Reklamı Kapat

Milli Nizam’ın 50’nci kuruluş yılı

Türkiye’nin İslamlaşmasının en önemli dönüm noktalarından birisi Millî Görüş hareketinin siyaset alanında ortaya çıkmasıyla olmuştur. Bu hareketin öncüsü olan Necmettin Erbakan Hoca’mız siyasi mücadeleye atılmadan önce gerek üniversite gerekse iş dünyası ve gerekse mensubu olduğu Gümüşhanevi Dergâhı çevresinde çok aktif görevler yapmıştır. Gümüş Motor Fabrikası’nı kurması ile de devletle muhatap olmuş ve bunun neticesi kendisini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği başkanlığına kadar taşımış ama neticede son kararı siyasiler verdikleri için bürokratik kadrolarla bir netice alınamayacağını bizzat yaşayarak görmüştür.

Merhum Oğuzhan Asiltürk’ün ifadesine göre Erbakan Hoca parti kurmadan önce yaklaşık 15 yıl bu konuda kafa yormuş ve geniş istişareler neticesinde bu yola girmekten başka bir çare olmadığı kanaati hâsıl olmuştur. Kendisine, “Niye parti kuruyoruz?” diyenlere şu cevabı vermiştir: “Bu ülkeyi başbakan yönetiyor ve başbakan da seçimle iş başına geliyor. Bunun için bizim parti kurup seçimlerde birinci gelip yönetimi ele almamız lazımdır. Eğer başbakanlar maratonla seçilseydi hepimiz maratoncu olup birinci gelerek yönetimi ele almamız için yarışmamız gerekecekti.”
Erbakan Hoca, parti kurmadan önce literatüre Bağımsızlar Hareketi olarak geçen çalışmayı başlatır ve 1969 yılında Konya bağımsız milletvekili olarak Meclis’e girer ve hemen parti kurmak için çalışmalara başlar. Eşref Edip, Necip Fazıl, Mehmet Zahit Kotku, Bayburtlu Paşa Dede Efendi başta olmak üzere ülkedeki birçok manevi önderin, ilim ve fikir adamının görüş ve dualarını aldıktan sonra partileşmeye karar verir.
Partinin kuruluşunun ilan edileceği tarih Karlofça Antlaşması’nın imzalandığı 26 Ocak seçilmiştir. Bu, Batı’ya kaşı bir meydan okumanın başlangıcı manasını taşımaktadır. 26 Ocak 1970’de Ankara’da toplanan kurucular kuruluna Mehmet Akif’in yakın arkadaşı Eşref Edip Bey de katılır. İstanbul’dan gelip genel başkanlık odasına girince herkes ayağa kalkar. Necmettin Erbakan üstadın elini öper ve:
—Üstadım hoş geldiniz, der.
Eşref Edip: Partinin adını koydunuz mu, diye sorar. Cevap vermeye fırsat vermeden hemen kendisi söyler:
—Milli Nizam Partisi.
Herkesi bir heyecan kaplar.
—Nasıl buldunuz partinin ismini? Uykularımı yitirdim bu yaşta Milli Nizam için. Ehveni şer yok artık. Hakkın ta kendisi var.
Sonra sağ elini yukarıya kaldırıp şehadet parmağını uzatır ve şöyle der:
—Sembolümüz de işte bu şahadet parmağımız, havada sağ el.
Böylece Millî Görüş’ün ilk partisinin adı, büyük mütefekkir Eşref Edip tarafından verilmiş olur.
Kurucular kurulu açıklandıktan sonra parti binası tebrik ziyaretçileri tarafından dolup taşmıştı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Milli Nizam Partisi yöneticileri gelen ziyaretçileri ağırlıyorlardı. Eşref Edip, partinin isim babası olmuştu. Çevresindekilere dönüp şöyle seslendi:
—Arkadaşlar bu mutlu günümüzü bize gösteren Allah’a hamdolsun. Şimdi bunun şükrünü eda edelim. Biz Akif ile böyle bir parti kuracaktık, kuramadık. Ne mutlu sizlere! Şimdi Hacı
Bayram Veli Hazretlerine çıkalım ikindi namazımızı eda edelim
İlk kongresi 8 Şubat 1970 tarihinde yapıldı ve Necmettin Erbakan Genel Başkan seçildi. Bu kongrede her taraf Milli Nizam Marşı ile inledi:
“Kör Dünya’nın göbeğine,
Hak yol Nizam yazacağız.
Kuşların göz bebeğine,
Hak yol Nizam yazacağız.
Yola, ağaca, pınara,
Esen yele, yağan kara,
Yağmur yüklü bulutlara,
Hak yol Nizam yazacağız.”
Salonu hıncahınç dolduranlar marşın bitmesini hiç istemiyorlardı. Çünkü yaklaşık 50 yıldır bastırılan, hor ve hakir görülen Müslüman Anadolu halkının ruhunu okşuyor, mana âleminde derin düşüncelere daldırıyor ve tarifi imkânsız bir coşku yaşatıyordu.
Bu kongrede önce Eşref Edip ardından da üstad Necip Fazıl kürsüye çıktı. Deprem oluyordu sanki. Konuşması sık sık alkışlarla kesiliyordu.
“Milli Nizam, ebedî nizam! Bu parti size han, hamam, arsa, tarla, arazi, apartman, refah ve mutluluk vaat etmiyor. Bu Milli Nizam size çile vaat ediyor. Bu çileye katlanacaklar, gönül muhabbet fedaileri vaat ediyor. Bu çileye katılanlar buyursunlar.”
Ancak Türkiye’nin dört bir yanından salona akın etmiş bulunan partililerin gözü genel başkanlarındadır. Prof. Dr. Erbakan kürsüye çıkar. Konuşması tam bir meydan okumadır. Konuşmasında tarihe bol bol göndermelerde bulunur ve partisinin asıl kurucularını birer birer sayar:
“Sizden niye saklayayım. Asıl kurucularımız Sultan Fatih Hazretleri, Akşemseddin Hazretleri, Sultan Yıldırım Hazretleri, Sultan Murat, Ulubatlı Hasan, Nizamülmülk, Sultan Yavuz, Orhan Gazi, Alparslan, Melikşah, Kılıç Arslan ve Sultan Hamit Hazretleridir.”
Konuşmasında özellikle Sultan Abdülhamit üzerinde duran Erbakan, “Onun ve bütün diğer İslam liderlerinin ışığında yürüyeceğiz” diyerek bu konuşmasıyla ilk defa bir siyasi parti olarak vefatından 52 yıl sonra Abdülhamit Han’ı açıkça sahiplenmiş olur.
Erbakan, konuşmasında Türkiye’de “üç yol” olduğunu şöyle açıklıyor:
“MNP milletin iman davasını kendisine şiar edinmiştir. Türkiye’de bugün üç yol vardır. Birincisi solculuk, sonu komünizm yolu. Bu yolda CHP var. İkinci yol kozmopolit masonluk yolu. Bu yolda AP levhası var. Üçüncü yol Milli Nizam yolu. Bu yol da sağı temsil eder, Hak yolu, iman yolu.”
Evet, bundan 50 yıl önce bu inanç ve ideallerle yola çıkan bu hareket gerek içeriden ve gerekse dışardan birçok ihanet ve engellemelerle karşılaştı. Ama her defasında istikametini kaybetmeden yoluna devam etmeyi bildi. Bu günde bir takım işgal ve saptırma çabalarına, sağa ya da sola yaslama girişimlerine rağmen özünü koruyacak ve elli yıldır bu harekete karşılıksız olarak destek vermiş dava erlerinin sayesinde milletimizin kurtuluş ümidi olmaya devam edecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder

# CHP, Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler