Reklamı Kapat

Cılız hayvan kurban olur mu?

Soru: Hayvan cılız olursa ortak sayısı değişir mi?

Cevap: Hayvan kurban olacak yaşta ve özelliklerde ise, etinin az veya çok olması, ortak sayısını belirlemez. Zayıf ve eti az olsa dahi büyükbaş hayvanlara yedi ortak girebilir. Yedi ortak bulunduğu halde, bu hayvan beş kişilik diyerek ortak sayısını azaltıp etten kâr etmek dinen doğru değildir.

Koyun, keçi pahalıya geliyor diye hisseye girenler var ama o konu niyetle ilgili olduğundan ona göre değerlendirilir.

Hayvan kesmek iki niyetten biri için olur.

a- Ya ibadet maksadıyla kesilir ki, buna kurban denilir.

b- Ya da sırf helâl rızık olarak istifade etmek için kesilir. Buna boğazlamak denir; eti yenen her türlü hayvanı kesmek gibi. Zaten ibadet niyetiyle kesilen hayvan ikinci arzunun gerçekleşmesini de sağlar. Bundan dolayı niyeti sağlam tutmak gerekir. Zira niyet, amelden üstündür, denilmiştir.

Soru: Arif Etik / Karaman

Arkadaşlarla adak kurbanı konusunda konuşurken biri “ben duydum, adak kurbanı meselenin sonucunu değiştirmeyeceğini bir hocadan duyduğunu” söyledi. Size bu konu ile ilgili birkaç sorum olacak bizi aydınlatmanızı talep ediyoruz. Sorularım şöyle:

1- Adak kurbanının bedeli para olarak fakire verilebilir mi?

2- Adak kurbanı ne zaman kesilmelidir?

3- Buluğa ermemiş erkek veya kız çocuğu adak yaparsa bu adağını yerine getirmesi vâcib olur mu?

4- Bir koç kurban etmeyi adayan kişi mutlaka koç mu kesmelidir? Bir büyükbaş hayvana ortak olabilir mi?

5- Bir hayır kurumuna veya fakire para yardımı yapmayı adayan kimse ismi başka bir hayır kurumuna veya bu fakire bu para yardımını yaparsa adağı yerine gelmiş olur mu?

Cevap: 1- Adak, kişinin ibadet niteliğindeki bir şeyi yapacağına dair Allah’a söz vererek üzerine borç yapması anlamına gelir. Bu borçtan kurtulması için adağını yerine getirmesi gerekir. Belirlenerek adanan şey aynen yerine getirilmedikçe adak yükümlülüğü düşmez.

Kurban keseceğine dair adakta bulunan kişi, ancak kurban kesmek suretiyle adağını yerine getirmiş olur. Bu itibarla adak kurbanını kesmek yerine parasını fakirlere vermek veya aynî yardımda bulunmakla bu adak yerine getirilmiş olmaz.

2- “Şu işim gerçekleşirse kurban keseceğim” diyen kişi o isteği gerçekleşince ilk fırsatta bu adağını yerine getirmelidir. Şarta bağlı olmayan adaklar ise herhangi bir vakitte yerine getirilebilir. Adağın yerine getirilebilmesi için kurban bayramı beklenilmez, herhangi bir vakitte kesilebilir. (İbn Âbidin. Reddi’l-Muhtar. C/3 sf: 67-71)

Meydana gelen ve gelecek olan her şey, Allah’ın dilemesiyle olur. Her şeyin bir kaderi var. Dışardan müdahale ile olmaz. Adanan şey cimriden cimriliğini giderir. Şunu yaptım veya yapacağım da oldu olacak demek doğru değildir.

3- Buluğa ermemiş erkek veya kız çocuğu adak yaparsa bu adağını yerine getirmesi vâcip olmaz. Çünkü buluğa ermemiş çocuğa ibadet etmesi gerekmez.

4- Bir de koç kesmeyi adayan kişi koç kesebileceği gibi koyun ve keçi de kesebilir. Bunlar aynı cinsten (davar) kabul edilmektedir. Bu kişinin ibadet niyetiyle kesilen büyükbaş bir hayvana da hisse olarak girip kurbanını kesmiş olabilir. Zira amaç kurban kesmektir. Lâkin sığır kesmeyi adayan kişinin koyun kesmesi ile adağı yerine gelmiş olmaz.

5- Belirli bir hayır kurumuna fakire para yapmayı adayan kimse başka bir hayır kurumuna veya fakire bu yardımı yapmakla adağı yerine gelmiş olur. Çünkü kişi,  yer ve cihet konusundaki şartlar bağlayıcı değildir. (Kâsâni. Bedaiu’s-Sanâi C/4. Sf:86-93)

Soru: Süreyya Açıkgöz   Ankara

Kurban ile ilgili sorularımın cevaplandırılmasını Allah rızası için talep ediyorum. Cevaplarınız için şimdiden dua ediyorum:

1- Kişi nezir ettiği şeyin kurbanını yiyebilir mi? Anası, babası, çocukları, torunları ve akrabalarından nafakası üzerine lâzım olanların yemesi câiz olur mu?

2- Müslüman hayatta iken vasiyeti üzerine öldükten sonra malının üçte birinden kesilen kurban vârisleri yiyebilir mi?

3- Buluğ çağına gelmemiş çocuğun malından kesilen kurbandan sabi yiyebilir mi?

4- Kurban doğursa doğan yavru ne yapılır?

Cevap: Kişi nezir ettiği kurbanın etinden kendisi, usul ve füru yiyemez. Zenginlere de yedirilmez.

Kişi hayatta iken bana her yıl kurban edin diye vasiyet eder de vasiyet yerine getirilirse vasiyet edenin usul ve füru o kurbanın etinden yiyemez. Zenginlere de yedirilmez.

Sabinin kendisi için kesilen kurban etinden sabinin kendisi yiyebilir. Eğer kurban kesilmeden doğurursa veya kesildikten sonra yavru canlı çıkarsa bu yavru fakire sadaka olarak verilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mevlüt Özcan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

01

Ayca Yavuz - annemin durumu zayıf babam vefat etti bende adak kestim anneme budurumdan düşermi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Haziran 02:23


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?