Reklamı Kapat

İnsan ve Fetih

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

İnsan; Allah’ın azametinden dolayı yarattığı, ruh ve bedenden meydana gelen, yaratılmışların en şereflisi ve teklif ettiği emaneti yüklenen yeryüzündeki halifesidir. Yaratılmış ilk insan Hz. Adem, aynı zamanda ilk peygamberdir ve Allah ona “hidayet rehberi ” olarak “on sahife” indirmiştir. Allah’ın telkin ve teklif ettiği İslam düzenine uyanlar için dünyada izzet ve saadet vardır. Ve onlar ahirette de üzüntü çekmezler. Allah’ın telkin ve teklif ettiği İslam düzeninden yüz çevirip batıl ve zalim din ve düzenlere meyledenler ise bu dünyada da ahirette de rezil ve zelil olurlar. İnsanın dünya hayatı hak-batıl mücadelesinden ibaret bir imtihandır ve bu imtihan o günden bu güne, bu günden kıyamete kadar devam edecektir. İnsan; fert, toplum ve düzen olarak iyinin, güzelin, faydalının, adaletin ve doğrunun yaşanır hale gelmesi, kötünün, zararlının, zulmün ve yanlışın kaldırılması için bütün gücüyle çalışma yapması varlığının gereği olan canlı bir varlıktır. İnsanlık ve İslam tarihi; Hz. Adem’in yaratıldığı andan itibaren başlar. İslam; insanlık tarihinin tek hak dini ve hayat düzenidir. Hz  Adem’den Peygamberimize kadar bütün peygamberler tek hak din ve hayat düzeni olarak İslam’ı telkin ve teklif etmişlerdir  Hz. Nuh kavmini İslam’a davet etmiştir. Batıldan İslam’a dönmemekte inat eden Nuh kavmi “tufan” ile helak edilmiştir. Tufan aynı zamanda yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur.

HZ. İBRAHİM

Nuh tufanından yaklaşık 2000 yıl sonra Nemrut ve kavmine Hz. İbrahim peygamber olarak gönderilir. Nemrut ve kavmini İslam’a çağırır. Hz. İbrahim’in yolculuğu; Babil’den Ur şehrine, Ur’dan Harran’a, Harran’dan Şam’a, Şam’dan Kahire’ye, Kahire’den Filistin’e uzanan büyük bir görev yolculuğudur. Hz. İbrahim, önce Sare, sonra Hacer ile evlenmiştir. Hacer’den İsmail, Sare’den ise İshak dünyaya gelmiştir. İlahi bir plan gereği Hz. İbrahim; Hacer ve oğlu İsmail’i o zamanlar kimsenin yaşamadığı fethin şehri Mekke’ye yerleştirir. Mekke şehri yeniden kurulur. Allah’ın evi Kâbe yeniden inşa edilir. Hz. İbrahim, İsmail’le birlikte Kâbe’nin temellerini yükseltirken şöyle dua etmişlerdir: “Ey Rabbimiz bizden bunu kabul buyur. Şüphesiz, sen işiten ve bilensin. Rabbimiz, bizi sana itaat eden iki Müslüman kıl ve neslimizden sana itaat eden Müslüman bir ümmet getir… Rabbimiz, içlerinden onlara bir peygamber gönder ki; onlara ayetlerini okusun, kitabı ve hikmeti öğretsin ve onları her kötülükten arındırsın. Şüphesiz, sen mutlak güç sahibisin, hüküm ve hikmet sahibisin.” Hz. İbrahim ve İsmail’in kabul edilmiş “Müslüman ümmet” duası; Ümmet-i Muhammed’dir. Hz. İbrahim ve İsmail’in kabul edilmiş “peygamber” duası ise; Hz. Muhammed’dir. Bu ümmet ve peygamber Mekke’yi fethedecek olan, ümmet ve peygamberdir.

MÜCADELE

Nice peygamberler gelip geçti ki onlarla beraber birçok bilginler de Allah yolunda cihat ettiler. Ve onlar Allah yolunda başlarına gelen belalardan dolayı gevşeklik ve zaaf göstermediler, düşmana boyun eğmediler. Yakup ve Yusuf, Musa ve Harun peygamberler gelip geçti dünyadan, onlara karşı direnen Firavun’lar, Haman’lar, Karun’lar, Samiri’ler, Belam’lar inkârın karanlığında yok olup gittiler. Davut, Süleyman, Yahya ve Zekeriya peygamberler cihana nam saldılar, imanın, sabır ve sadakatin örneği oldular, onlara düşmanlık edenler ise unutulup gittiler. Hz. İsa; Tevrat’ı doğrulayan ve kendisinden sonra gelecek, adı  “Ahmet” olan bir peygamberi müjdeleyen bir elçi olarak geldi. Söylediği gerçekler karşısında acze düşenler, “Bu apaçık bir büyüdür” dediler. Cehaletin karanlığı bütün dünyayı yeniden sardı. Putlar ilah edildi. İçki, kumar, faiz mubah sayıldı. Şairler kadınlara, “Kumar bilmeyen biriyle evlenme” diyorlardı. Tefecilik ve faizcilik yapıyorlardı, “Faiz de tıpkı alışveriş gibidir” diyorlardı. Kâbe’yi erkekler çıplak; kadınlar ise şeffaf ince elbiselerle tavaf ediyordu. Cahiliye idi topluma hâkim olan, yöneten zorbalar, kahreden kibir, mahveden israf, yer ve gök ehlini ağlatan isyan… İnsanlık; Muhammet Mustafa’ya muhtaç, rahmet peygamberinin gelmesini bekliyor. 10 Ağustos 610 yılı 21 Ramazan Pazartesi gecesiydi. Bir ses, “Ya Muhammed: Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı bir aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! Rabbin, en büyük kerem sahibidir. O Rab ki kalemle (yazmayı) öğretti. İnsana bilmedikleri şeyi öğretti.” Beklenen nebiye görev verilmişti. Cehaletle mücadele yeniden başlamış oldu.

HİCRET VE ZAFER

Müşrikler; Muhammet emindir demelerine rağmen İslam çağrısına kulak tıkadılar. O’na sihirbazdır, delidir dediler, alay ettiler, Kur’an’a, öncekilerin masalıdır dediler. Baskı yaptılar ve tehdit ettiler, şiddete başvurdular. Yoluna dikenler döşediler, kuyu kazdılar, pazarlık yaptılar. Ambargo uyguladılar. Ve hicret. Medine’de Ebu Eyüp El Ensari’nin evine misafir oldular. Burada adil bir devletin ve düzenin temelini attılar. Müslümanlar arasında kardeşlik, Medine’de yaşayan Yahudiler ile vatandaşlık anlaşması yaptılar. Bedir; Beni Kaynuka, Uhud,

Nadiroğulları Gazvesi, içki ve kumarın yasaklanması, Hendek Savaşı, Kurayzaoğulları Gazvesi, Hudeybiye Barış Anlaşması, davet mektupları, Hayber’in fethi, Kâbe’yi ziyaret, Mute Savaşı ve Mekke’nin Fethi. Hicretin 8’inci yılı, 10 Ramazan Pazartesi günü (1 Ocak 630), 10 bin kişilik muazzam bir ordu ile Medine’den çıkılır. 20 Ramazan 8 H./11 Ocak 630 M. tarihinde Mekke’ye girilir ve fetih gerçekleşir. Ve Kâbe; “Hak geldi, batıl zail oldu, şüphesiz batıl yok olmaya mahkûmdur.” “Hâk geldi, artık batıl ne yeniden başlar, ne de geri gelir” esası gereği bütün putlardan temizlendi. Mekke’nin Fethi’yle, bir kez daha hak batıla galip gelmiştir. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder

# Allah, şam

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Saadet Fetheder - Yazının sonunu iyi bağlayamamışsınız bayım, oldu mu şimdi! Hani nerde: “İşte bizi fethe götüren yollar saadetten geçer, gerçek fetih saadetle saadete erer!” son bitirim cümlesi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 09:53


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT ve genel af çıkar mı?