Allaha Yaklaşma ve Yönelme Bayramı

Kurban kelimesinin yaklaşmak manasına geldiğini milletimizin çoğu bilir. Dolayısıyla Allah’a yaklaşma bayramı denilince birçoğu hemen Kurban bayramını hatırlar. Aslında insanlar her zaman Allah’a yakındırlar. Kur’an-ı Kerim Vakıa suresi 85. ayetinde Yüce Allah: “Ben ona (kuluma) şah damarından daha yakınım” demektedir. Allah bize yakınsa biz de ona yakınız demektir. Ancak bizim burada bahsedeceğimiz yakınlık icraat ve davranış yakınlığıdır. Allah bize şah damarımızdan daha yakın ise içimizde demektir. Öyleyse biz de onun içindeyiz. Ama bütün bunlara rağmen Allah’ın emirlerini yapamayan, yasaklarını (haramlarını) yapanlar vardır. Şu halde bizden beklenen Allah’a icraat bakımından yakın olmaktır.

İşte burada kurban duaları gündeme gelmektedir. En’am suresi 162 ve 163. Ayetlerinde Yüce Mevla şöyle buyurmaktadır: “Benim namazım, (hac ve kurban) ibadetim, hayatım ve ölümüm Allah içindir. O’nun (hâkimiyette) ortağı yoktur, ben bununla (bunu yapmak ve bunu söylemekle) emr olundum ve ben Müslümanların (Allah’a teslim olanların) ilkiyim de!”. Bu ayet-i kerimeler Kurban keserken okunması çok uygun olan dualardır. Ancak dua olarak okunacakları zaman birinci ayetin başındaki (kul) kelimesini okumaya gerek yoktur.

Bu duayı halkımızın çoğu bilmez ama hocalar bilir ve Kurban keserken de okurlar. Aslında ayetin başındaki “Kul=Söyle” kelimesi başta Peygamberimize sonra da Kur’an okuyan herkese hitaptır. Zaten her namaz kılan bu ayeti okumuş sayılır. Çünkü namazda Kur’an-ı Kerim’in başından Fatiha, sonundan da bir iki sure okumakla kitabın tümünü okumuş ve orada geçen tüm emirleri yapacağımıza ve tüm yasaklardan kaçacağımıza söz vermiş oluyoruz. Böylece En’am suresinde geçen yukarıda mealini verdiğimiz duayı da okumuş ve Allah için yaşayıp Allah için öleceğimize söz vermiş bulunuyoruz. İşte bu nedenle Kurban bayramı Allah’a yaklaşma bayramıdır.

Aynı surenin 79. ayetinde ise İbrahim’in (as) “Ben hakkı tutan biri olarak yönümü yer ve gökleri yaratan Allah’a çevirdim ve ben müşriklerden (Allah’ın hakimiyetine karışanlardan) değilim” dediği naklediliyor ki bu birçok müslümanın bilip okuduğu Kurban duasıdır. Bu duayı bilip herkes okumasa bile Ramazan’da bir hatim okuyarak veya dinleyerek okumuş sayılanlar çoktur. Ayrıca Sadece Cuma veya Bayram namazlarını kılanlar yukarıda izah ettiğimiz gibi Kur’an-ı Kerim’in başında “Fatiha”yı, sonundan da bir-iki sureyi okumakla Bunların arasında geçen tüm sure ve ayetleri okumuş sayılacağından İbrahim Peygamberin taahhüdü olan biraz önce mealini verdiğimiz duayı okumuş ve aynı taahhüdü yapmış olurlar. İşte bu nedenle Kurban bayramı hem Allah’a yaklaşma ve hem de ona yönelme bayramıdır.

Öyleyse Kurban bayramını öyle icra edeceğiz ki bu icraatımız manen ve maddeten ona yaklaşma ve yönelme olmalıdır. Bu duaları okuyup yaşantımızı Şeytan için yapmayalım. Allah’ın istediği gibi yaşayalım. Ona yöneleceğimize söz verdiğimiz halde başka taraflara yönelmeyelim.

Bayram vesilesiyle bizleri ziyarete gelen arkadaşlarımızla dini ve dünyevi tüm sorunlarımızı müzakere edelim; küçüklerimize de bu bayrama uygun öğütler verelim. Ziyarete gideceğimiz büyüklerimizden de aynı yönde öğütler isteyelim. Elimizi öpen kişilerin sözlerimizi de öpeceklerini düşünerek onlara İslam’a uygun öğütler verelim inşallah.

Bu düşüncelerle bayramınızın mübarek olmasını diler saadetler temenni ederim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Hamdi Güner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?