Reklamı Kapat

Kılıçdaroğlunun Rize planı!

Son iki seçimi dikkate alırsak…

2007 seçimlerinde Rize’den Bayram Ali Bayramoğlu, Lütfi Çırakoğlu (AKP) ve bağımsız aday Mesut Yılmaz milletvekili seçildi.

2011 seçimlerinde ise bu ilde AKP tulum çıkardı ve Hasan Karal, Hayati Yazıcı ve Nusret Bayraktar’ı parlamentoya gönderdi.

Rize, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi.

Peki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Mehmet Bekaroğlu’nu Parti Meclisi’ne (PM) üstelik de garanti seçileceği yerden sokması nasıl algılanmalı

Kılıçdaroğlu muhtemeldir ki, 2015 Haziran seçimlerinde AKP’nin Rize’deki bu başat rolünü Bekaroğlu ile kırmak istiyor.

O zamana kadar neler yaşanır, siyasette köprünün altından daha ne sular akar

Bekleyip göreceğiz.

Kongrede ne oldu İşte sürprizler…

* CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığını perçinledi. “Kongreyi siz değil ben topladım, işte sonuç ortada!” demeye getirdi.

* Kılıçdaroğlu, “sağa, muhafazakar alana açılma” projesini sürdürdü. Mehmet Bekaroğlu gibi isimleri de özel himayesine aldı. Parti Meclisi oylamalarında “çizik” ihtimalini değerlendiren Kemal bey, Bekaroğlu ve birkaç özel ismi kendi kontenjanından seçtirdi.

* Aslında Kongrenin en kritik sonuçlarından biri, Mustafa Sarıgül ile ilgili. Şöyle söyleniyordu; “Kemal Kılıçdaroğlu 2015 seçimlerinde başarısız olacak ve yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde yeterli başarıyı gösteremeyen Mustafa Sarıgül gelecek…” Kongreyle birlikte bu tez en azından zayıfladı. Sarıgül’den başka “Genel Başkan adaylarının da çıkabileceği” görüldü. Muharrem İnce’in aldığı hatırı sayılır oy, meydanın sadece Mustafa Sarıgül’e bırakılmayacağı mesajını güçlü bir şekilde verdi.

* Kongrenin sürprizlerinden biri, beklenmedik bir şekilde koltuğundan olan Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu oldu. “CHP’de ne iş verirlerse yaparım.” diyen Berberoğlu MYK’ya da girer mi dersiniz Şunu çıkarmak mümkün; Kemal bey Parti Meclisi’nde en azından bir ya da birkaç tane gazeteci olmasını arzu ediyor. Hatırlayacaksınız; önceki dönemde Enver Aysever ve Mehmet Faraç, kısa süreli de olsa CHP Parti Meclisi’nde görev aldı.

* Kongrenin “kızdıran” ismi bence Fikri Sağlar oldu. Kemal bey her nedense Fikri Sağlar’a öteden beri kanı kaynamadı. Isınamadı bir türlü Sağlar’a. Oysa faili meçhul cinayetler, derin yapılar ve darbelere ilişkin ilginç görüş ve çalışmaları var Fikri beyin. Kemal Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek Parti Meclisi’ne girdi Fikri bey. Cümbüşe hazır olun!

Savaşta bile bu kadar insan ölmüyor!

3 Eylül 2014 tarihinde Avcılar`da Saat 10.00 sıralarında Glikoz taşıyan tanker yarı-römork, hareketi sırasında gövdesinin arkaya devrilmesi sonucu üstgeçide takıldı.

Gerçekleşen kazada 1 kişi hayatını kaybetti. Biri ağır olmak üzere çok sayıda vatandaşımız da yaralandı.

Kazaya ilişkin görüntü ve fotoğraflar incelendiğinde, tanker şoförünün ve görgü tanıklarının beyanları irdelendiğinde glikoz taşıyan tankerin damperinin seyir esnasında yukarıya doğru açıldığı ve bu şekilde yaya köprüsüne çarparak köprünün yıkılmasına sebep olduğu görülüyor.

Tam bir facia!

***

Peki, bu türden kazalar nasıl önlenebilir

Aslına bakarsanız, TMMOB Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Sekreteri N. Cenk Cihangir’in bir formülü var! Okuyalım mı;

“Damperli kamyon veya yarı-römorklarda olan yük boşaltmak için gövdenin arkaya doğru devrilmesi sisteminin hareketi sırasında açılmasını önleyecek tedbirlerin olmaması ve periyodik denetimlerle denetlenmemesi sonucu ülkemizde her sene sıkça bu tür kazalar olmaktadır. 

Bu kazaların önlenebilmesi için bu tür damperli araçlara hareket sırasında kasanın arkaya (veya yana) devrilmesini önleyecek düzenekler takılması ve periyodik olarak, yılda bir yapılan araç muayenesi dışında, denetlenmesi şartı getirilmelidir.

Mevzuatlarda detayları olmasa dahi üretici firmalar azami güvenlik şartlarına uygun olarak üretim yapmalı, ülkemizde araçların ve yolcuların güvenliğinden sorumlu olan bakanlıklar ve kamu kurumları denetim görevlerini yerine getirmelidir. Ayrıca ülkemizde araç imalatıyla ilgili üst kurum olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TSE özel düzenlemelerle azami güvenlik tedbirlerini üretici firmaların almasını istemeli ve denetlemesini sağlamalıdır.

Şu an ülkemizde Ulaştırma Bakanlığı uhdesinde olarak  araçların yol güvenliğine ilişkin olarak yapılan Araç Muayenesinin kapsamında “Yangın Algılama Düzeneği” ve “Damper Açılma Güvenlik Düzeneği” gibi karmaşık düzeneklerin detaylı denetimi yer almamaktadır. Bu tür karmaşık düzeneklerin, gelişmiş AB ülkelerinde olduğu gibi ulusal olarak düzenlenen, ayrı bir Teknik Güvenlik Denetiminden geçirilmeleri gerekmektedir.

Ülkemizin kabul ettiği yeni AB mevzuatları sonucu trafiğe çıkan araçların teknolojik gelişmişliği karşısında, özellikle ticari araçların teknik denetiminin yetersizliği bu tür kazaların artması ile iyice ortaya çıkmaktadır

İlgili kurumlara, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı`na çağrımızı yineliyoruz, yasal düzenlemeler ve kamusal denetim ile bu kazalar önlenebilir. Görevlerini yapmayan, birbirinden haberi olmayan, meslek odalarının raporlarını, bilim insanlarının söylediklerini kulak arkası eden bir siyasi anlayışla yönetilen kurumlar olduğu sürece insanlarımız hayatlarını kaybetmeye devam edecektir.”

***

Henüz bu haberin şokunu atlatamadan önceki gece, Mecidiyeköy’de, Ali Sami Yen Stadı’nın yerinde yükselen gökdelen/rezidanslarda bir başka facia yaşandı.

Raydan çıkan asansör 32. kattan yere çakıldı ve 10 işçi hayatını kaybetti. Bu işçiler kim bilir ne umutlarla çalışmaya başlamışlardı

Ne kadar maaş alıyorlardı, sigortaları var mıydı Bilmiyoruz. Farkında mısınız;  Savaşta bile bu kadar insan hayatını kaybetmiyor

38 - 388

Bu rakam da ne diyeceksiniz

Şu; Gürsel Tekin, Parti Meclisi’ne 52 kişi arasından ancak 38. sırada seçilebildi. Gürsel beyin aldığı oy sadece 388. Ne kadar çizik yediğini artık siz tahmin edin! Peki, bu sonuçla Gürsel bey CHP Genel Sekreterliği koltuğunda oturmayı sürdürecek mi

Delegenin verdiği açık mesaj şu; “Gürsel Tekin’i istemiyoruz.”

Ama sayın Tekin, Genel Sekreter koltuğunda oturmaya devam ederse bu da kendi bileceği iş…

***

Ama bir dakika; Boş bulundum ve Gürsel Tekin’in her daim yanında ve arkasında olan o “güçlü lobi”yi bir an için “es” geçtim… O lobi Gürsel beyi yine ve yeniden kurtarır mı dersiniz…

NOT:  Bugün 8 Eylül 2014, Pazartesi… 1) Emekliler yılda 15–20 TL zamla, hâlâ sürünmeye devam ediyor. 2) An itibariyle asgari ücretli “nasıl geçineceğim ” diye feryat ediyor. 3) Bu parlamento ve mevcut AKP iktidarı, 2011’den bu yana verdiği yeni ve sivil anayasa sözünü yerine getiremedi. 4) 28 Şubat darbesi döneminde kapatılan, yoksul-zeki Anadolu çocuklarının barındığı Başbakanlığa bağlı Vakıf Öğrenci Yurtları hâlen kilitli. Otur, sıfır!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adnan Öksüz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?