Reklamı Kapat

Milli Görüş’ün ilk fişeği ne zaman atıldı?

Bugün atıldı… Yani, 26 Ocak’ta…

O fişeğin adı, Milli Nizam Partisi (MNP)…

Bundan 52 sene önce, 26 Ocak 1970 tarihinde resmen kurulan Milli Görüş’ün ilk siyasi partisi…

Milli Görüş’ün siyasi parti çatısı altında ilk haykırışı…

Yıllar sonra merhum Süleyman Arif Emre, MNP’nin kuruluşunu, “Irmak ırmağa karışmıştır” benzetmesiyle tasvir edecektir.

Milli Görüş’ün ilk fişeği ne zaman atıldı?

Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan, bir milletvekilinin seçilmesi için gerekli olan sayının birkaç katını alarak Konya’dan milletvekili seçildikten ve parlamentoda çalışmalara başladıktan hemen sonra, hiç vakit kaybetmeden âlim, arif ve fazilet sahibi kişi ve gruplarla istişarelerde bulundu.

Bu görüşmelerin neticesinde, Milli Nizam Partisi’nin kurulmasına karar verildi ve İçişleri Bakanlığı nezdinde, 26 Ocak 1970 günü Milli Nizam Partisi resmen kuruldu.

Esasen, Milli Nizam Partisi’nin temelleri, Erbakan Hoca’nın Türkiye Odalar Borsalar Birliği’nde (TOBB) bulunduğu sırada atılmıştır. Şöyle ki, bu süreçte, milli ve manevi değerlere saygılı bir parti kurmak için Erbakan Hoca, yol ve dava arkadaşlarından Süleyman Arif Emre ve Osman Yüksel Serdengeçti ile sık temas halindedirler. Bu iki isim de, Erbakan gibi bir genel başkanı bulmanın mutluluğu ve süruru içerisindedirler.

Süleyman Arif Emre ve Serdengeçti, yolun başlangıcında, siyasi parti kurma düşüncelerini Erbakan Hoca’ya açtıklarında hocanın mukabelesi bekledikleri gibi olur; “Benim de bu yönde bazı çalışmalarım var; henüz bir neticeye ulaşmış değilim, ama müspet bir noktaya gelirsem sizi haberdar ederim.”

Milli Nizam Partisi, kısa ömürlü bir parti oldu. MNP Genel Başkanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Adalet Partisi Genel Başkanı morrison Süleyman Demirel’in, yerli ve milli sanayiye karşı olduğunu TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki açıklamaları ile ortaya koydu. O kadar ki, dönemin Sanayi Bakanı, Bursa Milletvekili Ahmet Türkel şu itirafta bulunmak durumunda kaldı; “Maalesef hükümetimiz verilen her misalde tercihini yerli müteşebbisler lehinde kullanmamış, yabancılar veya onlarla ortak olanlar lehinde kullanmıştır!”

Aynı dönemde Erbakan Hoca’nın, Ortak Pazar’ın gerçek hedeflerini haykırması ve siyasi amaçlarının belli masonik çevrelerce gizli tutulduğunu ifade etmesi de TBMM’de büyük yankı uyandırmıştır.

MNP’nin kapatılması için hazırlanan iddianamede öne sürülen gerekçelere gelince; Erbakan Hoca’nın MNP’nin kurucuları arasında çeşitli ilim, fikir, fazilet ve cihat önderlerini zikretmesi, bir sinema salonunda konuşmasına Allah’ın (C.C.) selamıyla, “Es-selamüaleyküm” diye başlaması… Ayrıca Milli Nizam marşı, Tekirdağ’da bir kahvehanede konuşmasını yaptıktan sonra akşam namazında halka imamlık yapması gibi suç(!) unsurları…  Erbakan Hoca tüm bu iddialara yönelik, “Yüksek Mahkeme’yi fuzuli işgalden başka bir mana ve mahiyet taşımamaktadır” ifadesini kullanacaktır.

Peki, neticede ne olmuştur; Anayasa Mahkemesi’nde duruşma dahi yapılmadan evrak üzerinde karar verilerek, Milli Nizam Partisi, 20 Mayıs 1971 tarihinde kapatılmıştır.

Erbakan Hoca, MNP’nin kapatılmasından dolayı büyük üzüntü duydu. Bundan dolayı yaşadığı rahatsızlığı sebebiyle iki buçuk ay İsviçre’de tedavi gördü.

***

Bugün 26 Ocak 2022, Çarşamba…

Bundan 52 sene önce, 26 Ocak 1970 tarihi işte böyle bir sürecin başladığı tarihtir…

MİLLİ GAZETE'M 50 YAŞINDA

Yazılsa 50 yıllık hikâyen

Destanlara konu olur.

Takıversen mücadelen

Arslanlara yele olur.

*

Azalmaz hiç sevgin

Yüreklerde dolu olur.

Manşetlerin, söylemlerin

Kulaklarda küpe olur.

*

Kalem kılıçtan keskin

Ataların sözü olur.

Hak gelince batıl, kesin

Kaçıp arazi olur.

*

Yolun çileli; ancak

Erbakan'ın yolu olur.

Ellerden düşmez bu sancak

Dillerde muştu olur.

*

Yeni Bir Dünya'nın kurulmasında

Elbet senin tuzun olur.

Milli Gazete'm, dilerim basında

Ömrün çok uzun olur.

(Abdullah Kara)

ANLAYANA SİVRİSİNEK

Elde varsa hüzün

Atilla İlhan da bilir

Yaz kış eziktir bir yanın

Ve erken iner gün

(Hangi Atilla İlhan diye sorulabilir

'elde var hüzün' diye yazan hani)

SELAMİ GÜDER
[email protected]

MİLLİ HARP SANAYİSİNİN KURULMASI BİR ZARURET!

Tarih, 23 Ocak 1980...

Yer, TBMM Genel Kurulu.

Dışişleri Bakanı Hayrettin Erkmen’in dış politik konularda Meclis’e bilgi vermesinin ardından Milli Görüş Lideri Erbakan Hoca, MSP’nin görüşlerini anlatmak için kürsüde…

Konuşmasında çok ehemmiyetli vurgular var. Bunları bir başka gün paylaşırım. Ama o konuşmanın sonunda 10 maddelik bir liste ifade ediyor, Erbakan Hoca. Âdeta bir manifesto. Okuyalım;

1. “Dış politika konularını konuşmak için bu Parlamento’da daha çok zaman ayırmaya mecburuz.”

2. “AET ile ilgili temel meseleler, onlarla görüşülmeden önce Parlamento’da görüşülmelidir.”

3. “AET konusunda temel kararı ancak milletimiz verir. Ticari münasebetler geliştirilebilir; fakat bir siyasi birleşme mümkün değildir. Referandum hakkını getirelim ve bunu milletimize soralım.”

4. “Kıbrıs'ta bağımsızlığın ilanından başka çözüm yoktur.”

5. “Batı Trakya’daki kardeşlerimize Yunanlılar tarafından yapılan zulmü Birleşmiş Milletler’e gidip şikâyet edelim.”

6. “ İran ve Pakistan ile yeni ve yakın bir işbirliği kuralım.”

7. “Gizli CENTO'ya hayır.”

8. “İslam Konferansı’nda, İslam Askeri Müşterek Teşkilatı’nın beraberce Afganistan'a yapılan tecavüzün defedilmesinin ve elbirliğiyle Afganistan'a asker gönderilmesinin ve Afganistan ve Pakistan'daki mültecilere bütün Müslüman ülkelerin elbirliğiyle yardım etmesinin temini hususunda 26 Ocak'taki toplantıdan yararlanalım.”

9. “Bundan başka, daha önce gazetelerde çıkan bir haber dolayısıyla, Sayın Çağlayangil’e atfen verilen bir haber dolayısıyla; “Bizim MİT'imiz CIA ile, İsrail Ajansı’yla beraber çalışır!” Bu hususlardan dolayı milli politikaya dönerken, (MİT'imizdeki iyi niyetli insanlarımızın hepsinin ne gayretle çalıştığını biliyoruz) yetkililere sesleniyorum: Bizim Milli İstihbaratımız, İsrail'le, Şah'ın SAVAK'ıyla, CIA ile çalışan bir istihbarat olamaz. Bu noktaya dikkatinizi çekiyorum. Milli politikamızda bunun ehemmiyeti büyüktür. O kabil haberlere dayanarak, kendi milli menfaatlerimizi korumamız mümkün değildir.”

10. “Bütün bunların içerisinde en önemlisi, milli harp sanayisinin artık geciktirilmeden bir plana bağlanması zaruretine bir kere daha işaret ederek sözlerimi kapatıyorum.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Mehmet Altunçay - BİR ANIMI YAZAYIM 73 DOĞUMLUYUM ABİM 69 LÜ, 79 VEYA 1980 LERDE DIŞ KAPIMIZIN ARKASINA KATRANLA ABİM MNP MSP YAZMIŞTI O YAŞTA SORDUM AMA ANLATIĞINI HİÇ ANLAMAMIŞTIM, AMA ŞİMDİ ANLADIM O YAZILARI YILLARCA KAFAMA TAKILMIŞTI, GİZEMLİ YAZILAR...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ocak 22:46


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?