Reklamı Kapat

Sorun üretmek

İstanbul un trafik sorunu içinden çıkılamaz boyutlara ulaşınca meclis duruma el koymuş, geçtiğimiz günlerde kurulan bir komisyon yapılacaklarla ilgili acil çalışma takvimini başlatmıştı. İlk etapta İstanbul un tüm ilçe başkanları ve ilgili komisyon üyeleri biraraya gelerek, kısa, orta ve uzun vadede yapılacak işleri masaya yatırdılar Sorunu çözmek için biraraya gelen komisyon üyelerinin ve bu işi beceremediklerini kabul eden belediye başkanlarının buldukları ilk çıkış yöntemi şu olmuş: İstanbul un merkezi bölgelerine araç giriş çıkışının paralı hale getirilmesi. Kelimenin tam anlamıyla acziyetin ve beceriksizliğin itirafı bir çözüm Bu çözüm mantığının anlamı şu: Biz bu işi çözemiyoruz, trafiği arapsaçına döndüren araçları toptan piyasadan kaldıralım Bu konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde ele aldığımız yazımızda, "İstanbul un trafik keşmekeşini yaşamayan, bu trafik kaosu içinde bir yerden bir yere gitmenin ızdırabını ve sancısını çekmeyen hiç kimse, bu problemle ilgili aklı başında bir çözüm getiremez" demiştik Nitekim, sorunu çözmek için yola çıkan komisyondan ortaya çıkan ilk fikir de tam beklediğimiz gibi oldu Merkezi noktalara araç almayalım, paralı hale getirelim. Hayatlarında bir kere bile trafiğe takılmamış, mavi şapkalı eskortlarıyla zırt diye istedikleri yere akıp giden, "zaman" kavramının ne olduğundan habersiz yaşayanlardan ortaya atılabilecek en aklı başında ( ) fikir ancak bu olabilirdi zaten. Birinci aşama: Merkezi yerleri paralı hale getirelim Olmadı İkinci aşama: Bütün otoyolları, ana arterleri, caddeleri, sokak aralarını paralı hale getirelim Üçüncü aşama: Araba sahibi olmak isteyenleri de caydıracak cezalar getirelim Dördüncü aşama: Yollar boşalır, herkes rahat eder

Komisyonumuzun trafiği rahatlatacak müthiş buluşuyla ( ) ilgili kendisine mikrofon uzatılan bir şoför diyordu ki, "Müstehaktır Bu millete herşey müstehaktır " Hadise, Padişah ın devletin gelirlerini artırmak için koyduğu "Köprü vergisine" benziyor. Devletin gelirlerini artırmak için Padişah, vezirleriyle toplantı yapmış Herkesin fikrini almış Başvezir, "Bundan böyle köprülerden girenden de çıkandan da vergi alalım" demiş Fikir herkesin hoşuna gitmiş Ahali, köprülere girerken de çıkarken de vergi vermeye başlamış Bir süre sonra, gelirlerin azaldığı görülünce, köprünün ortasından da vergi alınmaya karar verilmiş Ama, köprünün ortasında vergi verecekler için "Döverek bu işi halledecek bir masa kurulmuş" Aradan uzun bir zaman geçmiş Padişah ahalinin vaziyetten memnun olup olmadığını anlamak için köprülerden birisine teftişe çıkmış Köprüden gelip geçenleri toplayarak sormuş "Nasıl Vergilerimizden memnun mumsunuz İçinizde uygulamadan memnun olmayan var mı " Arka taraftan cılız bir ses duyulmuş "Var Padişahım!" Padişah, "Söyle, neden memnun değilsin " demiş Cılız sesin sahibi, "Padişahım, köprülerden girip çıkarken iki noktada vergi veriyoruz Bu bizim zamanımızı almıyor ama köprünün ortasında bizi dövenler epey zamanımızı alıyor. Bu işi hızlandıracak bir yöntem bekliyoruz Buradaki ekipler artırılsın, işimiz uzamasın" demiş. İstanbul un trafik sorununu çözmek için yola çıkanların kamuoyunun tepkisini ölçmek için ortaya attıkları ilk öneri de bu fıkraya benzeyecek gibi. Bu millet zamma, vergiye, salmaya alışmış zaten Basalım, merkezi nokta vergisini Olmadı mı, döve döve başka vergiler getirerek bu işi hallederiz Sorun çözmek değil, sorun üretme komisyonu mübarek!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nedim Odabaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?