Reklamı Kapat

“Beri”ki Türkiye kazanacak

İnsan seçmek için vardır. Bunu başarması için; aklını, ilmini, iradesini ortaya koymak zorundadır. Bu meziyetiyle insan, kendisini seçeneksizliğe mahkûm eden her sisteme alternatif oluşturabilir. Tercih ve tedbir elinde iken bunu değerlendirmemek, vebal olarak insana yeter! Hayatını bu yönüyle sorgulamayı bırakanlar, “kazanma” dışındı başka bir şey görmediği için, kötülüğü yok etme düşüncesini unuttu ve kötüyü engelleme cesaretini kaybetti. 

Bu durum siyasetin; bir iktidar oyunu olarak görülmesine yol açtı. Bu yüzden seçmen, sadece güç, statü ve paraya önem veren bir yaşam tasavvurunun nesnesi oldu. Bu tasavvur Türkiye›yi geleceğe taşıyamaz! Bu açıdan ülkemizde siyaseti yeniden bir erdem ve ahlak vesilesi kılmak gerekiyor. Bu vizyonun adı: hayr-ulberiyyedir. Ya hayrın eri olacağız, ya kötülüklerden beri olacağız.

İnsanı değil, sistemi yaşatan; bu yüzden de vicdanındakini söylediği halde önüne konulanı yapanlardan beri ol! Kavgadan beslenen, umutsuzluktan dem vuran, yalanlarını «algı yönetimi» olarak sunarak yarını düşünmekten uzaklaştıranlardan beri ol! Kuvvetini, başkalarının zayıflığına borçlu olan, aklı ve vicdanı bir kenara bırakmanızı isteyenlerden beri ol!

Çocuklarımıza toplardamarı, kılcal damarı öğrettiği kadar “ar” damarını, tahammül ve fedakârlığı öğretemeyen eğitimden beri ol! Üniversite diplomalarını işsizlik sertifikasına çevirerek, gençlerimizin ümidini azaltan ve heyecanını sömüren anlayıştan beri ol! Konforu tercih ettikleri için ‘kral çıplak’ diyemeyen, eleştirel bakması gerekirken, “aman oyunbozan biz olmayalım” diyenlerden beri ol!

Ekonomisini madde bağımlısı gibi sıcak paraya bağımlı hale getiren, işçi ve memurlarının %4 ile fakir mi, %5 ile zengin mi olacağına karar verenlerden beri ol! Denk bütçe ile faiz lobisinin muslukları kapatması gerekirken, hükümette olduğu halde faiz lobisinden şikâyet edenlerden beri ol! Komşu ülkelerle ilişkileri güçlendirmek varken, mayınlarını temizlediği sınıra duvar ören basiretsizlikten beri ol! 

Toplumu kurala dayalı bir halden, duruma dayalı bir hale; icra makamını şikâyet makamına dönüştüren bir yönetim anlayışından beri ol! Karşılıklı suçlamaların ötesine geçemeyip düşman üretenlerden, çareyi sloganla, hamasetle ve tarihi tecrübelerden uzak yollara tevessül ederek yanlış yerde arama ferasetsizliğinden beri ol! Bir kişinin arkasına sığınarak girilen yanlış yoldan, aynı kişinin arkasına sığınarak çıkma şuursuzluğundan beri ol!

Adaletsiz, onur kırıcı bir hayata itiraz etmek için seçmek ve bu dünyadan onurumuzla geçmek için beri gel! Omuzlarımıza bugünün, bu anın ne yüklediğine bir daha bakmak için beri gel! Düşünen, beri geliyor çünkü: “Beri”ki Türkiye kazanacak!

ÖNCÜLÜK

“Erbakan Ödülleri” programı; bilim, ekonomi, spor, sanat, medya ve siyaset alanlarını kucaklaşmanın vesilesi kılarak adına yakışır bir şekilde gerçekleşti.

ÖNCELİK

“Toplumsal Barış” konusuyla Erbakan Özel sayısı çıkaran Anadolu Gençlik Dergisi, uzlaşı dilinin bir ahlak ilkesi olması için üzerine düşeni yaptı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?