Cumhura emir olmak

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Bir toplumun, bir ülkenin muktedir lideri olmak, Allah’ın kullarını imtihan ettiği şeylerden birisidir. Bu görev, bu iltifata mazhar olan kullar için önemli bir şereftir ve çetin bir imtihandır. Bilinmelidir ki, kullarından dilediğine iktidarı veren de, alan da Allah’tır. Bakara 258: “Allah kendisine iktidar ve zenginlik verdiği Nemrut’un, şımararak Rabbi hakkında deliller getirerek İbrahim ile tartışmaya girdiğini görmez misin?” Bu ayet; Nemrut’a sahip olduğu iktidar ve saltanatı verenin Allah olduğunu bildirir. Bir başka ayette ise konu şöyle beyan edilir. Al-i İmran 26: “Resulüm de ki; ey mülkün; her türlü güç, kudret, saltanat, egemenlik ve otoritenin gerçek sahibi olan Allah’ım, sen yeryüzünde mülkü; iktidarı ve serveti dilediğine verirsin, dilediğinden de çekip alırsın. Dilediğini yüceltir, dilediğini alçaltırsın…” Bu ayette de kullarına iktidarı verenin de verdiği iktidarı geri alanın da Allah olduğu net bir şekilde ifade edilmektedir. İnsana verilen liderliği ifade için Kur’an’da; halife, imam, emir sahibi ve benzeri kavramlar kullanılır. Halife; Kur’an’a göre bütün insanlar, Allah’ın yeryüzündeki halifesidirler, her şey onların emrine verilmiş, istifadesine sunulmuştur. Halife; Allah’ın bir ümmete hâkimiyet vererek birçok milletleri onun idaresine vermesi manasına da gelir. Halife; Müslümanları ve onlara tabi olan zimmet ehlini yöneten devlet başkanı anlamında da kullanılır. Böyle bir liderliği İslam, zorunlu kılmıştır. İmam ise; bir ümmetin, yani topluluğun kendisine uyduğu liderdir. İmam; etrafında bir topluluk, ümmet toplayan, onları peşinden götüren, onlara yol gösteren insandır. Bu önderler, insanları hidayete ve kurtuluşa götürdükleri gibi, peşine takılanları batıla ve ateşe de götürebilirler. İnsanları haktan uzaklaştırıp, batıla yönlendiren liderlere “Eimme’i Küfür” yani inkârcılığın, batılın önderleri denir. Kıyamet günü bütün insanlar, kendilerine yol gösteren, peşinden gittikleri, izini takip ettikleri imamlarıyla yani liderleri ile beraber diriltilecek ve o şekilde hesaba çekileceklerdir.

EMİR OLMAK

Her görevin yerine getirilmesi için belli şartlar aranır. Müslümanlara önderlik yapacak olanlarda da önemli şartlar aranmaktadır. Bu şartlar şunlardır: 1. Müslüman olmak, 2. Erkek olmak, 3. Buluğ çağına ermiş olmak, 4. Akıllı olmak. 5. Adalet sahibi olmak. Buradaki adalet; faziletli, vazifelerine bağlı her türlü ayrımcılıktan ve küçük düşürücü davranışlardan uzak olmaktır. 6. Hür olmak. 7. İktidar ve ehliyet. Hak ve adalet ölçülerinin korunması, hakka uygun çeşitli kanunların çıkarılması, cezaların tatbik edilmesi gibi birçok hususta zamanında karar verme ve tatbik edebilme ehliyet ve gücüne sahip olmak. 8. İlim sahibi olmak. Siyasi, iktisadi, hukuki ve sosyal konularda içtihat edebilecek düzeyde bilgiye sahip olmaktır.

9. Sağlam olmak. Körlük, sağırlık, dilsizlik, elsiz ve ayaksız olmak gibi eksikliler bulunmamalıdır. Bu özelliklere sahip bir lider, şu görevleri yerine getirmek zorundadır. Bu görevler; 1. İslam ve esaslarını dış ve iç tesirlere karşı korumak, 2. Ülkeyi ve ümmeti korumak, ahkâmı yürütmek,  3. İç ve dış güvenliği sağlamak, 4. Cezaları tatbik etmek, 5. İç ve dış düşmanlara karşı ülke savunmasını güçlü tutmak, 6. Devlet gelirlerini toplamak, fert ve toplumun refahını artıracak alanlarda harcamak, 7. Maaşları yeterli bir şekilde ve zamanında ödemek, 8. Yardımcıları, bürokrat ve memurları ehliyetli, liyakatli iyi ahlâk sahibi emin kişiler arasından seçmek. 9. Devlet teşkilatını denetlenebilir halde tutmaktır. Yaşanabilir Bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye ve Yeni Bir Dünya hedefine ancak böyle bir liderlikle ulaşmak mümkündür.

TOPLUMUN SAADETİ İÇİN

Toplumun saadeti için çalışan bir lider, kin ve nefretten değil, sevgi ve şefkatten yola çıkarak hakkın hak anlayışına itibar eder, fert ve toplumun malına, canına, aklına, nesline ve inanç ve ahlakına yönelik tecavüzlere mani olur. Yani bütün kötülüklere mani olur, iyilikleri de hayata ikame etmeye çalışır. Bir toplumun saadeti için çalışan bir lider, İslam’ın maruf ve münker, helal ve haram düzenine itibar ederek adil bir düzen kurar ve yürütür. Bir lider; balkon konuşmalarında İslam’dan konuşur da, yürüttüğü düzen faizci kapitalizm, tercih ettiği eğitim; materyalist, adalet; güvensiz, ahlâk; çıkarcılık ve yandaşlık, üretim; sıfır, yatırım; israf, kullandığı para; değersiz olursa, bu liderin ülkesinde ahlaki ve manevi tahribat, ekonomik yıkım ve zulüm olur. Bir lider; Allah; faiz batırır hükmüne rağmen, hayır faiz kalkındırır derse, Allah; kumar, içki şeytan işi pislik şeyler derken o, bunlar olmadan olmaz derse, Allah; zinaya yaklaşmayın derken o, fuhşun her türlüsüne yol verirse, Allahtan belasını istiyor demektir. Bir lider; Allah; insanların mallarını haksız olarak elinden alıp yemeyin derken o, mal ve servetlere haksız olarak çöker, kendine ve yandaşlarına servet yaparsa, Allah; tartıda ve ölçüde hile ve eksiltme yapmayın derken o, tartılan üretimi, üretimi ölçen parayı yok ederse, kendisini, yandaşlarını ve toplumu ateşe atıyor demektir. Bir lider; işlediği haramları, işleyeceği başka haramlar ile düzeltemeye çalışırsa, azgınlaşarak batıyor ve batırıyor demektir. Bir ülkenin yaşanabilir emin bir ülke olması, “Önce Ahlak ve Maneviyat” ile olur. Fert ve toplumun refahı ise; maddi ve manevi kalkınma, tarım ve hayvancılıkta üretim, sanayileşme ve bunların desteklenip korunması ile sağlanabilir. Kurtuluşun yolu; haramlara, şeytan ve adamlarına muhalefetten geçer. AB’yi, faizci düzeni, ABD ve İsrail’i terk edip, Milli Görüş’e dönmek tek kurtuluş yoludur. Biline. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?