarını ancak Milli Görüş ile elde edebilir. IV. Refah ve kalkınma: Bu, insanların ihtiyaçlarını ucuz ve bol elde etmeleri demektir. Ülkemiz yeraltı ve yerüstü zengin kaynaklara sahiptir. Allah’ın verdiği bu nimetler servete çevrildiğinde milletimizin refah seviyesi yükselecek aç açık kalmayacaktır. Bu ise ancak Milli Görüş ile sağlanabilir. V. İzzet, şeref ve onur: İzzet; kuvvet, üstünlük, aziz olma, şeref ve değerlilik anlamındadır. İnsan haklarının, refahın, adaletin olmadığı bir ülkeye kimse saygı duymaz. İzzet, şeref ve onur ancak ilk dört şart yerine geldikten sonra kazanılır. Tarihteki şerefli yerimizi almamız ancak Milli Görüş’le gerçekleşecektir.

BÜYÜK HİZMETLER

Milli Görüş; milletimize şu büyük hizmetleri yapmıştır: 1-Milleti temsil: Milletin aslı, özü ve kimliğini Milli Görüş temsil etmektedir. 2-Milletimizin kurtuluş ilacını temsil: Milletimizin kurtuluş tohumu, Milli Görüş, Adil Düzen’dir. 3-Uygulamadaki gayri milli tahribatı engellemek: Milli Görüş varlığı ile işbirlikçi yönetimlerin daha fazla yıkım yapmasına engel olmaktadır. 4-Hayım Nahum Doktrini ile Türkiye’nin İsrail’e vilayet yapılması planlarının engellenmesi. 5-Bir römorkör gibi Türkiye’yi aslına çekmek: Milli Görüş’ün çalışmalarıyla millet aslına dönüyor. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?