Reklamı Kapat

Bugünden sonra yarından önce

Küresel sistemle işbirliği içerisinde tükenişe zorlanan Türkiye’de, statükonun alternatifi aranıyor. Bu arayışa cevap verecek siyasal birikime, fikri arka plana sahip olanların, geniş kitlelerin oyunu alması ve toplumun taleplerini gerçekleştirmesi yakındır. Çünkü bu millet, yol gösterici ve yapıcı bir muhalefetle siyasete öncülük yapıldığı zaman gerçek çözümün bulunacağına yürekten inanıyor! O halde; girdiler değişmeden çıktıların değişmeyeceği gerçeği ile yüzleşmek kaçınılmazdır. 

Alternatif yok diyerek girilen yanlış yoldan dönmek adına, milletimizin düşünmeye, yorum yapmaya, kıyaslamaya başlaması ümit vesilesidir. Bu ümit, dört önemli toplumsal gruptan alınacak güçle arttırılmalıdır. Birincisi; Türkiye’nin entelektüel çevresi, ikincisi; Türkiye’nin kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları, üçüncüsü; Anadolu sermayesi, dördüncüsü ise gençlik hareketleridir. Güçlü bir ülke haline geleceksek yarından önce hazırlığını yaptığımız planlarımız bugünden sonra ilk gündemimiz olmalıdır!

Bütün Türkiye sathına yayılacak yol gösterici siyasi rehberlik, her şeyden önce planlamayı ve bu plana göre yapılacak koordinasyonu gerekli kılıyor. Gayret gösterip herkesi bir araya getirebilecek programlar hazırlanmalıdır. Kucaklaşma noktasında Türkiye sathında bu milleti uyandırmak için; en çalışkan, en gayretli kurumlar aranıyor. Bu kurumlar arasında sağduyulu insanların kuracağı iletişim yakın zamanda dost ve düşman algısını değiştirecektir.

Diğer taraftan toplumsal çözülmenin olduğu yerde, maneviyatçı bir söylemin karşılığının olacağı açıktır. Bu kadar çok dışa bağımlı hâle gelindiği bir yerde, çözümlerini kendi medeniyet havzasında üreten yerli ve millî düşünceler elbette etkili olacaktır. Bu millete tarihini, inancını, kültürünü, değerlerini, kısacası; kaybettiği şeyi hatırlatmak ancak suhuletle ve nasihatle olacaktır.

Önümüzdeki gelişmelerin bir sıçrama tahtası olması, yapacağımız fedakârlığın ölçüsünde olacaktır. Çünkü üzerimize düşeni yapmazsak başımızda halife de olsa Osmanlı gibi yıkılırız! Bu tecrübe ışığında bu millete yapılacak rehberliğe katkı sunacak tek şey: İnancımız uğrunda yapacağımız fedakârlık olacaktır. Bunu müşahede edenler, bugünden sonra iddiası ve hedefleriyle çelişmeyen yöntemler üretmeli, değerleri ve kazanımlarını yaygınlaştırmak adına yarından önce yola revan olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İbrahim Veli - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?