Cari açık

Bismillahirrahmanirrahim

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamt, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.

Cari açık; ekonomik bir terim olarak, ihracat az, ithalat fazla ise aradaki farka cari açık deniyor. Biz bu yazımızda cari açık konusunu başka bir açıdan ele alacağız. Biz burada, Müslümanım diyen bir kimsenin işlediği günah fazla, sevap az ise aradaki günah fazlalığını cari açık olarak ifade edeceğiz. Ve bunun üzerinden bir nefis muhasebesi yapmaya çalışacağız. Allah Teâlâ; varlığını bilip tasdik edeceğimiz, emir ve yasaklarına uyacağımız tek hak ilahtır. Bir insan; Allah’a inanıyor ve fakat ona güvenmiyorsa, yani O’nun gösterdiği yoldan yürümüyorsa, bu insan cari açık veriyor demektir. Bir insan; Kur’an’a inandığını söylüyor ve fakat hükmüne rıza göstermiyorsa cari açık veriyor demektir. Bir insan; peygamberimiz Hz. Muhammed’in peygamberliğine inandığı halde sünnetinden yüz çeviriyorsa cari açık veriyor demektir. Bir insan; İslam’a tabi olduğunu söylediği halde her bakımdan O’na teslim olmamışsa cari açık veriyor demektir. Bir insan; dünya hayatının bir hak-batıl mücadelesi imtihanı olduğuna inandıktan sonra, batılın tarafını tutuyor, ona destek oluyorsa cari açık içindedir. Maide 90: “Ey iman edenler; içki, kumar, dikili taşlar ve şans okları şeytanın işinden olan pisliklerdir. Bunlardan sakının; umulur ki kurtuluşa erersiniz.” Bu, ayette Allah; içkiyi, kumarı, dikili taşları, fal ve şans oklarını şeytan işi pislik olarak tanımlıyor ve bunlardan sakınmamızı emrediyor. Bu kötülükler ile mücadele etmek ferdin, toplumun ve devletin temel görevidir. Fert ve toplum, içki içiyor, kumar oynuyorsa, devlet; Milli Piyango, Spor Toto gibi kurumlar eliyle kumar oynatıyorsa cari açık veriyor demektir. Bakara 276: “Allah faizi yok eder, sadakaları ise bereketlendirir. Allah iyice küfre dalan, günahların içine gömülen hiçbir kimseyi sevmez.” Allah, faizin küçüğünü de büyüğünü de haram kılmıştır. Kim faizi alırsa, verirse Allah ona lanet eder. Ben faize karşıyım dedikten sonra, faizle iş gören, faizi mubah sayan kapitalist düzeni yürüten kimseler de derin bir cari açık içindedir. Tevbe 34: “Ey iman edenler; hahamların ve rahiplerin çoğu insanların mallarını haksızlıkla yemekte ve Allah’ın yolundan alıkoymaktadırlar. Altını ve gümüşü biriktirip de onları Allah yolunda harcamayanları acıklı bir azapla müjdele.” İnsanların mallarını haksız olarak yemek ve onları Allah’ın yolundan alıkoymak da haram kılınmıştır. Bu işi, fert veya toplum veya devlet yapsın fark etmez. Diyorlar ki; “hiç iyi işleri yok mu?” Deriz ki; “iyi işleri ver, yaptıkları kötü işler, iyi işlerinden çok daha fazla ve tahrip edici.” İşlenen kötülükleri, işlenen iyiliklerle savunmak da insan için bir cari açık konusudur. Hesap günü var ve Allah bizden hesabı AB müktesebatına, faizci kapitalizme göre değil, İslam ve ahkâmına göre alacaktır.

GÜNAHIN BEDELİ

Müslüman’ın cari açığı, işlediği büyük-küçük günahlardır. Ebu Hureyre’nin rivayet ettiği bir hadiste Sevgili Peygamberimiz arkadaşlarına şu soruyu yöneltir: “Müflis kimdir, biliyor musunuz?” Ashap: “Bizim aramızda müflis, parası ve malı olmayandır” dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz, “Ümmetimin müflisi, kıyamet gününe; namaz, oruç ve zekât görevlerini yerine getirdiği halde, ona-buna sövmüş, iftira etmiş, şunun-bunun haksız yere malını yemiş, kanını dökmüş, onu-bunu dövmüş olarak gelen kimsedir. Bu sebeple bu kişinin iyiliklerinin sevabından hak sahiplerine verilir. Borcu ödenmeden sevabı biterse, diğerlerinin günahları ona yüklenir ve sonra da cehenneme atılır” buyurdular. Kul hakkına tecavüz büyük günahlardandır. İşlenen faiz, içki, zina, kumar, israf, gasp, hile ile malın değerini düşürmek gibi günahlar kul hakkı doğurur. Bu günahların bedeli de ona göre ağır olur. Mesela faizciler; faiz de ticaret gibi dünya gerçeğidir dedikleri için yataklarından cin çarpmış adamın kalktığı gibi kalkarlar. İçki ve kumar toplumda düşmanlıkları artırır. Günahları sıradanlaştıran fert ve toplumdan ilim çekilir, cehalet artar. Geçim darlığı yaşanır, bereket ortadan kalkar. Ahlak bozulur, hidayet kararır, kalp paslanır, hayâ duygusu kalkar. Fert ve toplum, ilahi yardımdan mahrum kalır ve yalnızlaşır. Her günah, iz bırakır. Günahlar; İslam dışı geçmiş bütün çirkin işlerin kaynağıdır. Günah ve isyan; Allah’ın gazabına ve azabına uğratır ve insanların imanını zayıflatır.

İSLAM’IN YÜCELİĞİ

İslam en yücedir ve ondan yüce hiçbir şey yoktur. Bu geçek; Allah’ın kitabıyla ve Peygamberimizin hadisiyle tescil edilmiştir, bunda tartışma olmaz. İslam zararlıdır, insanlığa saadet getirmez diyenler iki kısımdır. Biri, kendilerine İslami tebliğin ulaşmadığı insanlar, diğeri ise İslam’ın yüceliğini bildikleri halde ona dil uzatan ve onu bilerek gericilikle eş gören kalpleri mühürlü insanlar. Bu iki kesim; fert ve toplumu, insanlığın tek kurtuluş yolu olan saadet nizamı İslam’dan uzaklaştırmanın çalışmasını yapıyorlar. Müslüman fert ve toplumun, bu yıkıcı çalışmalara karşı uyanık olması gerekir. Her Müslüman; “İslamsız saadet olmaz” inancına ve şuuruna sahip olmalıdır. Bu şuura sahip olan bir Müslüman, olayları İslam ile okur ve değerlendirir. Bunun için de İslam’ın bilinmesi gerekir. İslam, ancak kendi orijinal kavramlarıyla anlaşılır ve anlatılır. Günümüzde Müslümanlar; İslam’ı Batılıların ürettiği kavramlar ile anlamaya çalışıyorlar, bunun için de AB’yi muteber medeniyet sayıp, faizci kapitalist düzene kolaylıkla rıza gösterebiliyorlar ve İslam Birliği, Adil Düzen, gündemlerinde olmuyor. Müslümanlar her alandaki cari açıklarını ancak İslam’ın emir ve yasaklarına uyarak kapatabilirler. İslam, Müslümanların Millî Görüşüdür. Bu görüşe itibar edenler, şeytan ve adamlarının kölesi olmazlar. Selam hidayete tabi olanlara…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İsmail Hakkı Akkiraz - Mesaj Gönder

# Allah

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Bir Kul - Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Aralık 01:50


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 4.250 TL oldu! Yeni rakamı nasıl buldunuz?