“Gazaba Uğrayanların ve Sapıkların Yoluna Değil...”

Bugün Müslüman halklar arasında oldukça yayılmış olan Batı hayranlığı ve bunun doğal sonucu olarak ortaya çıkan fikrî ve ahlâkî yozlaşmaların birçoklarının temelinde imani çözülmenin yattığı muhakkaktır. Zira itikadi bozulmaların birçoğu, önce basit şekli taklitlerle başlar. Taklit, zamanla alışkanlık ve huy hâline gelir. Sonrasında ise şekli beraberlik, zihnî beraberliğe, zihni beraberlik ise zamanla kalbi ve zihni beraberliğe kadar gider.

Müslümanların Yahudi ve Hıristiyanların yoluna girmemesi, onları taklit etmemesi için her gün sünnetleriyle birlikte kıldığımız beş vakit namazda Rabbimiz kırk kere şu ayetleri tekrar ettiriyor: “(Ey Rabbimiz!) Bizi dosdoğru yola ilet. Nimetine erdirdiklerinin yoluna; gazaba uğramışların (Yahudilerin) ve doğrudan sapmışların (Hıristiyanların) yoluna değil!” (Fatiha, 6-7)

Bunun manası, beş vakit namaz kılan Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanların yoluna kaymaması, onlara benzememesi, onların inanç değerlerinden ve hayat tarzlarından etkilenmemesi için günde 40 kere Yüce Allah’tan yardım istiyor, O’na yalvarıyor.
Şu ayet-i kerime ise kime benzememiz gerektiğini bildiriyor:

“Kim Allah’a ve Resulüne itaat ederse işte onlar, Allah’ın kendilerine lütuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîkler, şehitler ve salih kişilerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (Nisâ, 69)

Yeni bir yıla girişi kutlama amaçlı ve eğlence olsun diye yapıldığı iddia edilen şeyler aslında modern cahiliye hayatının oyun ve eğlence adı altında Müslüman milletimizin içine soktuğu cahiliye örf, adet ve gelenekleridir. Bunun amacı da Müslüman halkımızı İslami değerlerinden koparmaktan başka bir şey değildir. Zira yılbaşı kutlaması adı altında su gibi içki içilmekte, kumar oynanmakta, barlar-pavyonlar dolup taşmaktadır.

Yılbaşı kutlaması adı altında işlenen bu melanetleri masum göstermek için, birileri ortaya çıkıp bu kutlamaların Hıristiyanlarla bir ilgisinin olmadığını söyleyecektir. Bunun böyle olduğunu kabul etsek bile; bu melanetlerin tamamı kesin haram olan şeylerdir ve bunların yılbaşı dolayısıyla helal olduğunu kabul etmek ilhaddır, küfürdür. Diğer taraftan bu geceye özel yapılan hediyeleşme, özel sofra hazırlama, akraba ve arkadaşlarla birlikte kutlama yapma, ev, büro ve alışveriş merkezlerini Noel ağacı ile süsleme, Noel baba kıyafeti giyen insanların caddelerde dolaşması ve benzeri uygulamalar bu kutlamaların tamamen Hıristiyan kültürü ürünü olarak yapıldığının açık birer göstergeleridir.

Her zaman üzerinde durduğumuz konulardan birisi de İslam’ın, insanları inançlarına göre Müslüman ve gayrimüslim diye ikiye ayırdığı gibi, toplumları da “İslam toplumu” ve “cahiliye toplumu” diye ikiye ayırmış olduğu hususudur. İslam; Müslümanlardan itikadi yönden hiçbir sakınca oluşturmayan önemsiz konularda dahi cahiliye adet ve geleneklerine muhalefet etmelerini istenmişken, cahiliye toplumlarının temel karakterlerini oluşturan içki, kumar ve benzeri şeylerin işlenmesine ve ayrıca da bunların toplu bir isyan havasında yapılmasına nasıl müsaade eder? Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Yahudi ve Hıristiyanlar saçlarını hiç boyamazlar. Siz onlar gibi yapmayın” (Buhârî, Enbiyâ 50, Libâsi, 67). “Sakallarınızı serbest bırakın (uzatın), bıyıklarınızı kısaltın. Müşriklere muhalefet edin” (Buhari, Libas, 64; Müslim, Taharet, 54).

Yine Resûlüllah (S.A.V.), namaz vakitlerinin duyurulması konusunda bir arayış içinde olduğu dönemde getirilen öneriler arasında bulunan boru öttürme ve çan çalma tekliflerini Yahudilere ve Hıristiyanlara benzeyeceği için reddetmiştir.
Tabii ki batılı her taklit itikadi bir mesele değildir. Ama her taklit neticede itikadi bir probleme evrilir. “Kim, bir topluma benzerse, o da onlardandır” (Ebû Dâvud, 2164, 2682).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kasadar - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

02

Kenan Kılavuz - Bu dertlerle dertlenen insan sayısı bile o kadar azaldı ki, Allah sizden razı olsun kıymetli hocam. Rabbim ilminizi arttırsın. Rabbim sizin gibi değerlerin sayısını arttırsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 08:22


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Erdoğan tarafından 'yüzde 5' ek zamla duyurulan 10 bin TL'lik emekli maaşı sizce yeterli mi?
Tüm anketler