Reklamı Kapat

"İslâm'la diyalog kuramayız"

Papanın Türkiye ziyaretini ülkemizdeki diyalogcuların değerlendirmesini bilmek isterdim. Bu ziyaretin dinlerarası diyalog ve yakınlaşmaya ne ölçüde hizmet ettiğini düşündüklerini merak ediyorum doğrusu. Çünkü, diyalogcular bir takım resmi ziyaretler ve bu ziyaretler sırasından söylenecek gönül alıcı birkaç cümle ile Hıristiyan dünyasının Müslümanlara ve Müslümanlığa hoşgörü ile bakmasının sağlanacağını sanıyorlar. Halbuki her vesile ile Hıristiyan dünyanın din adamları ve siyasileri Haçlı zihniyetinden kurtulamadıklarını, diyalog gibi bir yakınlaşmadan yana olmadıklarını açıkça gösteriyorlar. Peki Hıristiyan dünyası diyalog ve yakınlaşma deyince ne anlıyor

İstanbul ziyareti gösterdi ki, Papanın derdi Müslümanlarla ve İslâm la diyalog kurmak değil. Onun derdi Hıristiyan kiliseler arasındaki yüzyıllardır sürüp gelen bir takım kırgınlıkları ve düşmanlıkları ortadan kaldırarak Hıristiyan Birliğini sağlamaktır. Oluşturulması düşünülen diyalogda Müslümanlara kesinlikle yer yoktur.

Bu gerçeğe dikkat çekince bazı kardeşlerimiz alınganlık gösteriyor, bizim bu eleştirimizi belli bir şahıs üzerinde odaklayıveriyorlar. Ve bizi insafsızlıkla, yapılan hizmetleri görmemekle suçluyorlar. Elbette bir olay karşısında farklı görüş ve yaklaşımlar olacaktır. Bazıları Hıristiyan dünyası ile İslâm dünyası arasında bir yakınlaşmanın olabileceğine inanabilirler. Böyle bir yaklaşımın faydalarını da sıralayabilirler. Ancak, olması mümkün olmayan hadiseler üzerinde yoğunlaşmak, toplumu da yoğunlaştırmak boşa zaman harcamanın ötesinde itikadi bir takım sıkıntıları da gündeme taşır ki, buna kimsenin hakkı olmaması gerekir. Hıristiyanların gönlünü alacağız, hoş tutacağız diye kendi insanımızı yanlışa sürüklemenin vebalini unutmamak gerekir.

Yazımın başında Papanın ziyaretinin diyalogcular açısından değerlendirmesini merak ettiğimi söylemiştim. Buna bir de "Papanın ziyaretinin sonucu ne oldu " sorusunu eklemekte yarar var sanıyorum.

Papanın Türkiye ziyaretinin iki sonucu oldu. Birincisi Vatikan ile Ortodokslar arasındaki tarihi kırgınlığın ortadan kaldırılması için Papa bir adım atmış oldu. İkincisi ise başlığa aldığım "İslâm la diyalog kurmayız" şeklinde özetlenebilinecek netice ortaya çıktı.

İtalyanın Bologna kenti Başpiskoposu Kardinal Carlo Caffarra, Papanın Türkiye ziyaretinin  Regensburg konuşmasının, yani İslâmiyet e ve Peygamberimize hakaret içeren sözlerinin yalanlanması anlamını taşımadığını ve dinlerarası diyaloğun sadece Yahudilikle mümkün olduğunu savunarak Papanın İslâm dünyasında tepkiye neden olan konuşmasına Türkiye ziyaretindeki jestlerle sünger çekildiği yorumlarına katılmadığını belirten Caffarra, "Papanın İslâm çizgisi değişmemiştir" diyordu.

Bu arada Danimarkada bir süre önce  yayınlanan ve Peygamber Efendimize hakaret içeren  karikatürlerin basın ödülü adayı ilan edildiğini hatırlatırsak, "Küfür tek millettir" değişmez gerçeği ile karşı karşıya olduğumuzu görürüz.

Bu gerçekleri göre göre hâlâ diyalog peşinde koşacaklar olursa iyi niyetli olmadıklarını düşünmek haksızlık olmaz sanıyorum.

Bazen insan şöyle yapılırsa iyi bir sonuç alınabilir diye düşünebilir. Ancak, yapılan denemenin ardından beklenen  sonuç alınmıyorsa ısrar etmenin anlamı olabilir mi "Akıllı insan aynı delikten yılana bir kere sokulur." Tekrar tekar elini deliğe sokup yılanın ısırmasına imkan sağlıyorsa her halde bu yapılan akıllıca bir davranış olmaz.

Zaten Hıristiyan ve Yahudilerin kolkola olduğu, dayanışma sergilediklerini sadece Filistinde yaşananlara bakarak bile görmek mümkün. Yahudiler Müslüman Filistin halkına karşı soykırım uygularken, onlara tüm Hıristiyan dünya destek veriyor. Eğer destek vermemiş olsalar İsrail böylesine saldırgan olabilir miydi

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?