Reklamı Kapat

Aşure Günü ve Sunduğu Mesajlar

Ekseriyetle kabul edildiğine göre aşure günü meydana gelen olayları şöyle sıralamak mümkündür;

1- Âdem (a.s.)’ın tövbesi kabul edilmiştir. 2- Nuh (a.s.) ve bağlıları tufandan kurtulmuştur. 3- İbrahim (a.s.)’ın Nemrut tarafından atıldığı ateş bahçeye dönüşmüştür. 4- Yusuf (a.s.) atıldığı kuyudan çıkarılmıştır. 5- Yıllarca sonra Yakub (a.s.) oğlu Yusuf’a kavuşmuştur. 6- Eyyüb (a.s.) hastalığından şifayab olmuştur.7- Musa (a.s.) firavun ve ordusundan kurtulmuştur. 8-Yunus (a.s.) balinanın karnından çıkmıştır.

Her sene aşure günü hatta muharrem ayı boyunca yapılan aşure yemekleri bize bu sekiz olay ve bu olayla ilgili birçok ibretlik vaka’dan ibret almamızı hatırlatır:

1- Âdem (a.s.) eşi Havva ile birlikte yaklaşmaları yasaklanmış olan ağacın meyvesinden beraberce yediklerinden dolayı hem cennetten indirilmişler ve hem de birbirlerinden çok uzak yerlere (Âdem Seylan adasına, Havva Cidde’ye) indirilmişlerdir. Buradan hemen şu dersi alabiliriz. Âdem ile Havva karı-koca olarak beraberce Allah’ın bir yasağını işledikleri için cennetten atılmakla kalmamış, ayrıca birbirlerinden ayrılmışlar. Şu halde tüm çiftler anlaşarak birlikte Allah’ın hoşlanmadığı bir işi yapmaktan sakınmalıdır. Aksi halde birbirlerinden ayrılma cezasına da çarptırılabilirler.

Bu arada Âdem’in ancak cennetin kapısı üzerinde gördüğü ismin sahibi Hz. Muhammed’in hürmetine affedilmesini istemesinden sonra tövbesinin kabul edilmesi Peygamberimizin Allah katındaki derecesinin çok büyük olduğunu göstermektedir. Buna ümmetleri olarak sevinmeliyiz. Ayrıca Hindistan güneyindeki Seylan adasında siyahlanan vücudunun beyazlanmasını istemesi üzerine Allah’ın ona ayın 13, 14, ve 15. günleri oruç tutmasını emretmesi ve onları tutarak beyazlanması her ayın 13,14 ve 15.ci günleri oruç tutmanın mendup (müsbtehab’ın küçüğü olan bir ibadet) olarak sevap getireceğini gösterir.

2- Nuh’un (a.s.) aşure günü Müslüman olanlarla birlikte tufandan kurtulması birçok olayı hatırlatarak ince dersler vermektedir. Öncelikli olarak Nuh’a inananların varlıksız kimseler olduğu ve aşağılandıkları; fakat onları aşağılayanların boğulup gittiği ve onların hayatta kalarak eski dünya dediğimiz üç kıtanın dedeleri olma hakkını kazanmış olmaları ve bütün bu insanların bu günkü hayatlarını o günün Müslümanlarına borçlu olduğu dersini çıkarıyoruz.

Ayrıca Nuh’un bir oğlunun babasına inanmayıp onun gemisine binmeyerek boğulup gittiği ve tufan sonrası oğlunun durumunu soran Nuh’u Allah’ın azarlaması iman etmedikçe babası peygamber dahi olsa hiçbir kimsenin Allah tarafından kabul edilmeyeceği dersini vermektedir. Yani hiçbir kimse her hangi bir yakınının meziyeti sayesinde kurtuluşa eremez; kendisi meziyetli olmaya çalışmalıdır.

Burada bir yanlışı da düzeltmemiz gerekiyor. Tufan olayını anlatan Hud suresi 48. ayeti Cudi dağına oturan gemiden selametle inmesini emretmesi geminin ayette belirtildiği gibi bugün Hakkâri ilinin hudutları içinde bulunan Cudi dağına oturduğunu, Ağrı dağı gibi çıkış ve inişi tehlikeli olan bir dağa inmediğini göstermektedir. Buradan çevreyi gözetlemek için bahaneler arayan ABD ve diğerlerinin palavralarına inanılmaması gerektiği anlaşılmaktadır.1985 yılından beri aranan bir geminin kalıntıları (varsa) şimdiye kadar bulunamaz mıydı

3-Aşure günü ve yemeği İbrahim (a.s.) ateşe atıldığında ateşin göletli bir bahçeye döndüğünü de hatırlatırken tüm hak davasının savunucularına büyük bir güven vermektedir. Bu olay adeta “korkmayın ey hak davasının yolcuları! Siz hak yolda olduğunuz sürece ateşe bile atılsanız yanmazsınız; İbrahim’e bahçe olan ateş sizin için en azından söner” diye fısıldamaktadır. Tabiî ki bu kurtuluş İbrahim’in putperestliğe karşı verdiği mücadelenin benzerlerinin bizler tarafından da verilmesi gerektiğini hatırlatmaktadır.

4- Aşure günü ve yemekleri bize Yusuf’un (a.s.) kuyudan çıkarılmasıyla birlikte ilgili bütün olayları da hatırlatarak önemli dersler vermektedir:

a- Aşure günü üvey kardeşleri tarafından atıldığı kuyudan çıkan Yusuf’un ibret dolu saray hayatı ve yine mesaj dolu hapishane hayatı ve nihayet hazine bakanı oluşu gibi nice olgunlaştırıcı dersler vermektedir bizlere.

b- Buradan kesin olarak çekememezlik yüzünden başkalarına zarar verenlerin sonunda mahcup olacakları, sabredenlerin kölelikten efendiliğe çıkacakları müjdesini almaktayız. (Yusuf’u kuyudan çıkaran kervan onu mısır Azizine köle olarak satmıştı)

5- Aşure günü ve yemeği bize aynı günde oğlu Yusuf’a kavuşan ve hem de onu sarayda bulan babası Yakub’ gibi sabırlı olanların eninde sonunda arzu ettiği iyiliğe kavuşacağı müjdesini de veriyor.

6- Aşure günü bize Eyüp’ün (a.s.) 18 sene çektiği hastalık anında Allah’tan şikâyetçi olmaması ve sonunda iyileşmesi en ağır hastalara bile hayattan ümit kesmemeleri, onun da bir tedavisi olacağı ümidini vermekte ve hastalıkla mücadele azmini beslemektedir.

7- Aşure günü bize Musa (as) ve tabilerinin firavun ve onun putperest ordusundan kurtulmasını hatırlatarak haklı insanlara sonuçta Allah’ın yardımda bulunup onların düşmanlarını helak edeceği inancını zerk ederek sebat duygusunu telkin etmektedir.

8- Aşure günü ve yemekleri Yunus’un balinanın karnından çıkmasını hatırlatırken Hakk’ın verdiği görevi sonuca ulaştırmadan terk edenlerin büyük tehlikelere düşeceği ve o tehlikeden ancak Allah’ın emirlerini olduğu gibi kabul ederek kurtuluşa erebilecekleri dersini de veriyor

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar M. Hamdi Güner - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?