Reklamı Kapat

Kurban paylaşmak, Kurban yakınlaşmaktır

CANSUYU Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği afişlerde Kurbanı ne güzel ifade etmişti: "Kurban paylaşmaktır, Kurban yakınlaşmaktır" Elbetteki Kurban aynı zamanda bir dini vecibedir, müslümanın Allaha yakınlaşma vesilesidir, siz varlığınızı olmayanlarla paylaşırsanız, Allaha o nisbette yakınlaşırsınız. Bu vecibeyi yerine getirebilenlerin Kurbanı makbul olur inşaallah.

***

Ne yazık ki her sene olduğu gibi bu Kurban Bayramına yaklaşırken Kurbanla ilgisi olmayan bir takım kişilerin başlattığı Kurban kesmek yerine parasının ihtiyaç sahiplerine bağışlanması talebi ile karşılaştık... Adamların kurban kestikleri yok, böyle bir inanca sahip değildirler ama kurban keseceklere akıl vermeye kalkışıyorlar. Cami ve namaz ile ilgisi olmayan bir takım kimselerin ezanın Türkçe okunmasını istemeleri gibi. Ezan Türkçe okununca herkes anlayacakmış. Sanki Arapça okununca ezanın namaza davet olduğunu kimse anlamıyormuş, ya da bu ülkende ezanın ne anlama geldiğini bilmeyen varmış gibi.

***

Elbette sıkıntılarımız bir takım kimselerin Kurbanı kurban olmaktan çıkarma çabaları ya da ezanın Türkçe okunmasını istemelerinden ibaret değil. Yine dünyanın pek çok köşesinde müslümanlar zalimlerin saldırısına uğruyor, kan akıyor. Denebilir ki, Haçlı seferleri günümüzde ABD ve Başkan Bushun önderliğinde sürüyor. Bu defa sadece belli bir bölgeye yönelik de değil. Nerede müslümanlar varsa orada bir bahane bulunuyor, ya iç savaş çıkartılıyor ya da fiili olarak Hristiyan ittifakının oluşturduğu güçler saldırıya geçiyor, ülkeleri işgal ediyor, adeta müslümanlara karşı soykırım uyguluyorlar.

Tüm bunların sebebi elbette müslümanların birlik oluşturamaması, dağınıklıktan bir türlü kurtulamamasından ileri geliyor. İslam ı hakkıyle anlayıp ona uygun yaşamamaktan ileri geliyor. Eğer müslümanlar Allahın emirlerine Peygamberimizin sünnetine layıkı veçhile uyabilseler, hayatlarına yansıtabilseler zulme uğrar, perişan vaziyette olurlar mı

Dileriz bu dağınıklık kısa zamanda sona erer Allahın ipine sımsıkı sarılır ve içinde bulunduğumuz zilletten kurtularak, yeryüzünde yeniden adaletin sağlanmasının bayraktarlığını yaparız. Biz yürekten ister ve bu isteğimize uygun yaşarsak ve çalışırsak Allah elbette yardımını esirgemez. Bu bakımdan bu bayram gününde tüm müslüman kardeşlerimizi düşünelim, onların acısını ve sevincini yüreğimizde hissedelim ve paylaşalım. Çünkü sevgi paylaştıkça büyür, acı paylaştıkca azalır.

CANSUYU Derneğinin "Kurban paylaşmaktır, Kurban yakınlaşmaktır" sloganındaki gerçeği yeryüzünde hakim kılabildiğimiz gün bilinmelidir ki, zalimlerin zulmü son bulacaktır. Bu bakımdan başta CANSUYUYardımlaşma ve Dayanışma Derneği olmak üzere çeşitli yardım kuruluşlarının dünyanın pek çok ülkesinde kurbanlar kesmesi, müslümanların yardımlaşma ve dayanışmasına katkıda bulunmaları dileriz bu yakınlaşmayı çabuklaştırır.

Bu vesile ile tüm müslümanların Kurban Bayramını tebrik ediyor, tüm insanlığa hayırlara vesiye olmasını yüce Allahtan niyaz ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?