Mümin liderler

Bismillahirrahmanirrahim;
Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.
Allah; bütün varlıkları ve insanı kendisine muhtaç varlıklar olarak yaratmıştır. İnsan yaşamda, rızıkta, hidayette, terbiyede, nimetlerde, hukukta, düzende ve hayatı ilgilendiren her konuda Allah’ın kitabına ve peygamberlerinin risaletine muhtaçtır. Çünkü Allah, insanı ve cinleri kendisine kullukta bulunsunlar diye yaratmıştır. Allah’a kulluk; O’na ve gönderdiği elçiye itaat ile gerçekleşir. İnsan, dünyadaki hayatında; Allah’ın kitabını, peygamberlerinin risaletini reddederek yaşama yolunu tercih ederse, Allah’ın lanetine ve gazabına muhatap olur ve bu tercihin bedelini ağır öder. İnsan, ancak Allah ve Resulüne itaati sayesinde dünya ve ahiret saadetine ulaşabilir. Peygamberler ve onların izinden yürüyen mümin liderlerin görevi, insanların dünya hayatlarını İslam ile düzene koymak, böylelikle ahiret saadetini elde edecekleri yola sevk etmektir. Bu bakımdan peygamberler ve mümin liderler aşağıdaki görevleri titizlikle yerine getirmişlerdir. 1-İnsanları tevhit inancına, İslam’a davet etmek, inkârcılıktan, şirkten ve nifaktan sakınmalarını sağlamak. 2-İnsan aklını ve temel hakları korumak. 3-Toplumda adil bir düzen kurmak ve hak ve hukukun üstünlüğünü tesis etmek. 4-Bozgunculuk, kutuplaşma, kötülükler ve zulümle mücadele etmek. 5-Fert ve toplumun refahını temin etmek. 6-Güzel ahlâkın yayılmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak. Bu görevleri titizlikle yapan elçiler ve onların izinden yürüyen mümin liderler, Allah’ın kullarına büyük bir ikramıdır. Milli Görüş çalışmalarının temelinde bu ikrama şükretmek vardır.

SEVK VE İDARE
Mümin liderler; insanları hayra çağıran, iyiliği emreden, kötülüklerle mücadele eden şuurlu mümin bir topluluğu, Allah’ın rızasına uygun sevk ve idare eden kimselerdir. Hakkı üstün tutan, nefis terbiyesini esas alan, maneviyata; dünya hayatının ahiret hayatının tarlası, ahiret hayatının da dünya hayatının hesabı olduğuna inanan Milli Görüş sahibi bir topluluğun liderliği; onları, planlanan İslam Birliği, Adil Düzen, Yeni Bir Saadet Dünyası kurma hedeflerine yönlendirme görevidir. Mümin liderler; komuta ettiği yetişmiş tecrübe sahibi kadroları aktif halde tutan, yeni ve yeterli stratejiler geliştiren, bir yandan da farklı karakter ve yetenekteki insanları aynı hedefe doğru sevk ve idare eden kimseler olurlar ise, bu onların Allah’ın yardımına mazhar olmalarını sağlar. Mümin liderler; bu başkanlık, ağabeylik, hocalık makamını, bir üstünlük ve ganimet olarak değil; ilahi bir emanet ve büyük bir mesuliyet olarak kabul ederler. Mümin liderler; sağlam bir iman ve istikamet sahibidirler, takvadan zerrece ayrılmazlar. Mümin liderler; İslam’ı, çağı ve çevreyi yorumlamada hidayet, feraset ve dirayet sahibidirler. Mümin liderler; teşkilat mensuplarını, sahip oldukları bilgi, birikim, tecrübe, ehliyet ve liyakatlerine göre değerlendirir, onları atıl vaziyette tutmazlar. Sağlam ve sadık olanların hukukunu gözetirler ve korurlar. Mümin liderler; istişare ile iş görürler, adaletten ayrılmazlar. Bu iki esas; mümin liderlerin kıvamıdır. “Onların işleri, aralarında şura iledir” esası ile “Allah size, emanetleri mutlaka ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder” esası mümin liderliğin şiarıdır. Mümin liderler; her konuyu, o konunun ehli ve uzmanı, emin ve güvenilir kimselerle istişare ederler. İstişareyi iş olsun için değil, zaruretine inanarak yaparlar. Mümin liderler; kararlı, cesur ve metanet sabidirler. Mümin liderler; sevk ve idare ettiği topluluk için her bakımdan kalkandır. Mümin liderler; problemleri çözmede, zorlukları ve olumsuzlukları yenmede, meseleleri tehdit ve tehlike derecesine göre sıraya koymada, yeni metotlar uygulamada keşfedici bir kişiliğe sahiptirler. Mümin liderler; insanları etkilemede, onları kutsi hedeflere yönlendirmede hikmetle mayalanmış bir hitabet gücüne sahiptirler. Mümin liderler; israfın her türlüsünden kaçınırlar, mali ve insan kaynaklarını yerli yerince kullanırlar. Mümin liderler; olgun, ağırbaşlı, kibar ve saygılı kimselerdir. İlahi davaya ve inancın temel esaslarına bağlıdırlar, hakkı batıla karıştırmazlar, sadakatten ayrılmazlar.

HAKKIN HÂKİM OLMASI
Hakkın hâkim olması, temennilerle, bana görelerle, disiplin ve ciddiyetten uzak çalışmalarla olmaz. Hakkın hâkim olması için çalışan bir topluluk ve liderlik, şu dört görevi yerine getirmek zorundadır: 1-Telkin ve teklif: Bu görev tebliğ ve davet görevidir. Bu görevin nasıl ve kimlere karşı yapılacağı Kur’an’da ve sünnette beyan edilmiştir. Fert ve topluma tebliğ edilecek, anlatılacak olan hakikat ise İslam’dır. Fert ve topluma İslam; din ve ahlâk, ilim, iktisat, hukuk ve siyaset, uluslararası ilişkiler bakımından Adil Bir Düzen olarak anlatılır. 2-Tanıtma: Bu görevi âlimler, “telifat” olarak tanımlamışlardır. İslam’ı ve adil düzenini tanıtacak, kitaplar yazmak, gazete, dergi ve benzeri yayınlar hazırlamak, sosyal ve görsel medya mecralarından, televizyon, sinema ve müzik gibi araçlardan etkili bir şekilde yararlanmak gerekir. Tanıtma konusu; “1-İslam ve düzeni kötü ve zararlı değildir, 2-İslam ve düzeni iyidir ve faydalıdır, 3-İslam ve düzeni olmadan insanlık saadet bulamaz” başlıklarından ibaret üç aşamalı bir çalışmadır. Bir faaliyet, bu üç şeyi hedeflemiyorsa, bu tanıtma çalışması olmaz. 3-Tedrisat: İslam bilinmeden yaşanmaz. Bunun için İslam’ın bir saadet düzeni olarak tedris edilmesi hakkın hâkim kılınması için bir mecburiyettir. Mücerret olarak İslam’ın bilinmesi yeterli olmuyor. Yeterli olan tedris, İslam’ın bir saadet düzeni olarak öğrenilmesidir. Buna yönelmek gerekir. 4-İktidar gücü: Hakkın hâkim olması için gerekli olan şeylerden birisi de iktidar gücüdür. Bu güç, bu gayeyi gözetenlerin elinde olmazsa hak hâkim olmaz. Hayatı, “iman ve cihat” olarak tanımlayan Milli Görüş mensupları, bu dört görevi hakkıyla yerine getirmeleri durumunda zafer onların olur. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?