Reklamı Kapat

Mart veya Nisanda seçim olur mu?

CHP başta olmak üzere tüm muhalefet partileri Mart veya Nisanda seçim olmasını istiyor. Buna karşılık AKP sürekli olarak seçimlerin zamanında yapılacağını tekrarlıyor. CHP, DYPve MHPnin Martta seçim istemelerinin amacı açık.. Onlar istiyorlar ki, bu Meclis Cumhurbaşkanını seçmesin. Bir başka ifade ile Tayyip Erdoğan ya da AKPnin belirleyeceği bir başka aday Cumhurbaşkanı olarak Çankayaya çıkmasın. Hatta Martta seçim yapılmazsa demokrasi ikliminin bozulabileceğini söyleyerek aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmiyorlar. Kısacası bazı muhalefet partileri AKPyi tehdit ederek seçimleri Cumhurbaşkanlığı seçiminden önceye çektirmeye çalışıyorlar. Seçimler Mart veya Nisanda yapılmayacak olursa gerçekten demokratik iklim bozulabilir mi Demokratik iklimin bozulup bozulmaması demokratik sistemin esasını oluşturan partilerin tutumu ile çok yakından ilgilidir. Eğer, CHP, DYP ve MHP birtakım hesaplar uğruna demokrasi dışı güçlerle işbirliğine girişir, bu güçlere destek vermekte bir sakınca görmezlerse elbette demokratik iklim bozulabilir. Ama böyle bir durum demokrasi dışı güçlere destek veren partilerin kendi kendilerini inkar etmeleri anlamına da gelir

Bir yandan artık ülkemizde darbelere yer olmadığını söyleyen siyasi parti temsilcileri, sıra Cumhurbaşkanı seçimi ve erken seçime gelince AKPyi zorlamak için demokrasi ikliminin bozulabileceğini söylemeleri bir tutarsızlık ifadesi değil midir

Aslında CHP, DYP ve MHPnin seçimlerin öne alınmasındaki hesap ve niyetleri açıktır.. Seçimler erkene alınır da AKPnin yıpranmışlığından yararlanarak Meclise girmeyi başarırlarsa oluşacak yeni tablo ile hem AKPnin tek başına Cumhurbaşkanını seçmesini engellemek hem de geçen seçimlerde barajı aşamayarak Parlamento dışında kalmış olan MHPve DYP yeniden Meclise girebilmesinin hayalini kuruyorlar. Ülkenin içine sürüklendiği durumdan kurtuluşu için hazırlamış oldukları bir plan ve program yok. Bu programı millete sunarak milletten oy istemeye hazırlanmak da yok. Millete söyledikleri tek şey "Biz daha iyi yönetiriz"den ibaret. Bu konuda hazırlığı olan tek parti ise Saadet Partisi.

Aslında demokratik mekanizmayı zorlamasalar ve demokratik ortamın zedelenebileceğinden falan söz etmeseler isteklerini anlamak mümkündür. Buna karşılık AKPsözcüleri yaptıkları her açıklamada oylarının bir önceki seçime göre daha yüksek olduğunu söylüyorlar ama genel seçimlerin, Cumhurbaşkanı seçiminden önceye alınması istenince karşı çıkıyorlar. Hatta, geçtiğimiz günlerde AKPden yapılan bir açıklamada partilerinin şu anda oy oranının yüzde 40larda olduğu ileri sürüldü. Bu açıklama doğru ise, Martta seçim yapılacak olsa AKP şimdikinden daha güçlü olarak Meclise girecek ve istediği kişiyi Cumhurbaşkanı seçmek konusunda da daha rahat hareket edecektir. Hem de muhalefetin, dönemin sonuna gelmiş bir Meclisin 7 yıl süre ile ülke için en önemli kararları alma durumunda olan Cumhurbaşkanını seçmesine olan itirazları da ellerinden alınmış olacak. Tüm bunlara rağmen görünen o ki, AKP zorda kalmadığı sürece seçimleri öne almak istemeyecektir.

Böyle olunca da akla gelen soru, AKPkurmaylarının yaptıkları açıklamalar gerçeği ifade etmiyor. Yani AKP oylarının yüzde 40larda olduğuna dair söylemler sadece bir temenniden ibaret. Böyle olmasa alırsın erken seçim kararını gidersin millete alırsın yüzde 40 oyu(!), Parlamentoda eskisinden güçlü bir şekilde yer alır Cumhurbaşkanını da seçersin, daha önce millete söz verip de yapmadığın/yapamadığın vaatlerini gerçekleştirirsin.

Ama, söylenenler gerçeği yansıtmadığı için ortaya çelişkili söylemler ve tavırlar çıkıyor. Sanıyorum bu da AKPnin çıkmazı. Olay sadece AKPnin çıkmazı olarak kalsa mesele yok, ülke de bundan zarar görecek. Muhalefet bastıracak, AKP seçimleri zamanında yapmakta direnecek ortalık gerilecek. Tüm bunlar birtakım kişisel ve parti çıkarları için yaşanacak, millete yaşatılacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?