MGV ve AGD: Aynı İdeal, Aynı Samimiyet!

OSMANLI’DAN sonra koskoca bir ümmet başsız ve sahipsiz kaldı. Her parça, içinde bulunduğu şartların insafına bırakıldı. Emperyalizm onları bölerek dişine uygun hale getirdi ve dilediği gibi sömürmeye başladı. Müslümanların yöneticileri, onların İslâm’ı ne kadar yaşamasını müsaade ediyorsa, ancak o kadarını yaşayabiliyorlardı. Bunlar da daha çok ferdî ibadetlerdi. Hatta onu bile çok görenler oldu.

Allah’ın lûtfu ile Osmanlı’nın yıkılışından 50 sene sonra, 1969’da Millî Görüş yürüyüşü başladı. Artık, bir millet özüne, aslına dönüyordu. Hareketin lideri Erbakan Hoca hem İslâmî konularda, hem de kendi alanında çok iyi yetişmişti. Dünyada dönen sömürü çarkını çok iyi biliyordu. Sağlam bir maneviyata, yenilmez bir azim ve kararlılığa sahipti.

Bütün engellemelere rağmen partisini 1974’te iktidar ortağı yapmayı başardı. Bu dönemde kazanılan Büyük Kıbrıs Zaferi’nin motor gücü oldu. Liderlik ve siyasî dehasını ispat etti.

Davaların devamlılığı gençlerin de o harekete sahip çıkmasına bağlıydı. Lider, bu gerçeğin şuurundaydı. Erbakan Hoca bu sebeple Millî Gençlik Vakfı’nın kuruluşuna öncülük etti. İstanbul’un Fethi’nin 522. yıldönümü olan 29 Mayıs 1975’te Millî Gençlik Vakfı kuruldu.

MGV’nin kuruluşu büyük heyecan dalgası oluşturdu. Halkın teveccühüne mazhar oldu. Şube mekânları, yurt ve öğrenci evlerinde yepyeni bir nesil inşa etme dönemine girildi. Gençlik tarih ve kimliğine dönmeye başladı.

Kadim değerlerimize uygun bir nesil inşası için yola çıkılmıştı bir kere. Allah yolunda yola çıkanı Allah yolda bırakmazdı. Allah yardımını esirgemedi. MGV, Millî Görüş çalışmalarının okulu olma fonksiyonunu icra etti. Program ve etkinlikleriyle millî gençliğe fidelik oldu.

YÜKSEK BİR İDEAL UĞRUNA

Millî Gençlik davası her geçen gün gelişti ve olgunlaştı. Hem de bütün engellemelere rağmen. Millî Gençlik kadroları, çalışmaları hep bir adım öteye taşıma kararlılığında oldu. İmkânlar kıt, kadrolar az, şartlar aleyhteydi. İhlâs ve samimiyetle engeller aşılıyor, çalışmalar bereketleniyordu.

Nevzat Lâleli Bey, Millî Gençlik Vakfı’nın sembol ismi oldu. 17 yıl genel başkanlık yaptı. “Genç, davası uğrunda fedakârlık yapabilendir”; “Gencin süsü güzel ahlâktır” ilkeleri o yıllara damgasını vurdu. Yine, Nevzat Ağabeyin, “Çakılları birbirine bağlayan harçtır, / Gençleri birbirine bağlayan marştır” prensibiyle ilâhi, ezgi, marş ekipleri kurdurmasını ve kendisinin de kadrolarına “Hak Yol İslâm Yazacağız” marşını söyletmesini unutamıyorum.

1997’de genel başkan seçilen Adnan Demirtürk, sistematik bir teşkilât çalışması başlattı. Millî Gençlik kadrolarına heyecan ve dinamizm kazandırdı. Kendi çalışma dönemini “kader birliği”, “gönül seferberliği” ve “ağız tadıyla çalışmak” olarak ilân etti. Yenilmez ve yıkılmaz bir azimle çalıştı. 28 Şubat’ın tüm baskılarına rağmen kadrolarını motive etmeyi başardı.

Adnan Bey hak ve hakikat âşığıydı. Deha çapında bir dünya lideriyle birlikte çalıştığının farkındaydı. Bunda, belki sol grupları da tanıyarak gelmesinin etkisi büyüktü. Dava-lider bütünlüğünü şöyle anlatırdı: “Liderin gündemi bizim gündemimizdir. Lidere sahip çıkmak davaya sahip çıkmaktır.”

İlyas Tongüç Bey 12 sene Millî Gençlik’e genel başkanlık yaptı. O da engellerden yılmadı. Zor ve sıkıntılı yılları başarıya dönüştürmeyi bildi. 2005’te, 28 Şubat’ın etkisiyle MGV kapatılınca, hiç ara vermeden Anadolu Gençlik Dergisi temsilciliklerini devreye soktu. Daha sonra, “dernek” statüsü kazandırdı. Çalışmaları emanet şuuruyla yürüttü. Emaneti 2011’de Salih Turhan Bey’e teslim etti.

Salih Turhan Bey gençlik çalışmalarını daha da sistematik bir temele oturtmayı başardı. Göz doldurucu hamleler yaptı. Gelecek ümidini korudu. “Bu davanın sahibinin Allah olduğuna” inandı: “Bütün muvaffakiyetler, büyük fedakârlıklar gerektirir. Mutlaka hak galip gelecektir. Allah bizimledir.”

MGV DE, AGD DE AYNI ŞEY

2005’te MGV kapatılınca, 163 kalem taşınmaz malı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne geçti. Hükümet, daha çok azınlık vakıflarını dikkate alarak AB Uyum Yasaları çerçevesinde, vakıfların devlete geçen mallarının iadesini yasalaştırdı. Bu yasa MGV’nin de mallarının iadesini gerektiriyordu. Hukuken MGV’nin mallarını AGD devralamıyordu. MGV’yi yeniden kurmak hukukî zorunluluk haline geldi. MGV’nin ilk kurucularından Muzaffer Baydar genel başkanlığa seçildi. Birkaç pürüzlü taşınmaz dışında MGV’nin malları devralındı.

21 Eylül Pazar günü MGV’nin genel kurulu yapıldı. Delegeler, iki kuruluşun da amacının aynı olması sebebiyle, iki kuruluşun da genel başkanlığının aynı kişide olmasına karar verdi. AGD Genel Başkanı Salih Turhan Bey, aynı zamanda MGV Genel Başkanlığı’na seçildi.

Geçiş döneminde MGV Genel Başkanlığı’nı başarıyla yürüten Muzaffer Baydar, “MGV ve AGD aynı amaçlar için çalışıyor. Aynı teşkilâtlardır. Şimdi yönetimi genç ve gayretli kardeşlerimize bırakıyoruz” diyerek, yeni genel başkan Salih Turhan’ı tebrik etti.

Salih Turhan da, “Dün Dâr’ul Erkâm ve Ashâb-ı Suffa hangi fonksiyonu icra etmişse, bugün de hem Millî Gençlik Vakfımız, hem de Anadolu Gençlik Derneğimiz aynı fonksiyonu icra etmektedir. Can bedenden ayrılmadıkça, kıyamete kadar böyle devam edecektir” diyerek davanın ölümsüzlüğüne vurgu yaptı.

AGD, 3 senedir zaten kitap ve tanıtma malzemelerini MGV Yayınları olarak neşrediyordu.

Davanın lideri Erbakan Hoca, “MGV mensubu bir genç 4 fakülte bitirmiş gibidir” diyordu.

Erbakan Hoca, 6 Kasım 2010 günü, Saadet Partisi Genel Başkanı olarak AGD kadrolarını Genel Merkez’de kabul ederek AGD’den duyduğu memnuniyeti şu sözlerle ifade etti: “Siz AGD’siniz. Bizim zinde kuvvetimiz, motor gücümüzsünüz. Gelişen olaylar karşısında imtihanınızı yüz akıyla verdiniz, oyunları bozdunuz. Görevinizi lâyıkıyla yerine getirdiniz.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şakir Tarım - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Covid-19 aşısı bulunursa yaptırır mısınız?