Reklamı Kapat

Hisarcıklıoğlu da isyan etmiş !..

Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB)Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da vergilerin çok yüksek olduğundan şikayet ederek, "Toplanan bu vergiler nereye gidiyor " diye sormuş. Aslında Hisarcıkoğlunun toplanan vergilerin nereye gittiğini bilmemesi mümkün değil. Ülkeyi borç batağına sürükleyenlere destek verenler, elbette toplanan vergilerin tamamına yakın bölümünün iç ve dış borç faizlerine gittiğini, hatta toplanan vergilerin de borç faizlerini karşılamaya yetmediği için sürekli olarak IMF ve Dünya Bankası gibi uluslararası finans kuruluşları ile ya borç erteleme ya da yeni borç alma anlaşmaları imzalandığını  TOBB Başkanı elbette bilir. AKPiktidarının tek övünç kaynağı da borç faizlerini zamanında ödüyor olmasıdır.

Bulunduğu konum sebebiyle ekonomideki tüm müsbet ve menfi gelişmeleri takip etmek ve bilmek durumunda olan Hisarcıklıoğlunun vergilerin yüksekliğinin yeni farkına varmış olması ve  nereye gittiğini merak eder oluşu sanıyorum artık mızrağı çuvala sığdırmaya imkan olmadığının görülmesinden ileri gelmektedir.

Hisarcıkloğlu elbette sadece vergilerin nereye gittiğini soruyor değil. Ekonomik gidişat ile ilgili olarak da oldukça kötümser bir tablo çiziyor:

"Türkiyede sıkıntı var. Enflasyon yüzde 10, büyüme yüzde 5, toplamı yüzde 15 yapar ama, protestolu senet oranı yüzde 44. Tüccar çok zor durumda."

Ülkemizde zor durumda olanlar sadece tüccarlar mı Dar ve sabit gelirlilerin durumu tüccardan da kötü. Orta direk dediğimiz işçi, memur, emekli, küçük esnaf sıkıntıda olmasa protestolu senet oranı bu kadar yüksek olur mu Ekonomiyi bir bütün olarak ele aldığımızda toplumun çok büyük bir bölümü ipin ucunu kaçırmış durumda.

Yüksek vergi sebebiyle iş hayatında durgunluk hatta gerileme yaşandığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu şu değerlendirmeyi yapıyor:

"Son 10 yıldır nüfus artışına rağmen mükellef sayısında artış yok. Yüksek vergiden herkes şikayetçi. Bu vergiler neden yüksek "

TOBBBaşkanı son 10 yılı hedef göstererek sadece Ecevit ve Erdoğan hükümetlerini sorumlu tutuyor görünmek istememiş. Ancak, bunu yaparken de orta direk olarak ifade ettiğimiz işçi, memur, emekli ve küçük esnafın en rahat ve huzurlu dönemi yaşadıkları Erbakan dönemini de işin içine katmak suretiyle bize göre haksızlık etmiş. Belli ki, destek verdikleri AKP iktidarını tek sorumlu göstermeye gönlü elvermemiş.

Özellikle dolaylı vergilerin ülkemizde çok yüksek olduğunu herkes biliyor. İktidarlar sıkıştıkca dolaylı vergi oranlarını artırıyor, böylece ihtiyaç duydukları parayı sağlamaya çalışıyorlar. Bunun sonucu olarak kitleler eziliyor, gelir dağılımındaki dengesizlik artıyor ama bunu kimse fazlaca düşünmüyor.

Bu arada işsizlik oranı giderek artıyor ve çoktan tehlike sınırını aşmış durumda. İşsizlerin sayısı resmi rakamlara göre yaklaşık %2.5, sokaktaki işsizlerin sayısı  ise 4.5 milyonu bulan bir ülkede ekonomi üzerine iyimser nutuklar atmak elbette mümkün olmaz. Durumu iyi göstermeye kendilerini mecbur hissedenler bile artık gerçeği ifade etmek zorunda kalıyorlar.

Peki bu işin sonu nereye varacak Ülke bu bataklıktan nasıl kurtulacak

Hemen belirtelim ki, bu IMF ve Dünya Bankasına bağımlı politikalarla ülkemizde ne gelir dağılımında denge sağlanabilir, ne vergi oranları düşürülür, ne de işsize iş sağlanabilir. Ülkede yatırımların durma noktasına geldiğini göre göre işsizliğin azalacağından söz edilebilir mi Yatırımların sadece özel sektör eliyle gerçekleştiğini, ancak bizdeki özel sektörün de garantici olduğunu hatırlarsak, dar ve sabit gelirlilerden alıp bu kesime aktarmaya devam edeceğiz demektir. Bu da gösteriyor ki bu ülkede zengin daha zengin olmaya, fakir ise daha da fakirleşme devam edecek.

Bu bakımdan eleştirilerle işin düze çıkması mümkün değil. Herkes elini taşın altına koymalı ama, gücüne göre koymalı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?