Reklamı Kapat

ABDnin şimdiki hedefi Sudan mı?

Sudan Müslümanların çoğunlukta olduğu, Hıristiyanların azınlıkta olduğu, buna karşılık çok sayıda farklı dil ve inanca sahip Afrikalının bulunduğu bir ülke. Bu arada etnik olarak Arap nüfus çoğunluğu oluşturuyor. İşte bu ülkede Batı dünyasının kışkırtma ve her türlü desteği ile yıllardan beri Güney Sudanda zaman zaman şiddetlenen, bazen yavaşlayan çatışmalar yaşanıyor. Kiliseler Birliği de  maddi desteği isyancılara akıtıyor. Çünkü, Güney Sudandaki çatışmalar Hıristiyan-Müslüman çatışması olarak dünyaya takdim edilmeye çalışıldı. Kısacası Batı dünyası Güney Sudanda oluşturduğu çatışmadan istediği sonucu alamamış olacak ki, son yıllarda  bir de Sudanın batısındaki Darfur bölgesinden isyan ve çatışma haberleri gelmeye başladı. Bölgede çatışmalar şiddetlenince çatışmaları çıkartan ve körükleyen batılı devletler bu defa da Sudana müdahele için bu çatışmaları bahane olarak kullanmaya kalkışıyor. ABD bu müdahale arzusunu sık sık dile getiriyor. Bir Müslüman ülkeye müdahele gündeme geldiğinde ABDnin yanında hemen yerini alan İngiltere bu defa da aynı rolü üstleniyor. Tabii bu arada Sudana müdahelenin uluslararası hukuka uydurulması için BMnin kararını da almayı düşünüyorlar.

Kısacası, Batı dünyası Sudanda bir takım farklılıkları körükleyerek isyan çıkarttı, iki taraftan da binlerce insan öldü. Bu yetmedi, Sudanın bir başka bölgesinde o güne kadar hiçbir problem yaşanmayan Afrikalı azınlıklar kışkırtılarak ayaklandırıldı. Bu ayaklanmaya karşı Sudan hükümet güçleri karşılık verince bu defa da Sudan hükümeti katliam yapmakla suçlandı. Ardında bu katliama son vermek için Sudana müdahaleye hazırlanılıyor.

Peki başta ABD olmak üzere Batı dünyasının Sudana bu ilgisinin sebebi nedir

Birinci sebep Sudan nüfusunun çoğunluğunun Müslüman oluşudur.

İkincisi Sudanda İslâmî bir yönetim uygulanmaya çalışılmaktadır.

Üçüncüsü ise Sudan zengin petrol ve altın yataklarına sahiptir.

Bugünkü Sudan yönetimi petrolün çıkartılması ve işletilmesi hususunda batılı ülkeleri devreye sokmamak için çaba göstermiş, bu alanda Çinlilerle işbirliğini tercih etmiştir. Bu gelişmeler ABD ve İngiltereyi kızdırmıştır. Sudan yönetimini dize getirmek için önce Güneyde isyan çıkarmış, ardından Darfurda benzer bir oyun sergilenmeye başlanmıştır. Sudan yönetimine gözdağı verilerek, "Biz varken  Çin gibi bir ülke ile işbirliği yaparak sahip olduğun zenginlikleri kullanamazsın. Bizimle paylaşmak zorundasın" denmektedir.

Durum böyle iken eski Dışişleri Bakanı İsmail Cemin Batılı 14 eski dışişleri bakanı ile Sudan hükümetine yaptırım uygulanması çağrısında bulunmuş olması dikkat çekicidir. ABD ve İngilterenin Sudana saldırı planladığı ve bunu ilan ettiği bir zamanda Cemin de Batılılarla birlikte "Sudana yaptırım uygulanması"nı istemesinin makul bir izahı olabilir mi

Böyle bir çağrı ABD müdahalesine zemin hazırlamanın ötesinde bir anlam ifade eder mi

Elbette dünyanın neresinde olursa olsun insanların ölmesini istemek mümkün değildir. Ancak, Sudannın bir bölgesindeki azınlıklar kışkırtılarak petrol gelirleri  ile toprak dağılımın yeniden yapılması isteği ile hükümete karşı ayaklanmasını sağlayanlar, bunun sonucunda iki taraftan da insanın hayatının kaybetmesine zemin hazırlamış olmuyorlar mı

Hem insanları isyana teşvik edecek, ellerine silah ve para vereceksiniz, buna hükümet güçleri karşılık verdiğinde de insanlar katlediliyor diyerek bu ülkeye müdaheleye hazırlanacaksınız. Bu insani değildir, katliamlara son vermek için harekete geçmek de değildir. Bu Sudanın zenginliklerine el koymak, Müslüman bir ülkeyi bölmek, parçalamak, kendilerine bağımlı hale getirmek planıdır. Bu plana ülkemizde yıllarca Dışişleri Bakanlığı yapmış bir kişinin de alet olması, müdahaleye zemin hazırlayacak bir girişimin içinde yer alması üzüntü vericidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?