Reklamı Kapat

Kur’an’ın hedefi din özgürlüğü mü?

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, “Polemik Değil Diyalog” adlı kitabında Kur’an’ın Yahudi ve Hıristiyanları Müslüman olmaya çağırmadığını iddia etmektedir. Bu görüşünü önce, “Müslümanların çoğu Peygamberin, bütün din saliklerini İslam’a çağırdığına” inanırlar. Ben diyorum ki, İslam uleması içinde, Kur’an-ı Kerim’e bakarak Peygamberimizin beklentisinin bundan ibaret olmadığına inanlar da var” (a.g.e, s. 35) demek suretiyle görüşünü Muhammed Abduh (s. 26) ve Reşid Rıza (s. 25.) gibilerin üzerinden kanıtlamaya çalıştıktan sonra kendi görüşlerini ortaya koymakta ve şöyle demektedir: “Peygamberimiz ‘Yahudiler mutlaka Müslüman olsun! Demiyor, Hıristiyanlar mutlaka Müslüman olsun! Demiyor.” (s. 35) 

“İslam tek seçenek olarak -son dinin mensubu olmak manasında- Müslüman olmaya çağırmıyor.” (s. 37)

“Bütün insanların Müslüman olmaları dinin, Kur’an’ın hedefi değildir.” (s. 41)

Karaman, bütün bunları söyledikten sonra DinlerarasıDiyalog’un asıl hedefini, “Diyaloğun hedefi tek bir dine varmak, dinleri teke indirgemek olmamalı. Böyle bir hedef olamaz zaten. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır” (s. 36) sözleriyle açıklamakta ve bir nevi Fethullah Gülen ve ekibine istikamet çizmektedir. Ki bu kitap, F. Gülen ekibinin Ufuk Yayınları tarafından yayınlanmıştı.

Yine Hayrettin Karaman, aynı kitapta şunları söylemektedir: “Din bütünüyle Allah’ın oluncaya kadar onlarla savaşın” ayetini ‘herkes Müslüman oluncaya kadar onlarla savaşın’ şeklinde anlayamayız. Bence ‘din özgürlüğünün sağlanacağı ortam sağlanıncaya kadar savaşın’ şeklinde anlamalıyız.” (s.24)

“Şimdi tekrara konumuza dönelim. Bütün insanların Müslüman olmaları” dinin, Kur’an’ın hedefi değildir. Kur’an’ın hedefi; din özgürlüğü ve adalet çerçevesinde, insanların birbirlerine karşı iyi ilişkiler içerisinde yaşadıkları bir dünya düzenidir. Kur’an bunu istiyor.” (s.41)

Hayrettin Karaman tarafından söylenen bu sözleri “Polemik Değil Diyalog” kitabından sayfaları belirterek dikkatinize sunduk. Şu akıl tutulmasına bakar mısınız? Kur’an’ın hedefi tüm insanları Müslüman etmek değilmiş. Hedef, sadece din özgürlüğüymüş!...

Kur’an, Yahudi ve Hıristiyan’ı İslam’a çağırmıyorsa, İslam’ın cihanşumüllüğü nerede kaldı? Kur’an-ı Kerim’de Araf Suresi 158.ayette tüm insanların muhatap kabul edildiği ve herkesin imana davet edildiğini açıkça belirtilmektedir: “De ki: Ey insanlar! Gerçekten ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sahibi olan Allah’ın elçisiyim. Ondan başka tanrı yoktur. O diriltir ve öldürür. Öyle ise Allah’a ve ümmi Peygamber olan Rasulüne -ki o, Allah’a ve O’nun sözlerine inanır- iman edin ve ona uyun ki, doğru yolu bulasınız…”

Ayet çok açık! Bu surenin bir önceki ayetinde Yahudi ve Hıristiyanların ikisinden bahsedildikten sonra “Allah’a ve o ümmi Peygambere iman edin ve ona uyun ki doğru yolu bulasınız” deniliyor. Demek ki Kur’an Yahudi ve Hıristiyanları Müslüman olmaya çağırıyormuş. Doğru yolu bulmak için Müslüman olmak yani Allah’a ve Peygambere iman gerekiyormuş.

(Devam edecek) 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Siyami Akyel - Mesaj GönderŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?