Regaib dikkate alınmaktır

21.yy. insanın / insan nefsinin öne çıktığı / çıkarıldığı hatta putlaştırıldığı bir zaman dilimidir. Kabile dinlerinde putların, totemelerin süslendiği ve anlamsız davranışlarda bulunulduğu gibi; seküler anlayış da bireyi ve onun zevk ve renklerini totem haline getirmiştir. Öyleki kapitalizmin ürettiği insan tipi dikkat çekmek, dikkate alınmak ve değer bulmak adına sınır tanımamaktadır. Bazan dikkate alınmak adına intihar edilmektedir. Ama bu şekilde anılmak ya da dikkate alınmak; çok kısa süreli, anlık, şöhret süresi kadar devam etmekte ve mezar taşıyla son bulmaktadır. 

Her insan gibi bir Müslüman da dikkate alınmak ister yani kendisine rağbet edilmesini bekler. Ama bu bekleyiş; kadınlaşan erkekler, erkekleşen kadınlar, iffet ve onurunu yitiren bireyler, kutsallarını ayaklar altına alan kimseler, şehveti ve şöhreti ibadet haline getiren kimseler gibi değil. Allah’a ibadeti terk ederek iş ve eğlence alanlarını mabet; oyunlarını ve para kazanmayı ibadet olarak görenler gibi değil. Recep ayı İslam’ın kutsal kabul ettiği aylardan bir aydır. Yine Regaib gecesi/kandili de mübarek/feyizli/bereketli kabul edilen bir gecedir. Regaib kavramı dikkate alınan, değer verilen ve rağbet edilen anlamlarına gelmektedir. Bir Müslüman kız, bir Müslüman delikanlı ya da bir Müslüman anne, bir müslüman baba; kim/kimler tarafından dikkate alınmayı ve rağbet edilmeyi bekler ki! Evet, kimler tarafından ve hangi özelliği ile dikkate alınmak ister. 

Hava atmak caka satmak; gösteriş ve riya bir Müslümanda olmaması gerekir. Hele münafıklık davranışları asla...  “nefisleri ilah” haline getirmemek... ve sahip olduğu fiziksel güzellik ve üstünlükleri; sahip olduğu diploma, kariyer ve sermayesiyle dikkate alınmak ve rağbet edilmeyi beklemek; İslami bir duruş olmayacaktır.

Regaib gecesinde rağbet olunmayı beklemek; nebevi bir duruşla o duruşu özlemekle mümkün olacaktır.  “Kim gizli ve açık her işinde Allah’ın hoşnutluğunu gözeterek Allah’la arasını düzeltirse, dünyada onun adı hayırla anılır. Öldükten sonra da, bu, kendisinden önce göndermiş olduğu hayra muhtaç bulunduğu bir zamanda kendisine azık olur.”  Öyleyse kim Allah ile ilişkilerini düzeltirse o kimse dikkate alınacaktır. Bu dikkate alınmak bu dünya ile de sınırlı değil; mezar taşında son bulmayacak; ahirette de devam edecektir.

Evet! Bir Müslüman Allah tarafından, peygamberi tarafından ve melekler tarafından dikkate alınmalıdır. Rağbet edilmek dikkate alınmak için bir Müslümanın sahip olması gereken bazı özellikler şöyle sıralanabilir;

“Onlar açık ve gizli Allah’ı tesbih ederler. Namazlarını dosdoğru kılarlar. İffetlerini korurlar. Yapmayacakları şeyleri söylemezler ve yapmayacakları şeyleri söylemelerinin çok kötü;  Allah katında büyük bir nefretle karşılandığını bilirler. Allah yolunda kenetlenmiş bir yapı gibi saf bağlayarak savaşırlar. Allah’a ve Resûlüne inanır, malları ve canları ile Allah yolunda cihad ederler. Rabbimiz; müminlere karşı kalbizmizde kin ve nefret bırakma diye dua edeler.” mazlumlardan yana zalimlere karşı dururlar. Yoksul ve yetimleri gözetirler. 

Üç aylar direniş ayları olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Furkan Yılmaz Altınöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?