Reklamı Kapat

Mesleki koordinasyon memleketi restorasyondur

Bilim dalı olarak “Kutadgu Bilig”e uzanan, “Ahkâmü’s- Sultaniyye” ile yol alan ve  “Siyasetnâme” ile zirveyi bulan siyaset, yönetimin önemini kavramak açısından yeniden incelenmelidir. Çünkü âlimler ve mürşidler, her asırda ümmete yol ve yön göstermek için (ilmi) siyasetle toplumu sapmaktan korumuş, yöneticileri de gerektiği şekilde ikaz etme görevini yerine getirmiştir. Bu açıdan siyaset bilimi ve kamu yönetimi, medeniyet ve müesseseler noktasında zengin örneklerin biriktiği yerdir.

Devlet, müessese olarak bir tarihî tecrübeler birikiminin ürünüdür. Onu ayakta tutan ve başında bulunan idarecileri başarılı kılan prensipler, tarihî tecrübelerdir. Bu prensipler ışığında adaleti, bireyin tutumlarından toplumsal ilişkilere doğru genişleten bir devlet mekanizması barışın teminatıdır. Devlet adamı ise, faydalı, selametli olan yolu bulabilme mücadelesi içinde ve istişare yolunu benimseyerek emaneti koruma sorumluluğu taşıyandır. Bu çizgi (fikri) takip edilmediğinde “gerçek şu ki insan kendini kendine yeterli görerek azar” ayeti toplumlara ibret olmaya devam edecektir.

Şüphesiz doğru ile yanlış, insanın talebi doğrultusunda önüne konulan sonuçlardır. Ancak imkânları insanlığın saadeti için değerlendirmek, doğruyu tercih ederek hayatı şekillendirmek, siyasetle gerçekleş-tiril-ebilir.  Bu temel esas ve usul izlenilmediğinde siyaset; maalesef her çeşit baskı ve dayatmanın aracı kılınır, doğruların eğrilerle yer değiştirmesine sebep olur, liderlik de sadece benlik ve güç temelinde ele alınır. Buna son verecek tek hamle; hakkı üstün tutma mücadelesidir. 

İmkânları değerlendirme sanatı olan siyasetin tarihi, aynı zamanda peygamberlerin tarihidir. AGD Üniversite “mesleki koordinasyon” biriminin düzenlediği “siyaset bilimi ve kamu yönetimi” buluşması, aldığı kararlarla “hakka sahip çıkma” mücadelesinde yeni kuşak adımlar atmıştır. İnanıyorum ki bu kuşak; siyasete yeni bakış açıları kazandıracak ve Milli Görüş tecrübesinin yeniden incelenmesiyle yeni dönem stratejilerine yön verecektir. Çünkü memleketin restorasyonu, önce siyasetin mayalanmasına ihtiyaç duyuyor.  

ÖNCÜLÜK

5. İslam Ekonomisi Atölyesi, faizsiz uygulamaların alanının genişletilmesi için; kooperatif bankacılığı, gayrı menkul sertifikaları, dayanışma ve yardımlaşma sandıkları, mikro finans ve kitle fonlaması gibi yeni uygulamaları gündeme taşıyarak reel ekonomiye öncülük yaptı.

ÖNCELİK

Hamle çalışmalarını kapsamında Bilge Başkan’ı Üsküdar’da ağırlayan baş müşahitlerimiz, yeni bir model çalışmaya imza attı. Gördük ki; atımızı alan, yolumuzu alamamış!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?