Reklamı Kapat

Yüzde 49’u anlamak

KAZANAN 18 madde oldu, gerisi kayıp! Şimdi 18 madde ile kazananların mı sayısı artacak, kaybedenlerin mi? Elbette bunu zaman gösterecek ama yüzde 49’u anlamadan atılacak her adımın kaybedenleri yüzde 51’in üzerine taşıyacağı açıktır. O halde; düşünmeden evet diyenler, düşünerek hayır diyenleri anlamaya çalışmalıdır. Bunun için şimdi evet diyenlerin düşünme ve anlama vaktidir.

Eğitimlileri anlama vaktidir! Okudukça geleceğinden endişe duymayı sonlandıracak, diplomaları işsizlik sertifikası olmaktan kurtaracak hamleler neler olacak? Düşüncenin önüne perde olan duyguları bir kenara koyarak, sorgulamayı ve sorumluluğu kuşanacak adımlar nasıl desteklenecek? Dünya ile yarışan üniversitelerimizin, teknoloji ile rekabet eden buluş ve fikirlerimizin sayısını artıracak akıl terleri dökmeye hazır insanımızı destekleyecek politikalar hazır mı?   

Gençleri anlama vaktidir! Seçilme yaşını 18’e düşürdüğü gibi evlilik yaşını da düşürecek ve aile saadeti sağlayacak düzenlemeler neler olacak? “Hayat buysa üstü kalsın” diyerek kenara çekilen, yarından ümidi olmayanlar nasıl hayata tutunacak? Demografik üstünlüğümüzü, genç nüfusun yeteneklerini keşfederek yeniden büyük Türkiye rolüne çevirmek için pay sahibi olmak isteyenlerin elinden tutacak stratejiler hazır mı? 

Şehirlileri anlama vaktidir! Şehirlerin kazandırdıklarından çok kaybettirdikleri artıyorsa, büyükşehirler huzur ve güven noktasında mahrumiyet şehirlerine dönüşüyorsa bu gidiş nasıl durdurulacak? Duyguların “yatay” ama düşüncelerin “dikey” yapılaştığı şehirler nasıl yaşanabilir kılınacak? Dengesiz şehirleşmeyi ve kentsel dönüşüm olan betonlaşmayı sona erdirecek çılgın projeler hazır mı? 

Kadınları anlama vaktidir! Çalışma hayatına katılmasa bir dert, katılsa bin dert yaşayan kadınların aile rolü nasıl güçlendirilecek? Bireyselleştirilerek yalnızlaştırılan, medya objesi olma dışında sorunları gündeme alınmayan kadınların sosyalleşmesi için neler planlanacak? Depresyon, stres ve mobbing gibi çağın problemlerine karşı; huzur, sükûnet ve saygı sağlayan bir ortamı tesis edecek sosyo-kültürel hamleler hazır mı? 

Çalışanları anlama vaktidir! Alın teri kurumadan eline geçmesi gerekenden mahrum kaldığı için bankaların esiri olan çalışanların emeğinin karşılığını alması nasıl sağlanacak? Kredi imkânlarını değil, gelir imkânlarını ve alım gücünü artırarak işinden evine döndüğünde gözleri parlayarak karşılanması nasıl temin edilecek? Çalışma gücü ve kapasitesi olduğu halde işsizler sınıfına dâhil edilen insanların da yüzünü güldürecek, beklentilerini karşılayacak ekonomik reformlar hazır mı?

Yüzde 49’u anlamak zorundayız! Eğitimlilerin, gençlerin, şehirlilerin kadınların ve çalışanların tercihlerini iyi okumalıyız. Bunu iyi okuyamayan çoğunluğun yakın zamanda azınlığa dönüşeceği, iktidarda olsa da muktedir olamayacağı açıktır. O halde; politikaları, stratejileri, projeleri, hamleleri ve reformları belirleyen 18 madde daha hazırlansın ve kazanan Türkiye olsun!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?