Allahı unutanlar kendi (gelecek)lerini de unuturlar

Haşir suresinin 18. ayetinde Yüce Mevla’mız: “Ey iman edenler! Allah’a sığının ve herkes yarın için ne hazırladığını düşünsün. Allah’a sığının; Allah yapacaklarınızdan haberdardır” buyurduktan sonra 19. ayette: “Allah’ı unutanlar gibi olmayınız; (Allah kendisini unutanlara) kendilerini unutturur; onlar günahkârdırlar” uyarısını yapmaktadır.

Atalarımız “kişinin kendine yaptığını (verdiği zararı) dünya başına kalksa yapamazlar”

sözü işte bu durum için söylenmiştir. Zaten atasözlerinin çoğu Allah veya Peygamber kaynaklıdır. Gerçekten insanlar bir kimseyi öldürebilir. Ama onun ebedi hayatını karartamaz, onu cehennemlik yapamazlar. Ama kul Yaratanına asi olmakla öbür âlemini karartabilir; ebedi hayatını zindana çevirebilir.

Allah’ı unutanlar dünya menfaatlerini de unuturlar. Kendi zararlarına olan şeyleri yararlarına zannederler. Bunun örnekleri çok olmakla beraber biz burada son günlerde moda olan bir kıyafet üzerinde durmak istiyoruz.

Bazı kızlar -badi- adı verilen kısa bir üstlük giyerek göbeklerini açıkta bırakmaktadır. Bazılarının üstlüğü o kadar kısa olmamakla birlikte yeteri kadar uzun olmadığı için eğilirken belleri açılmaktadır. Böylece erkeklerin bile açıkta bırakmaları haram (Dini yasak) olan yerlerini göstermiş olmaktadırlar. Bunun ne kadar günah olduğunu anlamak için kadının yüzü, elleri ve ayakları dışında her tarafının örtülü olmasının dini bir gerek olmasına rağmen erkeklerin dahi örtmesi farz olan göbekle diz kapağı arasından bir bölümü açtıklarını bilmek yeter.

Bu kıyafetin sağlıkla ilgili yönü de bir o kadar önemlidir. Çünkü insanın bel nahiyesi en hassas bölgelerden biri olup üşütülmesi halinde bel ağrısından ve bel tutulmalarından tutun çeşitli arızalara neden olacağı açıktır. Bu arıza sıcak havalarda bile söz konusudur. Çünkü sıcakta terleyen bel hafif bir esinti ile üşüyebilen bir nazikliktedir.

Rahmetli babam anlatırdı; l940’lı yıllarda Akçakoca’mıza bir doktor gelmiş; hastalarına Konya’da doktorluk yaptığını anlatır. Gelen hastaların bellerinde uzun kuşaklar olduğu için önceki hastayı muayene ederken iki sıra geride olan hastaların soyunmasını istermiş. Çünkü sırası geldiğinde soyunmaya başlaması doktoru çok bekletirmiş. Ama o zaman Konya’da belinden şikâyetçi olan hasta pek çıkmazmış. Bu olay dahi belin sıcak memleketlerde bile korunması gerektiğini ortaya koymaktadır.

Gençler -biz genciz, kolayca etkilenmeyiz- diyemezler. Gençlikleri dolayısıyla arızanın farkına varmayabilirler. Ancak o nahiyenin kaslarının gelişmesini yavaşlatabilir; hatta bel nahiyesinin zayıf kalmasına sebep olabilirler. Bu da geleceğin riske atılması anlamına gelir. Demek ki Allah’ı unutur gibi olmak yani bu açıklığın haram olduğunu unutmak veya dikkate almamak bu noktada sağlığımızın geleceğini unutmaktır.  

Öyleyse: Bu konuda olduğu gibi tüm konularda da Allah’ı unutur gibi yapmak yani emir ve yasaklarını dikkate almamak sadece ahlakımızı bozarak ahiretimizi değil dünyamızı da tehlikeye atar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Hamdi Güner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?